שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

"הדו"ח על החינוך החרדי הוכיח: גן עדן לגזענים"

בארגונים הנאבקים נגד האפליה בחינוך החרדי בירכו על הדו"ח שהגיש מיכה לינדנשטראוס: "גם מבקר המדינה נוכח לדעת שתמונת האפליה העדתית אינה דמיון או חלום, אלא מציאות חיה, נושמת וכואבת, המאמללת ילדים על לא עוול בכפם"

דו"ח מבקר המדינה שפורסם אחרי הצהריים (יום ג') גרר גל של תגובות מפי הפעילים נגד אפליה עדתית בחינוך החרדי. בפרק שעסק בנושא מתח לינדנשטראוס ביקורת חריפה על שיבוץ התלמידות בבתי הספר החרדיים, ועל הפיקוח הלקוי של משרד החינוך בעניין זה. "מכלול הממצאים משמשים קרקע פורייה לאפליה על רקע עדתי", קבע.

 

 

 

המבקר ציין בדו"ח כי מנגנוני הקבלה לבתי הספר החרדים, כמו גם התקנונים שהונהגו בחלקם, מפלים תלמידות ממוצא מזרחי.

 

עו"ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", שעמדה מאחורי בג"ץ עמנואל, טען כי "דו"ח המבקר הוא לא פחות מכתב אישום חמור ביותר. הוא מוכיח ללא כל צל של ספק, כי תמונת האפליה העדתית הנוראה שאנו

זועקים עליה מזה מספר שנים, היא אכן מציאות חיה ונושמת הפוגעת ברבים.

 

"המצב הנוכחי הינו גן לעדן לגזענים. הם גם מקבלים תקציבים, גם לוקחים את הבנות הספרדיות המובחרות (ובכך מחזקים את מוסדותיהם וממלאים כיתות ותקנים), גם שולטים בעזרת המכסות בכל הספרדים שנותרו, ובשיא החוצפה מבקשים מהספרדים שנותרים ללא העילית שלהם להקים סמינרים איכותיים".

 

גם דיקן מכללת "שערי משפט" ופרקליט העותרים בבג"ץ עמנואל, ד"ר אביעד הכהן, התייחס לממצאים: "לכל דו"ח יש שם, ומאחוריו מסתתרת ילדה קטנה ותמימה המופלית לרעה רק בשל מוצא הוריה. יש לברך על כך שגם מבקר המדינה נוכח לדעת שתמונת האפליה העדתית הנוראית במערכת החינוך אינה דמיון או חלום, אלא מציאות חיה, נושמת וכואבת, המאמללת ילדים על לא עוול בכפם, פוגעת בכבודם ודנה אותם לחיים של 'סוג ב''.

 

האסימון ייפול?

בתגובה לדו"ח הודיעה תנועת ש"ס כי תילחם נגד כל ניסיון לאפשר מערכת חינוך חרדית המבוססת על עקרנות אנטי-יהודיים ואנטי-חינוכיים. עוד אמרו כי בדיקת המבקר "חשובה ונדרשת", וקודם לה הניחה הסיעה שתי הצעות חוק לבלימת האפליה והוקעתה: ההצעה הראשונה עוסקת באיסור אפליה ומטילה את האחריות על מנהל המוסד שיסתכן באיבוד ההכרה בו, והשנייה עוסקת בהפיכת הרישום למוסדות לאזורי.

 

"מציאות שבה תלמידים נדחים מבתי ספר מנימוקים לא ענייניים - אין לה קיום", אמרו בש"ס.

 

ח"כ חיים אמסלם אמר כי הוא מקווה שהממצאים "יעשו סוף לתופעת הכחשת האפליה ו'יפילו את האסימון' לכל אלו שבטוחים שהנציגים החרדים בכנסת באמת דואגים לתלמידים שלהם". הוא הוסיף כי מהדו"ח עלה שגם משרד החינוך עצמו, שתפקידו לפקח ולבקר, נותן אמון עיור בנתונים שמנפקים לו מנהלי המוסדות, ולא טורח לבדוק לעומק נתוני אפליה אמיתיים.

 

חבר הכנסת תקף את המפלגה שהודח ממנה, ואמר כי על אף שהצעות חוק בעניין האפליה קיימות כבר מינואר, החליטה ש"ס - "בצעד ציני ומביש" - להגיש אותן רק אתמול.  

 

להלאים את מערכת החינוך

הרב עו"ד אורי רגב מעמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון) תקף בעיקר את אמר כי הדו"ח חושף את אחריותו

הכבדה של משרד החינוך לאפליה הגזענית החמורה בחינוך החרדי, ואת שיתוף הפעולה שלו עם המוסדות שערכו מיון בזוי על רקע מוצא".

 

קרא לשר החינוך "להפוך את הפיקוח על מוסדות החינוך החרדי מאשליה לפיקוח אמיתי, ולעצור תקציבים לכל מוסד שייתפס מפלה בנות מזרחיות... הגיע הזמן שמוסדות החינוך החרדיים יכירו בחוקי מדינת ישראל לא רק כשמדובר בקבלת תקציבים".

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, הוסיף: "אין חדש תחת השמש, ההפקרות מובנית בתוך מערכת החינוך החרדית. המדינה לא יכולה להמשיך לממן מערכות חינוך נפרדות ועליה להלאים את מערכת החינוך החרדית ולשלבה בתוך מערכת ממלכתית אחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יואב ללום. כתב אישום
צילום: נועם מושקוביץ
אמסלם. בסוף כולם יודעים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים