שתף קטע נבחר

מעיין הביאר: בעקבות החלום הרטוב של הורדוס

אחד המעיינות השופעים ביותר ברכס הר חברון, הוא מעיין הביאר שמימיו הועברו לי-ם באמת מים שנחפרה ע"י הורדוס. קבלו מסלול הליכה בתוך מים שמתאים מאוד לאביב ולקיץ

מעיין הביאר הוא אחד המעיינות השופעים ביותר ברכס הרי חברון. עובדה זו לא חמקה מעיניו של המלך הורדוס, והוא בחר להשתמש במי המעיין שבגוש עציון ולהעביר אותם לירושלים, בירת הממלכה. לצורך כך, הורה הורדוס לחצוב אמת מים תת-קרקעית באורך של כמעט שלושה קילומטר, שהובילה את המים לבריכות שלמה שליד בית לחם, ומשם לירושלים. כיום רק חלק קטן מהאמה חשוף, וההליכה בחלק זה חווייתית מאוד.

 

המסלול מתאים לטיול של קבוצות קטנות ומשפחות, בימות האביב והקיץ.

הליכה מתונה של כ-45 דקות בתוך המים שבאמה, המגיעים עד לגובה של כ-80 סנטימטר. חזרה בשביל מתון העובר מעל האמה הכניסה כרוכה בתשלום, האתר פתוח בימים א'-ה' בין השעות 17:00-09:00 וביום ו' עד השעה 13:00.בשבתות ובחגים האתר סגור למבקרים.ציוד מיוחד: בגדים ונעליים להליכה במים, פנסים.

 

מהי אמת הביאר? בימי הבית השני, עם העלייה באיכות החיים, במספר התושבים ובכמות עולי הרגל לירושלים, נדרשה מערכת משוכללת שתזרים לעיר כמויות גדולות של מים באופן יעיל ומספק. לשם כך נבנו מפעלי מים שהובילו את המים מהרי חברון אל ירושלים. אמות המים נבנו במבצע הנדסי מורכב, וניקזו את המים אל מערכת של סכרים ובריכות שנבנו באזור בית לחם, ונקראו בריכות שלמה.  


הכרמים הסמוכים באזור גוש עציון (צילום: ערן גל-אור)

 

משם המשיכו המים לירושלים בתעלות חצובות, אמות ומנהרות. בתקופתו של הורדוס נבנתה אמה נוספת, משוכללת מכולן, שמשכה את מימיה מעין אל ביאר, מעיין תת קרקעי ליד היישוב אפרת. ממוצא המעיין נחצבה אמת מים תת קרקעית, שנמשכה לאורך של 2.8 קילומטר. האמה נחצבה לכל אורכה בקו המגע בין שכבת הסלע המחלחלת לזו האטימה, הקו שבו נובעים המים. מבריכות שלמה המשיכו המים באמת מים, שהגיעה אל העיר העליונה של ירושלים, אל גינות הנוי ומזרקות המים של המלך הורדוס.

 

מדובר באחד המעיינות השופעים ביותר באזור זה, שלא נעלם גם מעיניהם של מי שישבו כאן בשנים קדומות יותר. מי שיגיע למקום יוכל להיכנס להליכה מתונה בתוך המים הזורמים מתחת לאדמה.  


אחד המעיינות השופעים ביותר באזור. מעיין הביאר (צילום: ערן גל-אור)

 

  • רוצים לראות את כל החידות הקודמות? לחצו כאן .

  

  • שלושת הפותרים הראשונים שזיהו את המקום וזכו בפרס הם:

גיל מלכו, קרית ביאליק

דן אלפר, הוד השרון

שי דיבון גבעתיים

 

 

 


פורסם לראשונה 22/05/2011 09:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעיין אשר פועם בהר
צילום: ערן גל-אור
מומלצים