שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אחרי גיורי צה"ל: בג"ץ ידון בהכרה בגיורים מחו"ל

  מכון "עתים" יעתור לבג"ץ נגד משרד פנים, בדרישה להכיר בגיורים הנערכים על-ידי רבנים ארתודוכסים בארצות הברית לעניין מתן זכות עלייה: "לצערנו, הדרך היחידה להגן על המתגיירים היא באמצעות בג"ץ. כך פתרנו גם את גיורי צה"ל"

  אחרי גיורי צה"ל, גם הגיורים האורתודוכסים מחו"ל מגיעים לבית המשפט: מכון עתים יגיש מחר (יום ה') עתירה לבג"ץ נגד משרד הפנים, בטענה שאינו מכיר באופן אוטומטי בגיורים שנערכים בקהילות יהודיות מוכרות בתפוצות לעניין מתן זכות עלייה למתגיירים - אלא מתייעץ בכל מקרה כזה עם הרבנות הראשית לישראל, לכאורה שלא על-פי חוק.

   

 1. הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  לטענת המכון, נוצר מצב אבסורדי שבו גיורים לא-הלכתיים שנערכו על-ידי קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות בחו"ל מוּכרים על ידי מדינת ישראל לעניין חוק השבות, ואילו גיורים אורתודוכסים רבים אינם מוכרים. 

   

  לפני כשלושה חודשים פנו עשרות רבנים אורתודוכסים מצפון אמריקה לשר הפנים, אלי ישי, בדרישה כי יכיר בגיורים שלהם, אלא שב"עתים" מספרים כי כל הניסיונות להגיע לפתרון הסוגיה כשלו - מה שגרם למימוש איום העתירה לבג"ץ.

   

  לטענת העותרים - מכון עתים ותומס דולהן (אזרח קנדי שנפגע ממדיניות זו), שפנו לבית המשפט באמצעות דיקן מכללת "שערי משפט" עו"ד ד"ר אביעד הכהן - הכרה בגיור אינה נמנית עם סמכויות הרבנות הראשית לישראל, ובהיעדר הסמכה מפורשת אין היא יכולה לקבוע בעניין זה.

   

  על מדיניות משרד הפנים נכתב בעתירה: "בידה האחת קוראת המדינה – מדינת העם היהודי – לכל יהודי לעלות ארצה (וגר צדק שנתגייר – יהודי לכל דבר הוא), ובידה השנייה – באמצעות משרד הפנים - היא דוחה אותם, מערימה עליהם קשיים, תוך שהיא מבזה ומשפילה אותם, ופוגעת בעקרונות יסוד של שוויון ואיסור אפליה, ופגיעה בזכויותיהם הבסיסיות".

   

  מקווים להצלחה כמו בגיורי צה"ל

  ראש מכון עתים, הרב ד"ר שאול פרבר, הסביר את החלטתו לעתור לבג"ץ: "לצערנו הרב, הדרך היחידה שבה ניתן להגן המתגיירים היא באמצעות בית המשפט העליון. כך נפתרה סוגיית גיורי צה"ל, בבג"ץ הקודם שהגשנו, וכך אנו מקווים שיקרה גם הפעם".

   

  לדברי פרבר, דיון שהתקיים בעניין בוועדת הקליטה והעלייה של הכנסת לא פתר את הבעיה, ובשבועות האחרונים הוא נחשף ליותר מעשרה מקרים דומים, שבהם

  מסרב משרד הפנים להכיר בגיורים מחו"ל. "מצב זה אינו יכול להימשך", טען, "ביום העצמאות קרא ראש הממשלה לכל יהודי העולם לעלות ארצה, אך בפועל משרד הפנים מונע מהם לעשות זאת".

   

  עו"ד ד"ר אביעד הכהן: "על דרך ההשאלה ניתן לומר שקשה משרד הפנים לגרים כספחת. עתירה זו ממחישה את האפליה הקשה שנוקט משרד הפנים כלפי גרי צדק המבקשים להצטרף לעם היהודי, תוך פגיעה בכבודם, בחירותם וביכולתם לנהל חיים נוראליים. פגיעה זו קשה שבעתיים נוכח העובדה שהיא סותרת ערכי יסוד יהודיים ודמוקרטיים כאחד, ועולה לכאורה כדי ביזוי החלטות קודמות של בית המשפט".


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים