שתף קטע נבחר

בקרוב: עלייה במחירי הדלק ומוצרי החלב

לפי הערכות, מחיר ליטר בנזין יתייקר בתחילת מאי ב-15 אגורות ל־7.54 שקלים. הסיבה: עליית מחיר הנפט והצמדת המס על הדלק למדד המחירים לצרכן. גם מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, כמו חלב, שמנת וחמאה, יושפעו ויעלו אף הם

גל התייקרויות חדש בפתח: בתחילת חודש מאי צפוי להירשם שיא חדש במחיר הבנזין בישראל, וכן צפויה עליה גם במחירי מוצרי החלב. מחיר ליטר אוקטן 95 בתדלוק עצמי צפוי לעמוד על 7.54 שקלים - כך לפי הערכת גורמים בענף האנרגיה.

 

 

העלייה במחיר הבנזין נובעת מעדכון המס שאותו מטילה המדינה על דלקים (בלו) ומהעלייה העולמית במחיר הנפט. עדכון המס על הדלק תוך הצמדתו למדד המחירים לצרכן ולמע"מ צפוי לתרום כ־5 אגורות למחיר ליטר אוקטן 95, ואילו שאר העלייה במחיר מיוחסת לעלייה במחיר הנפט. חבית נפט נסחרה בסוף השבוע במחיר של כ־112 דולר.

 

המחיר הסופי ייקבע על ידי מינהל הדלק שבמשרד התשתיות הלאומיות בסוף חודש אפריל וייכנס לתוקפו בראשון למאי.

  

בחודש מרס השנה הקפיא משרד התשתיות את עדכון מרווח השיווק, מקור הרווח של חברות הדלק, ובכך מנע עלייה נוספת בשיעור של כ־2.5% במחיר. במשרד הסבירו את ההחלטה בכך שמחיר הדלק רושם שיאים חדשים מדי חודש, ומכאן שיש צורך להקל על ציבור הנוסעים.

 

לעומתו, משרד האוצר בחר שלא להקפיא את ההצמדה למדד של המס המוטל על הדלק, זאת כיוון שהמהלך צפוי להזרים לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים במהלך השנה.

 

לצד מחירי הדלק, גם מחירי מוצרי החלב שבפיקוח צפויים לעלות בקרוב בעקבות עליית מחירי הנפט שכאמור משפיעה גם על מוצרי הדלק - ועל שינוע המוצרים. משרד החקלאות מסר ל-ynet כי ביקש לכנס במאי ועדת מחירים, שתדון בגובה העלייה. מדובר בחלב בקרטון ובשקית, חמאה באריזת 100 גרם, גיל, אשל, שמנת חמוצה, והגבינות הצהובות עמק וגלבוע במשקל.

 

ליאור גוטמן הוא כתב "כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
התדלוק יתייקר בגלל הנפט
צילום: shutterstock
מוצרי החלב. משרד החקלאות יחליט
מומלצים