שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: ירון ברנר, יריב כץ
  המזימה: פיצוץ במסגד ביפו, "תג מחיר" להסוואה
  המטען שיועד להתפוצץ בחסן בק ולרצוח שייח בכיר, נתפס כמה שעות לפני הטמנתו. לפי החשד, בני משפחה מיפו זממו לדמות פעולת ימין קיצוני. הם גם כמעט מוטטו בפיצוץ את כל בניין הסיינטולוגיה כשהם מחופשים לחרדים, ניסו לחסל בכיר בעיריית ת"א, איש עסקים בבת-ים ותושב הצפון, בשליחות עו"ד שהזמין פעולות טרור פלילי כדי להרוויח - ולנקום
  זה היה קרוב מאוד להיות הפיצוץ שיוכל להבעיר את המדינה כולה ולהצית אש שנאה בין יהודים לערבים. ממש כמה שעות לפני הפעלת המטען, המשטרה חשפה מזימה פלילית של בני משפחה מיפו, שהופעלו לפי החשד גם על-ידי בעל משרד עורכי-דין שהיה "המוח" והיוזם. הם תכננו לחסל איש דת מוסלמי בכיר במסגד, במסווה של פעולת ימין קיצוני. אבל זה היה לכאורה רק חלק קטן מתוכניותיהם, שחלקן יצאו לפועל גם בבת-ים, בחולון ובצפון, ובמזל לא גבו חיי אדם ולא גרמו נזק עצום.

   

  היום (ג') הותרו לפרסום פרטי הפרשה שכונתה במשטרה "זר סיגליות", והדהימה את החוקרים בשל ההיקף, התחכום וההשלכות. זה התחיל עם חקירה שהועברה ליחידה המרכזית (ימ"ר) של מחוז תל אביב לקראת סוף השנה שעברה, בנוגע לניסיונות ההצתה של המרכז הסיינטולוגי החדש והמפואר בשדרות ירושלים ביפו. אחרי שני מקרים שגרמו לפי ההערכות נזק של יותר ממיליון דולר, החליטו כנראה החשודים לעלות מדרגה.


  מסגד חסן בק. התכנון: חיסול שייח בכיר אחרי התפילה (צילום: ירון ברנר)

   

  משאית שנגנבה הועמסה בבלוני גז ומיכלי דלק, והמוציאים לפועל התחפשו לחרדים, כדי להציג לכאורה ניסיון חבלני של יהודים המתנגדים לכת השנויה במחלוקת. הכל כבר היה מוכן – הגז הוזרם באמצעות צינורות לתוך הבניין, במטרה לגרום ל"פיצוץ נפחי" שימוטט את המבנה כולו. בשל תקלה וחישוב לא נכון של אחוזי הגז הדליק ביחס לאוויר, נמנע הפיצוץ האדיר, ונגרם נזק קל יחסית. המשטרה הבחינה במשהו חריג, האזור נסגר ומכבי האש הוזעקו, אך אז עוד לא נקשרו הקצוות.

   

  פיצוץ בשלט רחוק, אחרי התפילה

  בהמשך קיבלו חוקרי הימ"ר בראשותו של ניצב-משנה שלומי מיכאל, מידע על משפחת באכר. עד אז היא לא הייתה מוכרת למשטרה, ודאי לא בסדר גודל של פעילות עבריינית מסוכנת כל-כך. אנשי מפלג הבילוש בפיקודו של סגן-ניצב יואב קוטלר עקבו אחריהם 24 שעות ביממה. התברר שאחד מהם, א"א, מומחה בהכנת מטעני חבלה. מאוחר יותר הוא יהפוך לעד מדינה בפרשה.


  פינקלשטיין מובל לבית המשפט. משפחת פשע (צילום: ירון ברנר)

   

  מעצר מומחה החבלה הוביל למקרה נוסף בשרשרת הפיגועים הפליליים – זה שהיה עלול לא רק להוביל לרצח, אלא גם לעורר מהומות קשות בין יהודים לערבים. בחצר ביתו של החשוד נתפס מטען חבלה גדול שהיה מיועד לחסל שייח בכיר בתום תפילה במסגד חסן בק, שעל גבול תל-אביב ויפו. המניע: סכסוך עסקי שהיה לו עם כמה מהחשודים. אנשי מחלק התשאול בראשות רב-פקד שמואל בבאי אף דרשו ממנו לסייע בפירוק המטען המסוכן, בעודם מתפללים שלא תהיה טעות שתוביל לפיצוץ אדיר וקטלני בלב עג'מי.

   

  חברי הכנופיה תכננו לפי החשד להניח את המטען במכונית תופת, ולהפעילו בשלט רחוק מיד לאחר התפילה, כאשר עשרות בני אדם עוזבים את המסגד. על פי העדויות שבידי חוקרי הימ"ר עולה כי הם תכננו לטשטש את עקבותיהם על ידי ריסוס כתובת גרפיטי "תג מחיר", הכינוי לפעולות הנקם של אנשי ימין קיצוני, בעיקר בשטחים. אגב, תרחיש כזה לא היה יכול להיחשב מופרך לחלוטין, שכן החיסול תוכנן שבוע לאחר הרצח המזוויע של משפחת פוגל באיתמר.

   

  הקשר הצפוני, הילדה שניצלה מחיסול

  במהלך המעקבים גילו חוקרי הימ"ר כי מי ש"הזמין" עבודות מהחבורה היה עורך-דין גור פינקלשטיין, אשר ייצג את המרכז הסיינטולוגי בארץ ובעולם, והוא על פי החשד נהנה מכל הנזקים שנגרמו לבניין - בשל קשר הדוק עם קבלני הבנייה והשיפוצים. כמה מבני משפחת באכר עבדו אצלו במשרד, והמשימות שהטיל עליהם הבוס היו יצירתיות - ומסוכנות במיוחד.


  מבנה הסיינטולוגיה. "תכננו להרים אותו" (צילום: ירון ברנר)

   

  עוד לפי החשד, שניים מבני משפחת באכר היו אלה שניסו לחסל פעמיים את מנהל האגף לפיקוח על הבנייה בעיריית תל-אביב, שוטה חובל. בפעם הראשונה הוצמד מטען חבלה לרכבו סמוך לביתו בחולון, בפעם השנייה הם התחזו לעובדי תברואה, הממו אותו בשוקר חשמלי ותקפו אותו.

   

  החוקרים מעריכים שפינקלשטיין ביקש "להוציא את חובל מהתמונה", אחרי שזה חתם על צו הריסה למבנה הסיינטולוגיה מכיוון שגילה כי 1,000 מ"ר נבנו בצורה לא חוקית. העו"ד ביקש לכאורה חסל או לפחות לפצוע את חובל, ולפעול מול גורמים אחרים בעירייה להכשרת המבנה. לפי החשד, נעזרו בני המשפחה באחד מקרוביהם שעבר במוסד ממשלתי, וסיפק מידע על חובל.

   

  עוד עולה מהעדויות שפינקלשטיין הזמין חיסול בצפון של גבר הקשור בעקיפין לסכסוך משפחתי שלו, בזמן שברכב הייתה בתו של הגבר, בת 3. השניים ניצלו רק במזל – הוא נפצע קשה והפעוטה קל. בימ"ר תל-אביב העבירו את התיק לימ"ר חוף הצפונית, שם נוהלה החקירה בעניין המטען, שהוביל גם לחשד לנסיון רצח של קרובת משפחה של פינקלשטיין. המניע על פי החשד כלל ניסיון לנצח בסכסוך המשפחתי, וגם נקמה.


  קונספציה שגויה של המשטרה? אחד העצורים בפרשה (צילום: ירון ברנר)

   

  "הכינו מטענים שיכלו להרים בניינים"

  מקרה אחר של ניסיון רצח היה בבת-ים, שם הוצמד מטען רב עוצמה הוצמד לרכבו של איש עסקים, איליה זקק, שאיתו היה למשפחת באכר סכסוך על קרקעות. המטען התפוצץ בשעה שבנו של זקק היה במכונית. הרכב נהרס כליל, והבן רק במזל נפגע באורח קל.

   

  במשטרה אומרים שרוב מקרב 11 העצורים בפרשה, בהם אבי משפחת באכר, ניזאר, ובניו, עבדאללה באכר (החשוד המרכזי מבין בני המשפחה) וכן פינלקשטיין עצמו, הודו במיוחס להם, ופרקליטות מחוז תל אביב צפויה להגיש נגדם כתב אישום מחרתיים. 

   

  "מדובר בחבורה מסוכנת לציבור שבכל המקרים האלה רק נס הציל את הקורבנות שלהם", אמרו בימ"ר תל אביב אחרי הסרת צו איסור הפרסום. "הם הכינו מטענים שיכלו להרים בניינים, שלא לדבר על ההשלכות שיכלו להיגרם אם התוכנית במסגד הייתה יוצא לפועל. מנענו אסון גדול".


  עו"ד שרמן, עו"ד חימי, סנ"צ יואב קוטלר ועו"ד אטיאס. צילומים: תומי הרפז, הרצל יוסף, אלי סניור, דודו אזולאי

   

  עורכי הדין אבי חימי ואבי וחניש, המייצגים את גור פינקלשטיין מסרו בתגובה: "אנו דוחים מכל וכל את החשדות כנגד עו"ד פינקלשטיין, החקירה התנהלה במחשכים תחת איפול כבד ועד היום טרם קיבלנו את חומרי החקירה. אנו משוכנעים שכעת משהוסר האיפול נוכל להוכיח שהמשטרה נשבתה בקונספציה שגויה,

  וייחסה למרשנו - אדם נורמטיבי ועו"ד מוערך ומצליח, עבירות לא לו".

   

  עורכי הדין משה שרמן ורועי אטיאס, המייצגים את יוסף ועבדי באכר מסרו בתגובה כי "מחומר הראיות המועט שנמסר עד כה לידנו ברור לחלוטין ששמותיהם של מרשנו השתרבבו לפרשה בכוח. מדובר בבחורים נעדרי עבר פלילי לחלוטין שהקשר שלהם למטענים וארגונים רחוק שמיים וארץ".

   

  עורכי הדין איתן ואודי און, המייצגים ארבעה חשודים בפרשה, מסרו בתגובה כי בשלב זה מדובר בחשדות בלבד. "היה ויוגש כתב אישום, ונקבל את חומר החקירה, נוכל להתייחס לדברים בצורה מקצועית".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ונעמה כהן פרידמן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עו"ד גור פינקלשטיין. המוח
  צילום: יריב כץ
  נצ"מ שלומי מיכאל
  צילום: מיכאל קרמר
  שוטה חובל אחרי ניסיון החיסול
  צילום: אמיר לוי
  עו"ד איתן און
  צילום: שאול גולן
  מומלצים