שתף קטע נבחר

ויקישיתוף חוגג 10 מיליון קבצים

ויקישיתוף חצה את רף 10 מיליון הקבצים. הצצה לאחד המיזמים היותר מוצלחים של עמותת ויקימדיה שמשרת את שאר האתרים שלה בנאמנות ובצניעות

<< כזה אני רוצה: אפיקומן החלומות

 

כולנו אוהבים מספרים עגולים. חולשה אנושית שכזאת. לא שיש הבדל מהותי בין 100,000 ל-259,385, או בין השעה 11:11 בתאריך 11/11/11 לבין השעה 4:32 בתאריך 21/09/28 (רמז: שניהם קורים רק פעם במאה שנה), אבל כאמור זו חולשה שלנו, ואנחנו גאים בה.

 

רק לפני שלושה חודשים חגגו בוויקיפדיה את מעברן של 10 שנים עגולות מאז הקמתה, וכעת פרויקט אחר של קרן ויקימדיה חוגג. ויקישיתוף (Wikimedia commons), מיזם שבמסגרתו מעלים הגולשים תמונות וקובצי מדיה לשימוש חופשי לכול, חצה את רף ה-10 מיליון קבצים. 

  

מיזם ויקישיתוף משמש נאמנה את הוויקיפדיות בשפות השונות (256 במספר נכון לעכשיו), אבל גם כל גולש שמחפש תמונה (או לצורך העניין גם קבצי שמע וסרטונים) שיוכל להשתמש בה ללא חשש מתביעה משפטית נגדו, יכול לעשות בו שימוש. כדי לחפש תמונה המתאימה לצרכיכם אפשר לעשות חיפוש טקסט או להשתמש בקטגוריות (יש לציין שהקבצים מסודרים במערכת היררכית די מסובכת, ולא יהיה לכם פשוט למצוא במהירות תמונה המתאימה לצרכיכם) או פשוט לגלוש לערך המתאים בוויקיפדיה ולקוות שיהיו בו תמונות מתאימות או אפילו קישור לוויקישיתוף. שימו לב: השימוש בקבצים אמנם חופשי גם לשימוש מסחרי אך חלה חובה לתת קרדיט ליוצר הקובץ, לפי המצוין בדף הכולל את המידע על אודותיו.

 

הקובץ ה-10 מיליון הוא, כצפוי, מרגש ומסעיר במיוחד: תמונה של עמדת תצפית ליד אגם ליפנו בפארק Wdzydze בפולין. זה משהו שנראה כמו אחד ממגדלי השמירה שזכורים לכם מהטירונות, האמת, אבל היינו כבר במקום גרוע יותר: ב-2009 נחצה קו ה-5 מיליון עם (תחזיקו חזק) סריקה של כתבה מעיתון דני משנת 1983 העוסקת בדמוקרטיה (בכותרת: Om stændersk og repræsentativ Forfatning).

 

בעמותת ויקימדיה ישראל אומרים שבעוד קצב כתיבת הערכים בוויקיפדיה מאט עם הזמן, שיתוף התמונות והמדיה על ידי הציבור במיזם ויקי שיתוף רק גובר. המקור של חלק גדול מהתמונות הוא בשיתופי הפעולה הגלובאלים של מתנדבי ויקימדיה אשר פונים לארכיונים ומוזיאונים ברחבי העולם ומקבלים מהם כמויות גדולות של תמונות וקטעי וידיאו במטרה להעשיר את התוכן באינטרנט ולחשוף את החומרים הקבורים עמוק בארכיונים לכלל הציבור.

  

אחד מהפרויקטים הללו הוא פרויקט פיקיוויקי, שהושק בשנת 2008, כשיתוף פעולה בין ויקימדיה ישראל, איגוד האינטרנט הישראלי ומט"ח. זהו מיזם שמטרתו להוות מאגר חופשי של תצלומים איכותיים בנושאים הקשורים בישראל ובחברה הישראלית בעבר ובהווה. עד היום נתרמו למאגר אלפי קבצים על ידי הציבור ועשרות ארכיונים, ביניהם ארכיון השומר הצעיר, חברת החשמל, גן שמואל, ועוד.  

 

כעת נפתח המירוץ לערך ה-20,000,000. האם הוא יהיה תמונה של עט פרקר? או צילומסך שלמגיב 19? נמתין במתח ונראה.

 

האקספלורר הבא: רק בחלונות 7 >>

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים