שתף קטע נבחר

דיסקין נפרד: הסיכוי לפיוס פלסטיני אמיתי קלוש

בשיחה עם כתבים צבאיים העריך ראש השב"כ היוצא כי הסכם הפיוס בין פתח לחמאס רחוק מלהבשיל לדבר מוחשי. הוא אמר כי יש להמשיך בהעברת כספי המסים לרשות הפלסטינית, כדי למנוע קריסה. בנוסף דיסקין אמר כי הוא מחשיב ככישלון אישי את אי שחרורו של גלעד שליט

פתח וחמאס חתמו על הסכם פיוס בקהיר ופיזרו חיוכים למצלמות, אך ראש השב"כ בשש השנים האחרונות סבור היום (ד') כי ההסכם לא יחזיק מעמד זמן רב. בשיחה עם כתבים צבאיים, אמר יובל דיסקין: "אני חושב שבשנתיים-שלוש הקרובות, הסיכוי לפיוס אמיתי בין חמאס לפתח, שיוביל לקשר בין עזה ליהודה ושומרון - קלוש".

 

מה דעתכם על ההסכם? הגיבו בפייסבוק

 

דיסקין, שיסיים רשמית את תפקידו בעוד שבוע וחצי ויעביר את הפיקוד על הארגון ליורם כהן, סבור כי הסכם הפיוס רחוק מלהבשיל לדבר מוחשי. לדבריו, לפחות בשנים הקרובות לא תהיה באמת הסכמה בין שני הארגונים. "ניסיונות מהסוג הזה כבר מתגלגלים הרבה זמן. ערב החתימה על הפרוטוקול בקהיר, החמאס חש כנראה חוסר ודאות, גם בהקשרים של מה שקורה בסוריה והלך על מהלך טקטי, לא אסטרטגי".

 

ראש השב"כ היוצא, ששירת בארגון 33 שנים בתפקידים שונים, הסביר כיצד הוא רואה את הדברים: "יש לכך בעיקר משמעות תדמיתית, ניסיון להראות אחדות. מפה ואילך ישנם הרבה סעיפים ששני הצדדים לא יודעים ליישם, בטח לא בשטח". על תפקוד של ממשלת אחדות פלסטינית הוא אמר, כי "ממשלה כזאת תצטרך לענות על שאלות מורכבות, כל צד ימשוך לכיוון שלו. ההסכם הזה אינו הכצעקתה, נראה כמו דרמה פיקנטית ולא יותר".

 

לדברי דיסקין, כל עוד מדיניותה של הרשות הפלסטינית אינה משתנה בשטח, יש להמשיך את התיאום הביטחוני עם המנגנונים הפלסטינים ואף להמשיך להזרים את כספי המסים לרשות הפלסטינית, כל עוד היא אינה פועלת נגד ישראל. הוא הזהיר כי הקפאת העברת המזומנים מהארץ ומהעולם עלולה להביא לקריסת הרשות הפלסטינית ובמצב כזה ישראל תצטרך לשאת בנטל.

 

"לא הצלחנו בפרשת שליט"

במהלך דבריו התייחס דיסקין גם לחייל החטוף, גלעד שליט. "לא הצלחתי להחזיר אותו, בין אם במבצע או באמצעות משא ומתן. אני זוקף כישלון זה לחובתי. אני חש בהחלט תחושה של עצב, תחושה לא טובה על כך שגלעד לא נמצא איתנו". הוא גם סיפר על פעילות השב"כ בנושא: "השירות הוביל את העניין הזה מאז החטיפה. לקחנו אחריות והקמנו צוות מיוחד, השקענו משאבים, אמצעים ומבצעים, אבל בסופו של דבר במבחן התוצאה - כשלנו וזאת אחריות שלי".

 

ראש השב"כ היוצא דיבר גם על המורכבות הכללית של הטיפול במקרי חטיפה, שאינם בשטח ישראל. "זה נכון שיש לנו יכולות ברצועת עזה, אבל לא הצלחנו וכנראה שזה מלמד על פער מסוים". הוא הוסיף כי במסגרת המשא ומתן היתה התגמשות מסוימת, אך הוא אינו מסכים עם דעתם של ראשי השב"כ לשעבר ובכירים אחרים לשעבר במערכת הביטחון, שאמרו באחרונה כי יש להסכים לשחרור מחבלים כפי שדורש חמאס כעת. "אני מכיר את הנתונים, הם לא - ולכן איני מקבל את עמדתם".


תושבי רמאללה חוגגים את הפיוס בין חמאס לפתח (צילום: AFP)

 

בהתייחסו לאפשרות שבחודש ספטמבר יוכרז על מדינה פלסטינית, אמר דיסקין כי הדבר לא יוביל בשלב הראשון למהפכות גדולות. "בישראל יצטרכו לקבוע מדיניות פעולה, אחרת זה יכול להכניס אותנו למסדרון בעייתי בכל הקשור למערכת היחסים עם הקהילה הבינלאומית ואף לפגוע במעמדנו", הוא הוסיף כי בטווח ארוך, אם יחול קיפאון בצד הפלסטיני - הדבר עשוי להוביל לתסכול שיבוא לידי ביטוי גם בפעולות בשטח.

 

בהסתכלות אזורית למזרח התיכון, הוא אמר כי מסוכן מאוד להתנבא באשר לתהליכים המתרחשים בתקופה האחרונה באזור. "זאת רק ההתחלה ולא ניתן לקבוע איפה יש איומים ואיפה הזדמנויות. דבר אחד ברור, הטכנולוגיה והתקשורת מקדמים תהליכים שפעם היו לוקחים שנים. זה אתגר דרמטי לארגוני המודיעין. עוד לא המציאו אלגוריתם שיידע לתת הערכה למשמעות ה'לייקים', שנותנים - האם זה יוביל למשל אצלנו בחודש מאי להפגנה שקטה של הפלסטינים, ייצור תהלוכה עם זריקות אבנים או אלימות? זה האתגר שבו אנו נמצאים כעת, לנסות לתרגם את התהליכים האלה, למה שעשוי להתרחש בשטח".

 

"רצח ראש ממשלה יהיה חורבן בית שלישי"

דיסקין הודה כי האיום האיראני משמעותי, אולם המליץ שלא לזלזל בנושא הפלסטיני ובמתח הקיים מול ערביי ישראל, שני נושאים שלטעמו דורשים התייחסות מתמדת. "בסוף אי אפשר לברוח ממה שקורה בחצר שלנו, גם אם אי אפשר לפתור הכל צריך לדעת איך לנווט בצורה נכונה. נושאים פנימיים עשויים להקריב את המדינה אם הם לא מקבלים את תשומת הלב הראויה", הוא אמר. לאחר מכן הבהיר, כי לדעתו יש חשיבות גבוהה לפעול לשילוב ערביי ישראל בחברה ובמדינה, "זה ימנע בעיות לאומית שימנעו בעיות ביטחוניות". דיסקין הזהיר כי התעלמות מהנושאים עלולה להוביל לתהליכים במגזרים אלה, כפי שקורה בעולם.

 

תקופתו של דיסקין בראשות השב"כ התאפיינה בעיקר בהורדה משמעותית של היקף הטרור, בעיקר פיגועי ההתאבדות. "משנת 2005 נהרגו למעלה מ-160 אזרחים ונפצעו יותר מ-2,000. מבחינתי, לא הצלחתי לסכל את כל האירועים האלה וגם פה מדובר באחריות שלי", אמר בכנות. יחד עם זאת הודה כי בהשוואה לתחילת העשור, בו היו עשרות פיגועי טרור קטלניים בשנה, ניתן לומר כעת כי בסך הכל חשים אזרחי המדינה תחושת ביטחון. "איני מקבל אפילו פיגוע אחד, אבל חושב שיש לנו תרומה מכרעת למצב הנוכחי. שלא נחשוב לרגע שאין רצון ומוטיבציה, היו מאות פיגועים שתוכננו ולא יצאו לפועל, עשרות מהם פיגועי חטיפה שסוכלו גם בשנה האחרונה".

 

דיסקין התייחס בדבריו גם למערך האבטחה שנמצא בשב"כ. לדבריו אחת הסוגיות המרכזיות היא אבטחתו של ראש הממשלה, בעיקר מפני אפשרות של מתנקש יהודי. "כרגע רמת האיום נמוכה, אבל זה נושא שמקבל הרבה תשומת לב. אני חושב שרצח נוסף של ראש ממשלה בישראל תהיה בבחינת חורבן בית שלישי. הסדק שיש בחברה בישראל, יהפוך לשבר שיהיה קשה להחלץ ממנו".

 

בהקשר לטרור יהודי בכללו, אמר דיסקין כי בימין הקיצוני מתפתחים תהליכים מסוכנים, אנטי ממלכתיים ואף "הזויים", כהגדרתו. "יש שם נטייה לאלימות. יכולתו לזהות גורמים בעייתיים - השתפרה, אך היכולת להכניס אותם לכלא עדיין אינה ברמה הנדרשת ומקווה שיהיה שיפור בהמשך".


המחליף, יורם כהן. "אמרתי את עמדתי לרה"מ" (צילום: באדיבות תקשורת שב"כ)

 

לקראת העברת התפקיד למחליפו, אמר דיסקין, כי השב"כ נמצא באחרונה, כתוצאה מהחלטה פנימית, במהלך שצפוי להקטין באופן מסוים את היקפו מבחינת כוח אדם. "הארגון הוכן בהרבה מאוד היבטים למחליפי, בין היתר הקפאתי בשנה האחרונה מינויים כדי לאפשר למי שיחליף אותי לעסוק בעניין באופן נקי".

 

הוא הודה כי יש לעשות שינוי מסוים בכל הקשור לתהליכי מינוי בכירים במדינה. דיסקין סבור שחשוב שאנשי המקצוע יהיו אלה

שיתנו את דעתם. באשר למינוי של יורם כהן, אמר ראש השב"כ היוצא כי "3 השמות שהעביר לראש הממשלה, הם אנשים ראויים וכל מי שיבחר יהיה ראש שב"כ טוב". דיסקין נמנע לומר על מי מהשלושה המליץ. "אמרתי את עמדתי לראש הממשלה, היא אינה חייבת להתקבל. צריך לזכור שאני דרג ממונה ולא נבחר".

 

אגב, לו עצמו, אין בינתיים תכניות לעתיד. "יש לי הרבה רעיונות, אבל כרגע אני נהנה שלא יודע מה אעשה בהמשך", אמר ולא פירט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיסקין. מסכם תקופה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים