שתף קטע נבחר

האפליה נמשכת: 180 תלמידות לא שובצו לבי"ס

הרישום כבר נסגר, אך תלמידות ספרדיות רבות בירושלים עדיין לא מצאו מוסד לימודי. "הרשימה נסגרת לפני שהיא נפתחת, זה משחק מכור מראש", טוענים בעמותת "נוער כהלכה". העירייה: "מציגים חלופות רישום לבנות שלא התקבלו למוסד מבוקש"

שנת הלימודים תשע"ב תיפתח רק בעוד ארבעה חודשים, אבל נראה שהאפליה העדתית כבר כאן: ל-ynet נודע כי קרוב ל-200 תלמידות מהחינוך החרדי בירושלים טרם שובצו למוסד לימודים לקראת השנה הבאה, אף שהרישום כבר נסגר והשיבוצים נערכו. הבנות - רובן הגדול ממוצא מזרחי - מהוות כ-7% מתלמידות החינוך החרדי בעיר, ואמורות להתחיל השנה לימודים בסמינר (מוסד מקביל לתיכון).

 

 

כמעט שנה אחרי מאסרם של הורי תלמידות המגמה החסידית בעמנואל, וערב פרסום דו"ח מבקר המדינה על טיפול משרד החינוך והרשויות המקומיות באפליה העדתית - נראה כי התופעה עדיין חיה ובועטת.

 

תעלומת התלמידות השקופות

על-פי רישומי עיריית ירושלים, שהגיעו לידי ynet, לכ-180 בנות מתוך כ-2,500 אין שיבוץ לבית ספר לשנת תשע"ב. המספרים האלה עוד עשויים להצטמצם עד לפתיחת שנת הלימודים, אבל ניסיון העבר מלמד כי המצב רק מחמיר: בירושלים ישנן כמה תלמידות שבשלב זה של השנה הנוכחית - שישה שבועות לפני סופה ותחילת החופש הגדול - עדיין אינן לומדות, משום שמאז מחודש ספטמבר 2010 לא נמצאו מוסדות המתאימים להן. בימים האחרונים הושג סיכום בין האגף לחינוך חרדי בעירייה, ועדות הרבנים

המטפלות בנושא ומנהלי המוסדות, המבטיח את שיבוצן כעת, לזמן הקצר שנותר עד סוף השנה. ובכל זאת, ל-ynet נודע כי שתיים מהן אינן כלולות בו.

 

מעבר לכך, ישנו מספר מצומצם של בנות שנמצאות בבית - מאותה סיבה - מאז תחילת שנת הלימודים תש"ע, כלומר למעלה משנה וחצי. בעירייה טוענים כי ידוע רק על שלוש כאלה, אך על-פי רישומיה שלה יש כ-20 "חסרות מוסד" מאותה שנה.

 

גורם המעורב בנושא ובקיא בפרטים מסביר את הפער בין הנתונים: "אחרי שנה וחצי בבית, רוב הבנות האלו כבר נשרו לגמרי ו'ירדו לרחוב', ולכן 'נעלמו' מהרישום של העירייה ושל ועדות הרבנים. זה עצוב, אבל פשוט אף אחד כבר לא מחפש להן מוסד, ולכן הן לא נספרות".

 

"משחק מכור מראש"

בעמותת "נוער כהלכה", הנלחמת באפליה העדתית בחינוך החרדי, ובוועדה שהקימה ש"ס לטיפול בתופעה, לא מתכחשים לעובדה שבסמינרים היוקרתיים אין די מקום לכל בת שרוצה ללמוד שם. עם זאת הם טוענים, כי אין שוויון הזדמנויות לכל מועמדת, משום שהמוסדות תמיד מעדיפים לקבל תלמידות אשכנזיות – עדיף עם "ייחוס" מיוחד או קשרים.

 

"למעשה, הרשימה סגורה הרבה לפני שההרשמה הרשמית נפתחת", אומרים שם. "אחר כך עושים רישום ומבחנים בשביל הפרוטוקול בלבד. המשחק מכור מראש. כך קורה שבת של רב גדול מצפון העיר מתקבלת ללימודים במרכזה, בעוד בנות שגרות ליד בית הספר, נשארות בחוץ. צריך לזרז את נושא הרישום האזורי".

 

עו״ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", אמר בתגובה לנתונים כי "עיריית ירושלים רוחצת בניקיון כפיה שנה אחר שנה, למרות התופעות הקשות המתרחשות בתחומה בכל הנוגע לשיבוץ התלמידות. הבעיות חוזרות על עצמן מידי שנה בגלל שישנם גורמים בעירייה שמכחישים את קיום המכסות לספרדיות, אך בפועל עושים כל שביכולתם לאפשר לסמינרים לשמור על מכסות מקסימום של 30% ספרדיות לכל היותר". 

 

חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, אשר מישאלי, המשמש כנציג הירושלמי בוועדת הרבנים שהקימה המפלגה לטיפול באפליה העדתית, בירך על הסיכום שהושג לשיבוץ התלמידות לשנת הלימודים תשע"א, וציין לשבח את מנהל מנח"י דני בר גיורא, שפעל להשגתו. מישאלי הביע תקווה כי גם השיבוץ לתשע"ב ייסגר בקרוב, לשביעות רצון הצדדים, וכי עד לתחילת שנת הלימודים לכל בת יימצא מוסד לימודי.

 

"עד לפני כחודשיים היו 35 בנות בחוץ, ובלחץ ועדת הרבנים שלנו ושל האשכנזים, על מנהלי הסמינרים - בחלקם הגדול הליטאים - נפתרה הבעיה", אמר מישאלי. "בשבוע האחרון נשלח מכתב רשום לראשי המוסדות, ובפגישה שלי עם ראש העיר סוכם כי יופעלו סנקציות נגד מנהל שיסרב לקבל את התלמידות".

 

העירייה: "פועלים לתת מענה לכלל המגזרים"

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי היא "פועלת במישורים רבים כדי לתת מענה כולל לצורכי החינוך בעיר, לכלל המגזרים".

 

בנוגע לבעיות השיבוץ לשנה הקרובה נמסר: "180 בנות לא קיבלו את הבחירה הראשונה שלהן לשיבוץ לשנת הלימודים הקרובה, והעירייה מכוונת אותם ומציגה בפניהם אפשרויות לרישום

במוסדות חינוך אחרים מתאימים, בהם יש אפשרות לשיבוץ תלמידות. מערך השיבוץ אמור להסתיים ב-15 באוגוסט 2011".

 

מבדיקת ynet העלתה כי גם אחרי הסיכומים, שתי בנות שהיו אמורות ללמוד השנה לא שובצו עד כה, וכ-20 שהיו אמורות להתחיל ללמוד לפני יותר משנה וחצי, עדיין לא מצאו מוסד לימודי, אך בעירייה מתעקשים כי: "השיבוץ לשנת תשע"א הושלם לגמרי ב-100% ונסגר הסכם לסידור כל בנות העיר. מדובר בהישג מיוחד המצביע על השקעה רבה ויסודית... על-פי נתוני מינהל החינוך החרדי, קיימות שלוש בנות שלא משובצות ולא לומדות זו השנה השנייה. מדובר בבנות עם רקע מאוד מורכב וקשה. הפעילות בנושא אינה מפסיקה עד היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידות בבית יעקב
צילום: דודי ועקנין
"העירייה רוחצת בניקיון כפיה". יואב ללום
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים