שתף קטע נבחר

כשהקרקע נשמטת. מופע לזכר המוסיקאי אסף קרן

בכל שנה מתאבדים בישראל כ-400 איש, ובכל זאת המדינה לא מקצה לנושא ולו שקל בודד. מופע מיוחד לזכר המוסיקאי ושדרן הרדיו אסף קרן, ששם קץ לחייו לפני 8 שנים, ינסה להעלות את הנושא הכאוב אל סדר היום הציבורי

מחר, יום שלישי 17 במאי, ייערך בתיאטרון תמונע בתל אביב ערב אמנים מיוחד הנושא את השם "כל המילים הטובות", לזכר המוזיקאי ושדרן הרדיו אסף קרן ששם קץ לחייו לפני שמונה שנים.

 

בערב, שנערך בשיתוף עמותת "בשביל החיים", ישתתפו בין היתר מיכה שטרית, ג'וני שועלי, דן תורן, אמיר פרי, איה כורם, יעל לוי, להקת הג'ירפות, דידי ארז, ג'נגו, עובדיה חממה, להקת פונץ', ובועז כהן, שדר הרדיו בתחנת 88fm, התחנה בה שידר אסף קרן. כל האמנים יופיעו בהתנדבות והכנסות המופע

 יוקדשו לעמותת "בשביל החיים", הפועלת למניעת התאבדות ותומכת במשפחות שיקיריהן התאבדו.

 

בכל שנה מתאבדים בישראל מעל 400 איש. רק לשם השוואה, בתאונות דרכים, שהן כידוע גורם המוות מס' 1 במדינה, נהרגים בממוצע כ-500 איש בשנה. אך בעוד שלשיפור המצב בכבישים ובקרב הנהגים מוקצים מדי שנה תקציבי עתק, בתקווה ליישר מעט את הגרף, למניעת התאבדויות לא מקצה המדינה ולו שקל אחד.

 

כמו דברים רבים במנגנון הביורוקרטיה בארץ, נופל הנושא הכאוב של ההתאבדויות בין הכסאות, ונמצא על התפר שבין משרד הרווחה למשרד הבריאות. והעניין כואב שבעתיים כשמבינים כי יש דברים רבים שאפשר לעשות על מנת לצמצם את שיעור ההתאבדויות בארץ. למשל, מנגנון פיקוח ועזרה יכול היה לסייע רבות במקרה של נסיון התאבדות שכשל, שכן ידוע כי לאחריו מגיע נסיון נוסף, שעשוי הפעם לצלוח; אנשי מקצוע המכירים את הסימנים המוקדמים יכולים להרים תרומה של ממש; וכמובן, הסברה שתעודד דיון ותעלה את נושא ההתאבדויות לסדר היום הציבורי בארץ.  

 

עמותת "בשביל החיים", לפי שעה היחידה הפועלת בתחום מניעת וצמצום ההתאבדויות בארץ, אינה עוסקת רק בהגברת המודעות אלא מממנת מכספי תורמים קבוצות תמיכה למשפחות שיקירן התאבד. מדובר במשבר קשה למשפחה: לא רק שיקירן איננו חי עוד, אלא שבהמשך מתמודדים בני המשפחה עם תחושת אשמה, כיצד לא ראו את העתיד לקרות, איך לא מנעו זאת, מדוע היה לו/לה כה רע, ועוד.  

 

האלבום "אני" של אסף קרן ומוסיקת המקרה יצא לאחר מותו של אסף

 

כשהקרקע נשמטת

אסף קרן נולד בירושלים לפני 40 שנה ושם קץ לחייו בת"א לפני שמונה שנים והוא בן 32. כמוסיקאי, הנהיג את להקת "מוסיקת המקרה". את חיידק הרדיו קיבל בירושה מאביו, שדר "קול ישראל" הוותיק דני קרן, ומשנת 2000 שידר ב-88fm את התכנית "טיסת בוקר". בצבא שירת כרס"ן. בוגר לימודי ספרות (בהצטיינות) ופסיכולוגיה מאוניברסיטת ת"א. בנוסף, לימד שנים רבות בבתי הספר הפסיכומטריים היי-קיו ויואל גבע.

 

בין השורות ייזכר אסף כאיש צעיר, דעתני, אוהב, מוערך ומקובל מאוד ובכל זאת החליט יום בהיר אחד לשים קץ לחייו.

 

מצורף מכתב שכתבה אמו של אסף לקראת המופע לזכרו. 

 

שמי דבורה קרן, אם שכולה.

כשפקד אותנו אסון מות בננו אסף, נשמטה הקרקע מתחתנו ולא ידענו איך להמשיך. חברים בעלי ניסיון דומה נתנו לנו את מספר הטלפון של עמותת "בשביל החיים" ופנינו אליהם.

 

בעמותה יש קבוצות תמיכה להורים שכולים, לאחים ואחיות של מתאבדים וכן לאלמנים ולאלמנות. היו עימנו שמונה זוגות ואף כמה בודדים, הורים לילדים (מגיל 16 ועד 30+) שהתאבדו. מדי שבוע חלקנו איתם את קשיי ההתמודדות, נשענו זה על זה ונעזרנו גם באנשי המקצוע שליוו אותנו מטעם העמותה. הקשר עם ידידינו החדשים התהדק עד כדי כך, שהוא נמשך עד היום במפגשים חודשיים מחוץ לפעילות העמותה.

 

לאחר שנתיים של סיוע שבועי, הרגשתי בשלה להתנדב ולעזור לאחרים. עברתי קורס בהנחיית הפסיכולוגית של העמותה, הדסה אשדות, ובסיוע עובדים סוציאליים, מומחים בתחום. התחלתי לתמוך במשפחות שאיבדו את ילדן ואת דרכן – בשיחה אישית, בעמידה לרשותן בטלפון, במפגשים שבועיים וכשבשלו התנאים הנפשיים, בהפניה לקבוצות התמיכה של העמותה.

 

פרט למה שסיפרתי, עמותת "בשביל החיים" מניעה, בשיתוף עם משרד הבריאות, תוכנית לאומית של הגברת המודעות, הסברה ומניעת התאבדות בקרב צעירים ע"י איתור מוקדם של תסמינים התנהגותיים ואחרים.

 

על-סמך ניסיוני כנעזרת בעמותה, ובהמשך כתומכת, אני סבורה כי חשוב שהעמותה תקבל חשיפה רחבה ככל האפשר, קודם כל בקרב משפחות המתאבדים עצמן וגם בציבור הרחב. אני ומשפחתי עושים לשם כך כמיטב יכולתנו.

 

בברכה, דבורה קרן

 

 

  • הערב "כל המילים הטובות בתיאטרון תמונע בת"א יתחיל בשעה 22:00 וישודר ברשת ג'. מחיר כרטיס - 60 שקלים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים