שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

מי הבא בתור? הרופא המצרי שעמד לצד בן-לאדן

סגנו של מנהיג אל-קאעידה, איימן א-זוואהרי, בן 50, נראה כיורש טבעי. זוואהרי, ממנהיגי הג'יהאד במצרים, איבד את אשתו ושלוש בנותיו בהפצצות קנדהאר לאחר ה-11 בספטמבר. בסרטונים רבים קרא למלחמה באמריקנים וביהודים. "הוא המוח של בן-לאדן"

בעת ההכרזה על חיסולו של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן-לאדן , הדגיש נשיא ארה"ב ברק אובמה כי אין זה סוף המלחמה בטרור ובארגון אל-קאעידה. אך מי ייכנס לנעליו של הארכי-טרוריסט ? הרופא המצרי, ד"ר איימן א-זוואהרי, היה סגנו של בן-לאדן, ומועמד טבעי לרשת את מקומו כעת.

 

סופו של טרוריסט - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

זוואהרי, בן 50, נחשב למוח מאחורי בן-לאדן ואל-קאעידה, ונראה רבות בסרטונים כשהוא משמיץ את ארה"ב ובעלות בריתה. רק בחודש שעבר פרסם הרופא הממושקף בעל השיער והזקן האפורים סרטון שבו קרא למוסלמים להילחם בנאט"ו וכוחות אמריקנים בלוב.


נפגשו בפקיסטן. זווהרי לצדו של בן-לאדן (AP)

 

"איימן לבן-לאדן הוא כמו המוח לגוף", אמר מונתסר א-זיאת, עורך דין מקהיר שייצג את זווהרי בעבר.

 

זוואהרי נולד במצרים, במשפחה משכילה מהמעמד הגבוה. אביו הוא פרופסור לפרמקולוגיה וסבו הוא האימאם הגדול של מסגד אל-אזהר. הוא סיים את לימודי הרפואה ב-1974 והמשיך לתואר שני בניתוח. עד תקופה זו כבר היה מעורב בפעילות האחים המוסלמים.

 

כאשר ארגון הג'יהאד האיסלאמי המצרי נוסד ב-1973, זווהרי הצטרף לשורותיו. הוא היה בין 301 העצורים לאחר ההתנקשות בנשיא אנואר סאדאת ב-1981.

 

זוואהרי זוכה במשפט, אך בילה שלוש שנים במאסר בגין החזקת אקדח ללא רישיון. לאחר ששוחרר הגיע זווהרי לפקיסטן, שם פעל עם הסהר האדום בטיפול בפצועים מהמלחמה באפגניסטן. בשנות השמונים, בפשוואר שבפקיסטן, פגש זוואהרי בבן-לאדן.

 

"אובמה - כושון הבית"

ב-1993 עמד זוואהרי בראש ארגון הג'יהאד המצרי. ב-1999 דן אותו בית המשפט במצרים למוות בהיעדרו. הוא הואשם גם במעורבות בפיגועים בשגרירויות ארה"ב בקניה וטנזניה.

 ימים ספורים לאחר הפיצוצים הוא הכחיש זאת בשיחת טלפון עם עיתונאי פקיסטני, אך קרא למוסלמים להמשיך בג'יהאד נגד האמריקנים והיהודים.

 

שעה לאחר מכן, פגעו טילים במחנות אימונים של אל-קאעידה באפגניסטן. הן בן-לאדן והן זווהרי נמלטו ללא פגע. על פי דיווחים שונים, רעייתו של זוואהרי ושלוש בנותיו נהרגו בהפצצה על העיר קנדהאר בדצמבר 2001.

 

מאז הופיע זווהארי באופן קבוע בסרטונים או הודעות מוקלטות שמתחו ביקורות על המלחמה בעיראק והללו את הטליבאן ופעולות התאבדות.

 

בנובמבר 2008 כינה זוואהרי את אובמה "כושון הבית", כינוי גנאי של עבדים שחורים שגילו נאמנות כלפי מעבידיהם הלבנים. בסרטון הבא, מספטמבר 2009,

שב זוואהרי לתקוף את אובמה ואמר כי הוא אינו שונה מקודמו בתפקיד, ג'ורג' בוש. "אובמה ממשיך במדיניות של קודמיו – שקר ומכירת אשליות", אמר אז זווהרי.

 

הסרטון האחרון שבו נראים זוואהרי ובן-לאדן יחדיו שודר באל-ג'זירה בספטמבר 2003. הם נראו אז צועדים בנוף הררי, קוראים לג'יהאד ומשבחים את המחבלים שביצעו את המתקפה ב-11 בספטמבר. בסרטון שפורסם לאחר המתקפה, כינה אותה זווהרי "ניצחון גדול" שהושג הודות לאלוהים. על פי הערכות, זוואהרי מסתתר באזור הגבול בין פקיסטן לאפגניסטן. עד כה הוא היה השני אחרי בן-לאדן ברשימת "הטרוריסטים המבוקשים ביותר" של ה-FBI.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוואהרי. על פי הערכות, הוא מסתתר בגבול פקיסטן-אפגניסטן
צילום: AP
מומלצים