שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שלט הנצחה לאברהם ניניו ואשתו חנה בן-ארי

  אחרי "היו לילות", סרט עלילתי שמבוסס על האוטוביוגרפיה של שחקן ובמאי תיאטרון הבימה אברהם ניניו, יוסר השבוע הלוט מלוח הנצחה לזכרו ולזכר רעייתו, שדרית הרדיו והמתרגמת חנה בן ארי

  העיר תל אביב יפו ממשיכה להנציח את אמניה והיוצרים שחיו בה. ביום ה', 5 במאי, יוסר הלוט מלוח ההנצחה שיוצב בבניין מגוריהם של שחקן תיאטרון הבימה המנוח אברהם ניניו ורעייתו, אשת הרדיו והמתרגמת חנה בן-ארי ברחוב קפלן. הטקס יתקיים במעמד ראש העירייה, רון חולדאי, בני משפחה וחברים.


  חנה ואברהם ניניו בצעירותם. כתבו יחד מחזמר

    

  בנם, במאי התיאטרון והטלוויזיה רוני ניניו, אמר היום: "אני שמח ונרגש שהגענו לרגע בו מונצח פועלם האמנותי של הוריי. מעבר להיבט האישי שלי כבנם, אני רואה חשיבות רבה בהנצחת שמותיהם של אמנים שתרמו כל כך הרבה לתרבות של המדינה הזו". סיפורה יוצא הדופן של משפחת ניניו ומקומה בתרבות הישראלית זכה בשנה שעברה לחשיפה נוספת, עם צאתו לאקרנים של סרטו העלילתי האוטוביוגרפי "היו לילות" שהוקדש להוריו, בו שיחקו בין היתר משה איבגי ובתו, השחקנית דאנה איבגי.

   

  אברהם ניניו, שהלך לעולמו בשנת 1985, החל את דרכו בתיאטרון "הבימה" עם סיום לימודיו בסטודיו של צבי פרידלנד. בין תפקידיו הבולטים על במת "הבימה" היו פוק במחזה "חלום ליל קיץ" וזמלה מתוך "עלי כינור", על פי שלום עליכם. בין ההצגות שביים בתיאטרון "הבימה" היו "שש כנפיים לאחד", "12 המושבעים", "אירמה לה דוס", "הפיזיקאים" ו"קשה להיות יהודי". ניניו ביים גם בתיאטרון האוהל, בתיאטרון של גיורא גודיק ביפו ובתיאטרון "אלכסנדר" ביוהנסבורג.

   

  ניניו נולד למשפחה ספרדית ודיבר לאדינו, אך ביים גם הצגות ביידיש בהן השתתף, ובין היתר, גם את שמעון דז'יגאן, חצי מצמד הקומיקאים היידי הנודע "דז'יגאן ושומאכר".

   

  רעייתו, חנה בן-ארי ניניו, שהלכה לעולמה בשנת 1978, היתה אחת הקרייניות הראשונות של שידורי הרדיו "קול ישראל" וניהלה במשך שנים ארוכות את מחלקת הדרמה ברדיו. מאוחר יותר ניהלה את מחלקת התעודה ובמסגרתה העלתה לראשונה את גרסת הרדיו של התכנית "כלבוטק". לאורך השנים תרגמה בן-ארי מחזות מאנגלית וגרמנית, שאת חלקם ביים בעלה ובהם: "העושה נפלאות", "יום א' בניו יורק", "אגדת הנהר", "אמא טבע" ו"העלמה יוליה". בני הזוג כתבו במשותף את המחזמר "במזל דגים", שהוצג בתיאטרון גיורא גודיק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אברהם ניניו. לאדינו ויידיש
  לאתר ההטבות
  מומלצים