שתף קטע נבחר

ללא אג'נדות, בלי שיקולים זרים. פרוקצ'יה פורשת

השופטת בת ה-70 תקריא ב-11 בבוקר את פסק הדין האחרון ותשאיר חלל גדול בבית המשפט העליון. פרוקצ'יה, שאישרה את הקרנת "ג'נין, ג'נין" ואיפשרה ליגאל עמיר להקים משפחה, היתה ידועה כשופטת שמאזנת בין זכויות אדם לאינטרסים ציבוריים

היא אישרה את הקרנת הסרט "ג'נין, ג'נין", איפשרה ליגאל עמיר להקים משפחה ונתנה לירושלמים אופציה לראות סרטים בקולנוע גם בשבתות. היום (ד') היא יוצאת לגמלאות. שופטת בית המשפט העליון, אילה פרוקצ'יה, תקריא היום את פסק הדין האחרון שלה, אחרי 11 שנים כאחת השופטות המשפיעות ביותר בערכאת הערעור העליונה.

 

 

בשעה 11 בבוקר תקריא פרוקצ'יה במעמד חגיגי, בנוכחות כל בכירי שופטי בית המשפט העליון בעבר ובהווה, את פסק דינה האחרון. פסק דין זה עוסק בעתירה של האגודה לזכויות האזרח וארגוני זכויות אדם נוספים שעתרו לבג"ץ, נגד נוהל הטיפול בעובדת זרה בהריון.


פרוקצ'יה, מימין, לצד הנשיאה ביניש. 11 שנה בעליון (צילום: גיל יוחנן)

 

גורמים בכירים רבים במערכת המשפט אמרו כי פרוקצ'יה בת ה-70 היתה שופטת מקצועית, שלא הושפעה כלל משיקולים זרים, שופטת חסרת אג'נדות. הם העידו שהיתה שופטת בעלת ראייה ממלכתית כוללת, המנותקת מגישה מגזרית. עם פרישתה, היא תותיר חלל משמעותי בבית המשפט העליון, שיחזור לעבוד בהרכב חסר.

 

שמה של פרוקצ'יה עלה לראשונה לכותרות בעת כהונתה כשופטת בית משפט השלום בירושלים, כאשר ביטלה את חוק העסק הירושלמי שאסר על פתיחת בתי קולנוע בשבת. שנים אחר כך, כשכבר שפטה בבית המשפט העליון, היא דחתה עתירה של מעביד שביקש להעסיק יהודים בשבת, כאשר הדגישה בפסק דינה את חשיבות השבת כיום המנוחה השבועי בפן החברתי והלאומי.


אחד השלטים נגד פרוקצ'יה, לפני חמש שנים (צילום: יואב גלאי)

 

פרוקצ'יה היתה ידועה כשופטת שמאזנת בפסיקותיה בין זכויות אדם ובין הצורך להגן על אינטרסים ציבוריים שונים, כדוגמת אינטרס הביטחון. ניתן היה לראות זאת היטב בפסק דין בו העדיפה את זכות הקניין, כאשר אסרה על עקירת פרדס פלסטיני הסמוך לביתו של מי שכיהן אז כשר הביטחון, שאול מופז, משיקולי ביטחון.

 

באחת מפסיקותיה שעוררו מחלוקת הורתה על פינוי עיר אוהלים "כיכר הלחם" בירושלים, כאשר קבעה שחופש הביטוי והמחאה אינו מקנה לאזרח חופש בלתי מוגבל. לעומת זאת, אישרה את הקרנתו של הסרט "ג'נין ג'נין", למרות תוכנו מעורר המחלוקת שפוגע בחיילי צה"ל. בנוסף, איפשרה פרוקצ'יה לעזמי בשארה ולאחמד טיבי להתמודד בבחירות לכנסת ברשימת בל"ד.

 

פרוקצ'יה היתה גם זו שקבעה כי ליגאל עמיר הזכות להקים משפחה. במקרה אחר בנושא זכויות אסירים, הורתה למדינה לספק מיטה לכל אסיר שנמצא תחת אחריות שירות בתי הסוהר. לפני כחמש שנים חוותה פרוקצ'יה רגעים קשים, לאחר שבכניסה לחניה שלה נתלו שלטים עם הכיתוב "מוות לשופטת" ו"בוגדת". השלטים נתלו לאחר שהשופטת הורתה להמשיך להחזיק במעצר בת 14 מחברון, ובעקבות זאת תוגברה האבטחה סביבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרוקצ'יה. מאזנת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים