שתף קטע נבחר

מדבר נמיב: על אנטילופות, זוחלים וחיות אחרות

מדבר נמיב הוא אחד המדבריות העצומים והפחות מתויירים בעולם. מסע סובארו דרייב יגיע לשם על מנת לגלות זנים ייחודיים של בעלי חיים שהצליחו להסתגל לתנאי החום הקיצוניים

ארץ חולות, הדיונות הגבוהות בעולם, מישורים אין סופיים ומעט מאוד בני אדם - נמיביה היא אחת ממדינות אפריקה שלא הרבה שמעו עליה או ביקרו בה, לכן אין פלא שתמיד ביקשתי לגעת בחלום שנקרא מדבר נמיב: אחד המדבריות העתיקים בעולם שגילו למעלה מ-70 מילון שנה.

 

 

זהו המדבר אליו יגיעו מסעות סובארו דרייב: מדבר עצום בגודלו שנמתח לאורך 2,000 קילומטרים, כשבדרומו מתנוססות הדיונות המרהיבות של סוסוספליי שמתנשאות לגובה של 300 מטר ומכסות שטח של 32 אלף קמ"ר.

 

צפונה יותר, מדבר נמיב הוא רמה של מישורי חצץ עם הרים בודדים. את מדבר נמיב חוצים נחלים שבתקופה הרטובה זורמים לים ( אם כי מרבית הזמן הם חרבים) הגשם המועט יורד בזמנים מפתיעים ובלתי קבועים, ובעקבותיו מתכסה המדבר בכסות ירוקה ובפריחה לתקופת שפע קצרה עד שהוא מתייבש שוב בלהט השמש.


ארץ חולות והדיונות הגבוהות בעולם. מדבר נמיב (צילומים: אייל ברטוב)

 

בעלי חיים בתנאים קיצוניים

בשל התנאים הקשים והקיצוניים, התפתחו במקום בעלי חיים רבים המיוחדים לנמיביה בלבד, שנאלצו לפתח התאמות לתנאי חום קיצוני ומחסור במזון ובמים. כך, למשל, מתחת לדיונות מתקיימים חיים של יצורים רבים שהסתגלו לכך: חיפושיות, עכבישים, לטאות ופרוקי רגלים נוספים. הזוחלים, משיגים את כל המים שלהם מטל הבוקר או מטריפת יצורים אחרים. וכך לפנות בוקר, ניתן לראות חומטים, לטאות ונחשים שרועים על החול ומלקקים מגופם שלהם את אגלי הטל.

 

כדי להימלט מהחום האדיר, זוחלים וחרקים רבים עברו לחיות מתחת לפני השטח ובהתאמה לכך איבדו את רגליהם כמעט כליל, והם "שוחים" ו"צוללים" בחולות. כזו היא הלטאה הנקראת צוללת החולות, וחיפושיות שונות שצוללות ושוחות בחול ממש כאילו היו במים. אפילו חלזונות המתקיימים על החזזיות בצידי הדיונות מתקיימים בזכות הטל בלבד.

 

אבל הסתגלותם של מרבית בעלי החיים היא הסתגלות התנהגותית: הם מפתחים דרכים להימנע מחשיפה לתנאי המדבר ומסתתרים בנישות קטנות בהן התנאים נוחים יותר – כמו מחילות, מערות וסדקים. רבים מהם מקיימים מחזורי חיים קצרים מאד המתאימים לתקופות בהן המים הנדירים מופיעים. אז מתכסה המדבר בפריחה ומתמלא בחרקים ובעלי חיים המשלימים מחזור התפתחות מהיר , מתים, ומותירים אחריהם זרעים וביצים.

 

בעלי חיים בעלי יכולת תנועה גדולה כציפורים ויונקים גדולים - נודדים לאזורים ירוקים ונוחים יותר בעונת היובש, ושבים לנמיב בעונות הנוחות בלבד.


ישנם בע"ח שנודדים לאזורים ירוקים ונוחים יותר בעונת היובש

 

פילים בדיונות וסנאי בקמפינג

מטיילי סובארו דרייב שישנו בקמפינג יכירו מן הסתם את סנאי הקרקע שאינו פוחד מהאדם, ומסתובב בין האוהלים בתקווה לזכות בשיירי מזון. זוהי אחת החיות המתוקות והמיוחדות לחולות שבניגוד למכרסמים אחרים - פעילות ביום. לסנאי החולות יש זנב ארוך, עבה ושעיר המשמש לו כשמשיה. הוא פורש אותו מעל ראשו ותמיד עומד בגבו אל השמש, כך שהוא נמצא תמיד בצל זנבו.

 

בין הדיונות אפשר לראות אנטילופות, זברות ופילים ארוכי רגל שבשל תנאי המחייה הקיצוניים רזים יחסית לאחיהם, פילי הסוואנה, ועוברים מרחקים עצומים בחיפוש אחר מקורות מים (קורה שהם הולכים למעלה משלושים ק"מ ביום).

 

ראם הביסה הוא מהיונקים הגדולים, היפים והבולטים במדבר החולות. הוא מותאם לחיים בתנאי חום קשים ובראשו מערכת קירור דם מפותחת המגינה על המוח. בשעות החום מצטופפים הראמים בצל עצי השיטה, ובשעות הלילה הם עוברים מרחקים גדולים וניזונים מעלי שיטה, זרעי שיטה העשירים בחלבון ועשביית הערוצים.

 

הקודו, הדלגן, אנטילופה סוסית, אימפלות שחורות פנים ואנטילופות נוספות - כולם חיים במלחות, בערוצי הנחלים היבשים ובשולי הדיונות. בניגוד לאנטילופות מאותם מינים החיות בסוואנה - אנטילופות אלה למדו לחצות מרחקים גדולים כדי להגיע למים זמינים ואל כתמי ירק מעטים הפזורים במדבר.


מהיונקים הגדולים, היפים והבולטים במדבר החולות. ראם במדבר נמיב

 

גם טורפים כמו צבועים נקודים, ברדלסים, נמרים ואריות נמצאים במדבר נמיב. קשה לדמיין חיות כה גדולות במרחבי החולות, אך עדיין הם קיימים במספרים קטנים. מפתיע ומרתק לגלות את עולם החי העשיר שמתקיים בנוף החולות הצחיח, ועד היום זכורות לי בחדות רבה תמונות מתוך הסרט "המדבר המתעורר", סרט מופלא המספר את סיפורו של מדבר נמיב.

 

אייל ברטוב הוא צלם, כתב ומדריך טיולים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמתח לאורך 2,000 קילומטרים. מדבר נמיב
צילום: אייל ברטוב
מומלצים