שתף קטע נבחר

סַפָּר מספר: עושים שורשים עם שוקי זיקרי באשדוד

הוא נחשב ל"מר שיער" בכל העולם, אבל אוהב לחזור אל עיר הולדתו, אשדוד: לטיילת שלחוף הים, אל ביה"כ המקומי ולמאכלים המרוקניים של אימו. שוקי זיקרי במסע סומר שיער

נדמה שאין מפורסמת או דוגמנית ששיערותיה לא עברו תחת ידיו. הוא נבחר בגרמניה כאחד ממאה האנשים שהכי השפיעו בעשור האחרון בנושא אופנה, תרבות וחברה. 

 

הוא מותג, שממציא את עצמו מחדש כבר 25 שנה, עם 15 מספרות בכל הארץ, שלושה בתי ספר וליין של מוצרי טיפוח שיער ומוצרי חשמל, שגם מיוצאים. חברת "לוריאל" העולמית בחרה בו כפרזנטור שלה, וברשימת הסלב חו"ל שלו תמצאו את טוני בלייר ורעייתו שרי, שבמשך שלושה ימים היה צמוד לפדחתם בביקורם בארץ. כ"וורקוהוליק" הוא ממעט לצאת ממספרת הדגל שלו בתל אביב, אבל אשדוד היא העיר המועדפת עליו, בזכות שורשים וגוונים ים תיכוניים.

 


 

גלי רוחניות

"אני מתפלל כל בוקר שחרית בבית כנסת ליד הבית שלי, בצפון תל אביב. לאשדוד הייתי נוסע פעם בחודש לקבל ברכה מהאדמור מפיצבורג, עד שנפטר. אני עונד תמיד קמע מיוחד שנתן לי. הכרתי אותו דרך דוד שלי, רבי שלום, איש יקר וללא ילדים.

 

"כל יום כיפורים הייתי נוהג לשהות אצלו ולהתפלל בבית הכנסת שלו, 'שערי זוהרה ושלום' באשדוד. אני שר בבתי כנסת, חתונות, בכל הזדמנות וחייב לגור מול הים. היום אני גר 'בגוש הגדול' בתל אביב. הים זה הפסיכולוג הכי טוב בעייני. במילה חיים, יש חי וים. הים זה סיפור חיים".

 

ים של תחושות

"באשדוד בזכות הים נוצרה תנופה מדהימה של בנייה. יצאנו מהמרינה 'הכחולה', שעוגנים בה כ-550 כלי שייט מכל הארץ, להפלגה שניקתה לי את הראש. בהפלגה ללב ים, מקבלים מראה של פני העיר ונמל אשדוד המרשים כמו בתמונת חוף קסומה. הרגשתי כאילו הייתי בחופשה. הים מהפנט ומרגיע אותי. אנשי ים הם זן אחר, ואנשי אשדוד הם חמים, לבביים, ומשדרים אנרגיה נינוחה".


"כמו בתמונת חוף קסומה". מבט לאשדוד מלב הים (צילומים: גילי מצא)

 

ענתיקה שווה

"במוסך 'רלקס טויוטה' (בצומת הנמל), יש אוצר למי שכמוני מאוהב במכוניות עתיקות. מוזאון של כ-35 רכבים קלאסיים, מכוניות ספורט ועתיקות. שגעון של איש אחד, רפאל הרשקוביץ, שבונה רפליקות ומשפץ רכבים שנזרקו לכביש והחלידו.

 

"גיליתי רולס רויס משנת 1927, יגואר מ- 1938. כולן השתתפו במירוצים, כולן נוסעות, נראות מיליון דולר ולא למכירה. האיש, שנולד באותו יום כמוני, ב-23 ליולי, מאוהב ורכושני כלפי המכוניות, וזה מקסים בעייני. הוא מתייחס למכוניות כאמן, שמייפה אותן וזה מזכיר לי אותי, שרוצה לגרום לנשים באמצעות המסרק והמספריים, להרגיש טוב יותר עם עצמן".


"אוצר למי שכמוני מאוהב במכוניות עתיקות". במוסך רלקס

 

דיונה למתקדמים

"בכניסה הדרומית של העיר, הבנתי מה זה 'הדיונה הגדולה'. מרחבים ועשרות רכבי שטח שבאים לכאן בשישי אחר הצהריים, ופעלולנים מקצועיים עם טרקטורונים שמרביצים קפיצות. הייתי בהלם. הם באו לבושים ומצויידים, חבל על הזמן.

 

"יש לי ג'יפ שטח מיוחד, אבל הוא לא ראה שטח חוץ ממדרכות בתל אביב. כשקניתי אותו, הזמינו אותי לבוא לגבעונת שנחשבת 'דיונה' באזור סי.אנד סאן בתל אביב. משחק ילדים מביך לעומת מה שקורה באשדוד. עשה לי חשק לעשות קורס נהיגת שטח ולבוא לדיונה באשדוד, איפה שגדולים משחקים בחול".


"עשה לי חשק לעשות קורס נהיגת שטח". פעלולן ב"דיונה הגדולה"

 

כושר בחינם

"הטיילת בשדרות משה דיין נראית סוף הדרך, כמו בריביירה צרפתית, ומזמינה לעשות כושר. אני מכיר את כל המכשירים היטב, כי אין מכון בתל אביב שלא נרשמתי אליו ורק מלראות את כולם מזיעים ומפמפמים התעייפתי. היה לי גם מאמן אישי וכשהיינו שותים קפה ביחד, הייתי עושה תרגיל ומשחרר אותו להתאמן לבד.

 

"מבחינתי ללבוש טרנינג ונעלי ספורט מרגיש כאילו שעשיתי כושר. בעבודה אני כל היום על הרגליים ומפעיל את הידיים, ככה שאני בתנועה ולא מרגיש שחסר לי ספורט. בקטע של הטיילת, הופתעתי לגלות גם מכשירי עיסוי חופשיים לשימוש. כאילו שעושים המרצה לגב, לכתפיים, לישבן".


"מכיר את כל המכשירים היטב". זיקרי מתאמן בטיילת בשדרות משה דיין

 

הגבעה של יונה

"ליד נמל אשדוד יש צומת מרומזר ובו שילוט שמראה 'לגבעת יונה'. יש שאומרים שפה נמצא הקבר של יונה הנביא. לא כל כך ברור לי איך הגיע לכאן, אבל יש לו רוח נעימה וביום טוב, נוף מחוף פלמחים בצפון ועד אשקלון בדרום. העיר מלמעלה נראית תמיד טוב יותר. בדשא של הגבעה יש מגדלור. במקום ספסלים בצורת חצי קשת. ישבו בו זוגות ושלושה מעשני נרגילה צעירים. נרגילה זה סוטול אמיתי, שלפעמים אני מרשה לעצמי. בטעם תפוחים, כמובן".


האם פה נמצא הקבר של יונה הנביא? בגבעת יונה

 

אל הנחל

"מגבעת יונה יורדים רגלית או במכונית לנחל לכיש, שמתחת. יש בו פארק עם שבילי הליכה, מדשאות, ספסלים ופינת חי. האמת, שחוץ מזברות, שזו חיה אלגנטית ואהובה עלי, לא שמתי לב לאחרות (ראמים, בת יענה, צבאים - ג.מ). חבל לי על הנחל הזה, שנזרקת אליו כל הפסולת התעשייתית. מזכיר את הירקון בימיו הגרועים, לפני שנוקה. אבל העיר נראית כזו שיש בה יד מטפחת ומחשבה מושקעת, אז מקווה לראות אותו לא עכור ונטול חיים, חוץ מפה ושם שאיזה צב שמרים ראש".


פארק עם שבילי הליכה, מדשאות, ספסלים ופינת חי. בנחל לכיש

 

ביקור בארמון

"מתחם הקניות, 'לה ממוניה', בחלק הצפוני של הטיילת, הזכיר לי את הארמונות המפוארים במרקש. אני נולדתי בפז, ולפני כשלוש שנים עשיתי טיול שורשים. אני זוכר כילד את ביקורי עם אבא בארמון בפז, של חסן השני.

 

"אבא היה איש הטקסטיל של בית המלוכה. היו עושים לו כבוד מלכים, והוא היה פורש את בדיו ואלו שנבחרו היו עוברים לחייט שיעשה מהם בגד בתפירה אישית. חיים ופאר כמו באגדות 'אלף לילה ולילה'. 'לה ממוניה' נראה אותנטי. הקשתות, הצריחים והסגנון האדריכלי ממש זהים למרוקו. אהבתי את שילוב הצבעים של המבנה, בצבע חול והניגוד לכחול של הים".


"מזכיר לי את הארמונות המפוארים במרקש". לה ממוניה

 

עבר מפואר

"בקצה הדרומי של העיר, נושקת לחוף הים מצודת העיר מהתקופה הערבית הקדומה, ובחדרים ששוחזרו בה נחשפו תנורי בישול ואפייה. אולי זו הסיבה שלעיר אשדוד יש מסורת בישול משלה, שביום שישי כל עקרות הבית במטבח. לפחות המרוקאיות שבהן.

 

"אני גדלתי על המטבח הזה ועד היום אוכל מדי שישי בערב אצל אמא, לא מחליף אותה בשום מסעדה. האוכל המרוקני הכי חריף וטעים שיש. אנחנו חושבים שהמצאנו את הגלגל עם המודרניזציה, אבל אני חושב שהחיים של פעם היו מה שאנחנו מחפשים היום. שקט וביחד, חברותא".


בחדרים ששוחזרו נחשפו תנורי בישול ואפייה. מצודת העיר

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא חסר לו ספורט. בטיילת משה דיין
צילום: גילי מצא
"בזכות הים נוצרה תנופת בנייה". זיקרי מביט על אשדוד מהים
צילום: גילי מצא
חולה על מכוניות עתיקות. במוסך רלקס
צילום: גילי מצא
מומלצים