שתף קטע נבחר

מחקר: האם תומכי ברך ומדרסים באמת יעילים?

בעוד שתרגילים לטיפול בכאבי ברכיים זוכים לקונצנזוס בקרב אורתופדים ופיזיותרפסטים, השימוש בתומכי ברך ובמדרסים שנוי במחלוקת. מחקר הולנדי חדש בחן אם הם אכן מסייעים להפחתת הכאב ולחזרה לתפקוד

כאבים בקדמת הברך הנובעים ממפרק הפיקה נפוצים מאוד בקרב צעירים מתבגרים העוסקים בפעילות גופנית, בעיקר בריצה ובמשחקי כדור. כ-10% מכלל הספורטאים יסבלו גם הם מהכאב המופיע בזמן ריצה, ניתורים, עלייה במדרגות וביצוע כריעה עמוקה.

 

 

הכאב נובע כתוצאה מחיכוך מוגבר בזמן תנועת עצם הפיקה על עצם הירך, בשל תנועה לא מאוזנת של הפיקה במסלולה. לרוב הסיבות לכאב הן חולשה של השרירים המשפיעים ישירות על הברך או קיצור שלהם, כמו בשריר הארבע ראשי או שריר הירך האחורי, או של שרירים הפועלים על מפרקים סמוכים כמו הירך והקרסול.

 

חיזוק השרירים תורם לחזרה לתפקוד

כיוון שמקור הכאבים בתפקוד לקוי של השרירים, בשנים האחרונות הוכיחו מחקרים רבים שתוכניות טיפול שכללו חיזוק של השרירים שמניעים את הברך והירך ומייצבים אותן, בשילוב מתיחות לרוב שרירי הגפה התחתונה, מפחיתים משמעותית את הכאב ותורמים לחזרה מהירה לפעילות.

 

במקביל, לעתים מומלץ למטופלים להשתמש בתומכי ברך, במדרסים או בחבישות אלסטיות שמטרתם קיצור תקופת הטיפול. עם זאת, בעוד שתוכניות התרגול זוכות לקונצנזוס בקרב האורתופדים והפיזיותרפסטים בזכות פשטותן, השימוש בתומכי ברך ובמדרסים עדיין שנוי במחלוקת, גם בשל עלותם הגבוהה לאורך השנים.

 

במחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת British Journal of Sport Medicine בחנו קבוצת חוקרים מהולנד את הספרות המדעית שהתפרסמה עד כה, במטרה לקבוע אם בנוסף לתרגול האקטיבי ישנה תועלת נוספת בשימוש באמצעים נוספים בטיפול כגון תומכים לברך, מדרסים וטייפינג (פלסטר אלסטי חזק המונח על פיקת הברך).

 

האם תומך ברך מפחית כאב?

תומך הברך עשוי מבד אלסטי אך קשיח באזור הפיקה, ותפקידו להפחית את העומס מעצם הפיקה בזמן תנועה על ידי חלוקה טובה יותר של העומס. בנוסף, מטרתם של חלק מתומכי הברך לתקן את מסלול הפיקה בזמן התנועה.

 

מסיכום המחקרים השונים שבחנו את יעילותם של תומכים שונים עולה שאין תועלת ממשית בחבישת תומך ברך בשילוב עם תרגילים. למעשה, בין שהמטופלים השתמשו בתומך, בתומך דמה שכלל רק חבישה אלסטית קלה או ללא תומך כלל - שיעור הפחתת הכאב והחזרה לתפקוד היתה זהה.

 

האם שימוש במדרסים מפחית כאב?

תפקיד המדרס המושם בנעל לשנות את מנח כף הרגל בזמן המגע שלה עם הקרקע, מה שמשפיע על מנח עצם הפיקה ביחס לעצם הירך. אצל מתאמנים שמנח כף הרגל שלהם במנוחה נוטה פנימה, או שבמהלך ריצה או ניתור מתרחשת נטייה גדולה של כף הרגל כלפי פנים והשטחת הקשת (פרונציה של כף הרגל), קיים סיכון מוגבר להופעת כאבים באזור הפיקה.

 

במחקרים שנבדקו אין אחידות דעים באשר ליעילות המדרסים בהפחתת הכאב, והחוקרים ממליצים על שימוש במדרסים רק למטופלים שמנח כף הרגל שלהם נוטה פנימה באופן משמעותי. אצל אנשים בעלי מנח כף רגיל תקין או בעל סטייה קלה כלפי פנימה לא נמצאה תועלת נוספת בהתאמת מדרסים.

 

לכל מטופל מומלץ להיוועץ באורתופד או בפיזיותרפיסט לגבי יעילות השימוש במדרסים במקביל לטיפול במקרה שלו.  

 

האם שימוש בטייפינג מפחית כאב?

טייפינג הוא פלסטר אלסטי חזק שמונח על פיקת הברך כדי לשנות את תנועת הפיקה ולאזן אותה בזמן פעילות. צורת החבישה נקבעת בהתאם למצב המטופל.

 

שיטת הטייפינג שנבחנה בכמה מחקרים היא "מקונל", שנקראת על שם ממציאה. מסיכום המחקרים עולה ששימוש בטייפינג בשילוב התרגילים היה יעיל יותר בטווח הקצר מאשר ביצוע תרגילים בלבד. כמו כן, נמצא הבדל ביעילות הטייפינג כאשר הונח בהתאם לנתוני המטופל לעומת יעילותו כשהונח ללא התאמה לנתוני המטופל.

 

החוקרים ממליצים לבצע תרגילים אקטיביים בשילוב טייפינג בעיקר בשלב התחלתי, אז ההשפעה הגדולה ביותר על הפחתת הכאב והחזרה לתפקוד.

 

הכותב הוא פיזיולוג ופיזיותרפיסט, מכון פיזיולייף לפיזיותרפיה וכושר. 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תפקיד תומך הברך להפחית את העומס מעצם הפיקה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים