שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למסגר את הנוף: התאמת חלונות לבית
  בחירת חלונות כוללת מערכת סבוכה של מונחים ושיקולים: חלונות הזזה או גיליוטינה? מפרופיל אלומיניום או בלגי? עם זכוכית שטוחה או מרושתת? כמה עצות שיעזרו לכם

  בחירת חלונות לבית היא אחד מהשלבים הראשונים בבנייה או בשיפוץ הבית, ומומלץ שתיעשה מיד לאחר שלב השלד. השיקולים לבחירת חלונות לבית מורכבים מכמה נושאים שיש לשים אליהם לב: התאמת החלון לחדר, לכיוון האור ולצרכי הדיירים, אסתטיקה וכמובן תקציב. הנה כמה עצות שיסייעו לכם לבחור חלונות בצורה טובה.

   

  מדריכי עיצוב נוספים:

  חושך לגרש: בוחרים תאורה מתאימה לבית

  פרקט? הקיץ הזה חוזרים לשטיחים

  עיצוב על קצות האצבעות: לרצף בסטייל

   

  תכנון מוקדם

  השלב הראשון בבחירת חלונות לבית הוא שלב התכנון, שנעשה בדרך כלל על ידי איש מקצוע - אדריכל או מעצב פנים. בשלב זה ייקבעו לרוב אופן הפתיחה של החלון, מידת ההצללה הנחוצה בחדר בהתאם לתנאי מזג האוויר ולכיווני הרוח והשמש, ומידות הפתח.

   

  התאמת החלון לחדר

  לכל חדר מתאים סוג אחר של חלון. חלון לחדר ילדים צריך להיות כזה שהילדים יוכלו לפתוח את תריסיו בקלות כדי להכניס לחדר אוויר ואור, אך מומלץ שיהיה קשה לפתוח אותו לגמרי מטעמי בטיחות, למשל חלון הזזה כנף על כנף.

   

  לחדר שינה של הורים או ילדים בוגרים יתאימו חלונות שנפתחים לגמרי ומאפשרים צפייה בנוף וכניסה של אור ואוויר כמו חלונות הזזה לכיס, חלונות כנף וכדומה. בחדרי מקלחת ושירותים שבהם החלון משמש, בעיקר לאיוורור, מומלץ חלון קיפ שנפתח בפתיחה עילית בלבד ומאפשר פרטיות ואיוורור של החדר. לפניכם סוגי חלונות לפי אופני פתיחה:

   

  חלונות הזזה לכיס - פתיחת החלון וסגירתו על גבי מסילות, אל תוך "כיס" פנימי שתוכנן מראש ומובנה בקיר. יש אפשרות לבנות כיס אחד או שניים. 


  חלונות הזזה (צילום: שי אפשטיין)

   

  חלונות הזזה כנף על כנף - חלון שבו הכנפיים זזות על מסילה, ובמצב פתוח תמיד תהיה כנף אחרי כנף כך שהחלון רק חצי פתוח. טיפ: חלון מסוג זה מומלץ לחדרי ילדים בשל בטיחות, עמידות ופשטות השימוש. 

   

  חלונות ציר - חלונות עם אפשרות פתיחה דו-כיוונית, חוץ או פנים. הפתיחה נעשית על ידי ציר המותקן בצדי החלון. ישנם חלונות שבהם הפתיחה אפשרית לכנף אחת, ויש לשתי כנפיים.

   

  חלונות גיליוטינה - חלון עם כנף או שתיים, הנעות מעלה או מטה.

   

  חלונות קיפ ודריי-קיפ - הפתיחה מסוג קיפ היא כזו שבעזרת הזזת הידית נוכל לפתוח רק את הקצה העילי של החלון. פתיחה מסוג דריי-קיפ היא כזו שבעזרת הזזת הידית נוכל לפתוח את החלון כמו בפתיחת קיפ, אך גם הצידה לפנים החדר, והחלון ייפתח במלואו. טיפ: מתאים לחדרי ממ"ד, אך גם לדירות גבוהות או לחלונות קטנים.

   

  התאמת עיצוב החלונות לבית

  כיצד אתם מדמיינים את הבית שאתם בונים = כפרי, מודרני, הייטקי או כזה שמתאפיין דווקא בפאר? לכל סוג חלון יש האמירה העיצובית שלו, שנקבעת על ידי שני פרמטרים: הצבע והחומר של הפרופיל והזכוכית. הנה ריכוז של הסוגים הפופולריים ביותר שתמצאו בשוק:

   

  פרופיל אלומיניום - "חביב הקהל". חלונות אלומיניום מיוצרים על ידי דחיסת החומר לתבניות מעוצבות. הכנת הפרופיל קלה והחומר קל לעיבוד, והמחיר בהתאם: זול יחסית. פרופיל אלומיניום חזק ועמיד מפני מזג אוויר וגם מבודד היטב מרעש.


  חלונות אלומיניום (צילום: יקי אסייג)

   

  פרופיל בלגי - חלון עם מראה עדין, אך חזק ועמיד ביותר. חלון זה עשוי מברזל ודפנותיו עבות יותר, בשונה מפרופיל אלומיניום. הבדל נוסף הוא שפרופיל בלגי מעוצב אישית, לרוב בעבודת-יד. בנוסף יש בו אטמי גומי וסיליקון שתורמים לבידוד. החיסרון שלו הוא מחירו היקר והצורך לתחזק את הברזל מדי כמה שנים כדי למנוע החלדה. בשוק קיימים מוצרים איכותיים דמויי פרופיל בלגי העשויים מאלומיניום שמספקים חויה אסתטית דומה לזו של פרופיל הברזל לצד שימושיות ויעילות של אלומיניום.

   

  חלונות עץ - חלונות עץ היו נפוצים בעבר, לפני שהאלומיניום נכנס למסגרת. אבל מי שאוהב עיצוב פנים בסגנון חם וכפרי, מוזמן ליהנות מחלונות עץ שהטכנולוגיה מקנה להם יוקרה ואיכות, ואפילו נוחות למשתמש. חשוב לזכור שעץ מחייב אחזקה שוטפת.

   

  פרופילים משילוב חומרים - בשוק קיימים פרופילים המשלבים עץ ואלומיניום במגוון טכניקות ביצוע. הפרופיל המשולב מספק הנאה מהיתרונות האסתטיים והשימושיים של של שני סוגי החלונות. 


  פרופיל אלומיניום דמוי בלגי (צילום: רן ארדה) 

   

  בחירת זכוכית

  אחרי שנבחרו הצבע והחומר של פרופיל החלון, ממשיכים לסוג הזכוכית. אפשר גם לשלב בין סוגי הזכוכיות. הסוגים הנפוצים ביותר:

   

  זכוכית שטוחה - הזכוכית השקופה הרגילה והמקובלת והמוכרת לכולם. עובי: 3 עד 12 מ"מ. אפשר לבחור גם זכוכית שטוחה חלבית, בעובי של 4 עד 10 מ"מ.

   

  זכוכית שטוחה מחוסמת - חזקה ובטיחותית ביותר בזכות שבירה לרסיסים קטנים המונעים סכנת חתך. עובי: 4 עד 19 מ"מ.

   

  זכוכית טריפלקס (עם P.V.B) - מורכבת משתי זכוכיות שהודבקו וביניהן יריעת P.V.B שקופה. העובי משתנה לפי רכיבי הזכוכית, אך בכל מקרה של פגיעה שברי הזכוכית אינם מתפזרים. בשל כך נקראת גם זכוכית ביטחון.

   

  זכוכית אנטי-סאן - מקטינה את עוצמת חדירת קרני השמש ובכך מסייעת בשמירת הטמפרטורה. עובי: 4 עד 10 מ"מ.

   

  זכוכית מרושתת - יש בתוכה רשת מתכתית למניעת התפזרות שברים במקרה של פגיעה בזכוכית. עובי: 6 מ"מ.

   

  זכוכית בידוד - מורכבת משתי זכוכיות בעובי של כ-4 מ"מ, וביניהן מרווח של 6 עד 12 מ"מ. זכוכית זו מבודדת טוב יותר מזכוכיות רגילות.

   

  זכוכית אורנומנטית - זכוכית מעוטרת עם דוגמאות. הזכוכית שקופה או צבעונית, בעובי: 4 עד 6 מ"מ.

   

  תריסים והצללה

  התריסים מספקים הגנה מפני שמש חזקה ומאפשרים הצללה מלאה או חלקית ובידוד מפני חום, במיוחד במדינה חמה כמו ישראל. סוגי התריסים הנפוצים כיום:

   

  תריס ידני - עם ידית קטנה בצדי הכנף, שבעזרתה נפתח או נסגור את התריס. ניקיון התריס דורש מעט מאמץ, אבל אין ספק שהעיצוב הישן-חדש הזה נותן תחושה ביתית.

   

  תריס חשמלי - עשוי מחומרים קלים, לרוב פלסטיק או אלומיניום, ומתופעל באמצעות כפתור הנלחץ למעלה ולמטה, לפי רצוננו. היתרונות רבים: תפעול פשוט ומהיר, עיצוב יפה.

   

  תריס גלילה. התריס הוא אותו תריס כמו בחשמלי,אלא שהמנגנון ידני וכולל חבל דק שאותו גוללים בעזרת שתי הידיים (ולא עם יד אחת – כדי למנוע את שחיקת המנגנון). החיסרון: שחיקת המנגנון דורשת החלפה של החבל. 


  תריסי עץ (צילום: בניין ודיור)

   

  טיפים נוספים

  תקציב - החוש העיצובי רוצה משהו אחד - אך האם התקציב מאפשר זאת? תקצבו את עניין החלונות ולפיכך בחרו את המוצר שתרכשו. אפשר לשלב כמה סוגים וסגנונות וכך לאזן בין העיצוב לבין התקצוב.

   

  מדידות - החוק קובע כי מדידת חלון היא על פי מידת פתח האור ולא על פי מידה הכוללת בשטחה אלמנטים בנויים אטומים, כמו טיח ומסגרות. אם אתם משפצים בית ופתח החלון כבר קיים - חשוב לבדוק קודם אלו סוגי חלונות אפשר להתקין בו.

   

  סקר שוק - לפני שאתם נכנסים לחנויות, בדקו באינטרנט מה ההיצע של כל רשת והחליטו אם אתם קונים ישירות מהיצרן או מהיבואן, או שאולי נוח לכם יותר לגשת לחנות פרטית קרובה. השוו מחירים ועלויות, ווודאו שיש לבעל המקצוע את היכולת הטכנולוגית לממש את חלומכם.

   

  אופן ניקוי - נקודת תורפה של כל קטגוריית החלונות היא התחזוקה. ניקיון חלונות הוא הסיוט של כל אדם שאי פעם ניקה את ביתו או בית אחר. לפיכך חשוב לבדוק את אופן הניקוי של החלון, גם מבחינת חומרי הניקוי המתאימים לכל חלקי החלון וגם מבחינת קלות הביצוע.

   

  בידוד - חלון טוב מספק בידוד טוב. הבידוד בחלונות הוא תוצר של שיטת הזיגוג, של הפרופיל ושל רצועות האיטום הנלוות. קראו במילון המונחים לרכישת חלונות כדי ללמוד על האפשרויות השונות. כדאי להתאים את החלון לאזור המגורים. רחוב סואן, קומה גבוהה, או אזור קר, שמצריכים בידוד מיוחד. חלון הנפתח על גבי צירים נחשב אטום יותר.


  הכתבה באדיבות www.bvd.co.il - פורטל עיצוב הבית מבית המגזין "בניין ודיור

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "למסגר את הנוף: התאמת חלונות לבית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים