שתף קטע נבחר

ערבים לפני הנכבה: "ליברמן סתם לנו את הפה"

המשטרה וצה"ל הגבירו כוננות לקראת יום הנכבה, וגם ברשות הפלסטינית מעדיפים שהמחאה לא תצא מכלל שליטה. ערבים ישראלים אמרו ל-ynet כי לא יפגינו בגלל "חוק הנכבה" של ישראל ביתנו. סגר הוטל על יו"ש, הפגנות גם בגבול לבנון

אינתיפאדה שלישית בפתח? דריכות גבוהה נרשמת בישראל לקראת אירועי יום הנכבה שיצוין היום (יום א'). המשטרה העלתה כוננות ובצה"ל פוקחים עין גם לעבר אירועים מעבר לגבול, אולם לדברי גורמים ביטחוניים, "ההערכה כי יש לצד הפלסטיני אינטרס לשמור על השקט - עומדת בעינה". חלק מערביי ישראל הביעו בשיחה עם ynet חשש מציון יום הנכבה, בשל החוק שעבר לא מכבר בכנסת.

 

בנצרת צפויה להתקיים לפנות בוקר הפגנה לציון יום הנכבה, שאורגנה דרך הפייסבוק ואמורה להתחיל עם יום התפילה במסגד שהאב אל-דין. במהלך הלילה דווח כי שלושה רעולי פנים הציתו מכולת דלק בעיר ואיימו: "נשרוף את ממשלת ישראל, המלחמה שלנו תהיה ביום הנכבה".

 

גופים חברתיים ודתיים רבים במגזר הערבי החליטו השנה לא לארגן הפגנות או עצרות, מלבד כמה אירועים קטנים ותפילת בוקר בנצרת. ראש הוועדה העממית, סמיח אבו מוך, אמר ל-ynet כי "חוק ליברמן נתן לנו אומץ לעשות את כל הפעילות שלנו ביום העצמאות ולא ביום הנכבה".

 

הכנסת אישרה לפני כחודשיים את "חוק הנכבה", אשר מאפשר למדינה לשלול מימון ממשלתי מגופים, בהם ארגונים ורשויות מקומיות, אשר ישללו את ערכי הבסיס של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, בין היתר באמצעות ציון יום העצמאות כיום אבל.

 

אחמד מחאמיד מאום אל-פחם אמר ל-ynet כי "אני מאוד עצוב שאין הפגנות באום אל-פחם. כנראה חוק ליברמן הצליח לסתום לנו את הפה, והדבר הזה מהווה סכנה. אני אישית לא מסתפק בהפגנה שהתקיימה ביום העצמאות והייתי מצפה שיארגנו עוד הפגנות בכל עיר וכפר כדי לאפשר לאנשים להשתתף בזכר יום הנכבה".

 

לדברי תושב טירה, "בכל שנה אנחנו מפגינים ביום הנכבה אבל הפעם הזו לא נפגין, בגלל חוק הנכבה החדש. זה לא מרוב פחד, אלא אנו בטוחים שאחרי ההפגנה המשטרה תעצור את המארגנים ואולי יגישו נגדנו כתבי אישום. עדיף לא לקחת אחריות על צעדים כאלה".

 

עסאם עומר, מזכיר ועד ההורים במגזר הערבי, אמר מאידך כי "היה צריך להשבית את כל בתי הספר במגזר הערבי, כמו שמשביתים בתי הספר במגזר היהודי ביום העצמאות". לדבריו, "צריך עוד הפגנות מחר, כדי להגביר את המודעות ליום הנכבה".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "הגיע הזמן שתלמדו עלינו ותגלו אמפתיה לקורבן של הקורבן. ב-1948 בוצע טיהור אתני שבו נהרסו ונמחקו 532 כפרים פלסטיניים וגורשו מאות אלפים. למה אתם מסרבים ללמד את ילדיכם על הנכבה ועל הנרטיב הפלסטיני? או שאתם מפחדים או שאתם מתביישים. צעדות יום הנכבה הן ביטוי טבעי לרצון לבסס את הנרטיב הפלסטיני שתופס תאוצה".

 

ח"כ עפו אגבאריה שיגר מכתב לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', והזהיר מפני התססת השטח ביום הנכבה. לטענתו, נוכחות כוחות משטרה ומסתערבים בכפרים הערבים מהווים התגרות והזמנת עימותים.

 

בגדה: צה"ל יימנע מפגיעה לא מוצדקת

בגדה המערבית וברצועת עזה נשלמות ההכנות לקראת יום הנכבה. תהלוכות ההמונים צפויות לצאת בו זמנית בשעות הצהריים המוקדמות מהכיכרות והמסגדים המרכזיים ברמאללה, חברון, שכם, בית לחם, טול כרם, וקלקיליה. ב-12:00 תישמע צפירה במשך 63 שניות, המציינת את מספר השנים שחלפו מאז הכרזת העצמאות של ישראל ב-1948.

 

ברמאללה יחל הטקס המרכזי ליד קברו של יאסר ערפאת ומשם צפויים המשתתפים לצאת ולהתרכז בכיכר מנארה בעיר. מארגני התהלוכה מבטיחים לצעוד מהכיכר אל עבר מחסום קלנדיה שנמצא בחלקה הצפוני של ירושלים. בנוסף, תקיים הרשות הפלסטינית טורניר כדורגל בהשתתפות 17 קבוצות מהגדה המערבית לציון יום הנכבה, באצטדיון א-ראם מצפון לירושלים.


הפגנה ביום שישי בירושלים (צילום: רויטרס)

 

גורם במנגנוני הביטחון הפלסטינים סיפר בשיחה עם ynet כי המשטרה

הפלסטינית העלתה את הכוננות כבר מיום שישי. כוחות המשטרה הפלסטינים ומנגנוני הביטחון יהיו פרוסים בכל הנקודות שבהם ייתכן חיכוך בין הצועדים לבין כוחות צה"ל. הגורם ציין כי ייתכנו התפרעויות בקרבת מעברים, כמו מעבר קלנדיה, אולם ההתפרעויות יהיו מדודות ולא ייצאו מכלל שליטה.

 

לדברי הגורם הביטחוני, קיים תיאום ביטחוני מלא בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לבין צה"ל. שר הביטחון, אהוד ברק, הורה להטיל סגר על שטחי יהודה ושומרון למשך 24 שעות, כדי להגביר את תנועת הפלסטינים. בצה"ל נערכים לכל התרחישים והעבירו תדריכים מסודרים לכל הכוחות בשטח, כיצד לנהוג באירועים שהתפתחו בכיוונים שונים.


שוטרים מול מתפרעים במזרח ירושלים (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

פיקוד מרכז, שקיבל בסוף השבוע תגבור, נערך גם לאפשרות קיצונית של סממני אלימות וחיכוך בגזרות השונות. גורמים צבאיים אמרו כי העובדה שסוף השבוע היה שקט יחסית, אינה יכולה להעיד על הצפוי ביום הנכבה. "ביום כזה יכולים להתפתח גם כיוונים לא צפויים ויש להגיב עליהם בהתאם. בנחישות, אך מבלי לגרום להתערבות מיותרת או פגיעה בפלסטינים ללא סיבה מוצדקת".

 

אמש נרשמו הפרות סדר במזרח ירושלים, וחמישה שוטרים נפצעו קל מיידוי אבנים במזרח ירושלים. בקלנסווה, מאות תושבים יידו אבנים לעבר ניידות משטרה וכלי רכב ישראלים. גורם בכיר במשטרה אמר לפני כן ל-ynet: "נעשה הכל כדי להבטיח את השקט מחר. יהיו אירועי מחאה, אבל החוכמה היא למנוע מצב של הסלמה לכדי אלימות, ולשם כך אנחנו מבצעים פריסה רחבה שלנו. התרחיש הסביר הוא שהאירועים מחר יעברו בצורה שקטה יחסית, אבל אנחנו נערכים גם לאירועים חריגים".

 

בעזה: צעדה למעבר ארז כדי "לשוב הביתה"

גם ברצועת עזה מתכוננים ליום הנכבה. ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, יצא בקריאה לפלסטינים בגדה וברצועה להשתתף בתפילת שחר מיוחדת "להקלת הצער וסיום הכיבוש", שתתקיים בכל המסגדים. ברצועת עזה מתוכננת צעדה שתצא מבית חאנון. מארגני התהלוכה ביקשו מהמשתתפים לשאת רק את דגלי פלסטין ולהימנע מלהניף דגלים של הפלגים השונים, כאות לאחדות בקרב העם הפלסטיני.


ילדים פלסטינים מפגינים ברצועת עזה (צילום: AP)

 

תהלוכה נוספת צפויה לצאת באותו זמן גם בקרבת מעבר רפיח שבדרום רצועת עזה. כמו כן מתוכננת בעזה "תהלוכת השיבה" שבה צפויים להשתתף רבבות בני אדם המבקשים לצעוד באופן לא אלים, כפליטים המבקשים לחזור לאדמותיהם. מארגני התהלוכה ציינו כי הם עתידים להגיע למעבר ארז ולנסות לחצות אותו, ללא אלימות מצדם.

 

עוד הדגישו המארגנים כי אין לקשור בין צעדת הפליטים לסכסוך הערבי-ישראלי. "מטרתנו היא אחת והיא אינה אידיאולוגית: אנו רוצים לשוב אל הבתים שלנו. אין לנו עניין להתעמת עם הכוחות הישראלים". בכוונת המארגנים להקים אוהלים במרחק 500 מטרים מהגבול - ולהניף שלטים עם שמות הערים והכפרים שעזבו ב-1948.

 

מעבר לגבול: מאות אוטובוסים מלבנון ומצרים

במדינות ערב השכנות לישראל התקיימו הכנות אחרונות ליום הנכבה. בלבנון דיווחו ש-500 אוטובוסים יגיעו לאזור הגבול עם ישראל, ממצרים יצעדו למעבר רפיח, והמדוכאים של אסד יבואו לקונייטרה. התכונה לקראת יום הנכבה השנה היא מיוחדת, משום שעל רקע ההתקוממויות העממיות בעולם הערבי בחודשים האחרונים, הופיעו ברשתות החברתיות באינטרנט קריאות לפתוח באינתיפאדה שלישית נגד ישראל.


הפרות סדר במחסום קלנדיה (צילום: AP)

 

בצה"ל עוקבים ופוקחים עין כדי לוודא שמדובר בהפגנות הסמוכות לכפרים ותו לא.

בפיקוד הצפון סבורים כי גם אכן ינסו אזרחים לבנונים להתקרב לגבול, יידעו ביוניפי"ל להרחיקם מהמקום. המצרים פרסו כבר ביום שישי כוחות גדולים בסיני לקראת האירועים, ולא ברור עד כמה גדולה תהיה היענות האזרחים המצרים לצאת להפגין.

 

שר ההסברה, יולי אדלשטיין, התייחס בשיחה עם ynet להפגנות המתוכננות בלבנון ובמדינות האזור. לדבריו, מדובר ב"פרובוקציה מצערת". הוא הסביר, כי "לא מדובר בהתפרצות של רגשות אצל אנשים, אלא בהסעות מאורגנות". אדלשטיין אמר עוד, כי "בתאריך שהאו"ם בחר הכרזנו על מדינה, והם עושים מזה נכבה. על מה? על זה שניסו למחוק אותנו ולא הלך להם? אז מה המטרה, להשמיד את ישראל? זה כמו ילד שמנסה להרביץ ולא נותנים לו, אז הוא בוכה שיתנו לו". 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 15/05/2011 00:06

 

בהכנת הידיעה השתתפו חסן שעלאן, חנן גרינברג, אליאור לוי ורונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נערכים לעימותים
צילום: גיל יוחנן
צילום: אתר פאנט
עיאש. נורה בסילוואן ונהרג
צילום: אתר פאנט
הפגנה במצרים. יצעדו לרפיח?
צילום: AP
הפגנה בירדן. תמיכה מעבר לגבול
צילום: רויטרס
כוננות גבוהה בירושלים
צילום: רויטרס
ח"כ טיבי. "טיהור אתני"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים