שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ועדת השטחים החקלאיים: האם יהיה נציג סביבתי?

  ויכוח חריף בין השר להגנת הסביבה לשרת החקלאות, לאחר שבוועדה המיוחדת שאמורה לטפל בשטחים החקלאיים במדינה לא שובץ אף נציג מהתחום הסביבתי. ארדן: "ייגרם נזק אקולוגי ונופי לשטחים הפתוחים בישראל". נוקד: "כל שינוי בהרכב הוועדה בעת הזו יפגע בעבודתה"

  שמונה חודשים מאז החליטה הממשלה על הקמת ועדה מיוחדת בנושא השטחים החקלאיים בישראל - השאלה מי יעצב את אופי השטחים הללו, מעוררת ויכוח חריף בין השרים. הסיבה: נכון להיום אין בוועדה אף נציג מתחום הסביבה.

   

   

  על פי החלטת הממשלה מאוקטובר 2010, הוועדה אחראית על כל המדיניות שקשורה לניהול השטחים החקלאיים בישראל. על פי ההחלטה, הוועדה אמורה בין השאר לבחון את המכסות שיינתנו לעיבוד חקלאי, את הקשר בין הקצאת הקרקע למגורים ביישובים ובין הקצאתה לעיבודים חקלאיים - ביישובים שמוגדרים חקלאיים. עבודת הוועדה אמורה בין השאר גם להביא לצמצום החיכוך בין החקלאים לרשות מקרקעי ישראל.

   

  הסוגיות הללו, לטענת גורמי שמירת הטבע בישראל, נוגעות קשר הדוק לא רק בסוגיות של נופי הארץ, אלא גם בסוגיות שישפיעו ישירות על הטבע.

   

  המחלוקת באשר לנציג מתחום הסביבה בוועדה, שהביאה בימים האחרונים גם להגשת עתירה לבג"צ על ידי החברה להגנת הטבע, הגיעה אל שולחנו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. ארדן החליט להתערב אישית בנושא ושיגר מכתב לשרת החקלאות אורית נוקד, בו הוא דורש לשנות את הרכב הוועדה - ולשבץ בה מומחים מהתחום הסביבתי.  

   

  במכתב, שהגיע לידי ynet, מתריע ארדן כי ללא ייצוג למומחים מתחום האקולוגיה - ייגרם נזק אקולוגי ונופי לשטחים הפתוחים בישראל.  

   

  "לנושאים אשר יידונו בוועדה ישנן השלכות חשובות ומהותיות על הסביבה בישראל. בגדר זה נכללים היבטים חשובים כשמירה על שטחים פתוחים, ניצול משאבי טבע ושמירה על מגוון ביולוגי", הוא כותב. בהמשך הוא מבהיר כי נכון להיום "לאיש מחברי הוועדה, אין את הנסיון, הידע, או המומחיות המקצועיים הנדרשים לשם ייצוג השיקולים הסביבתיים".  

   

  עם זאת, בתשובתה דוחה שרת החקלאות את בקשתו של ארדן ומציינת כי "ההרכב הנוכחי גובש לאחר דיון ארוך ומעמיק, אשר כלל בקשות של שרים נוספים להצטרף, אך אלו נדחו בשם האיזון בין הגורמים השונים". בסיכום המכתב כותבת נוקד: "ההרכב הנוכחי מבטיח את יציבות הוועדה וכל שינוי בעת הזו יפגע בעבודתה".

   

  כאמור, סוגיית ההרכב של וועדה זו, הגיעה בימים האחרונים לבג"צ. בחברה להגנת הטבע ציינו בעתירה כי נכון להיום חברים בוועדה מנכ"ל משרד המשפטים, הממונה על אגף התקציבים באוצר, מנהל רשות מקרקעי ישראל, מנכ"ל משרד החקלאות, נציג היועץ המשפטי לממשלה, ושני נציגי ציבור - אולם גם נציגי הציבור אינם בעלי זיקה ומחויבות לנושא הסביבתי.

   

  "חקלאות וסביבה קשורות זו בזו בקשר אמיץ ודו כיווני. מצד אחד, החקלאות היא ענף בעל משמעות סביבתית עצומה, על כל משאבי הסביבה - בהם קרקע, מים, חול, טבע, נוף, מגוון ביולוגי. מצד שני, החקלאות תלויה במגוון הביולוגי ובשירותי המערכת האקולוגית, אולי יותר מכל ענף אחר", לשון העתירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מה יהיה על הטבע?
  צילום: חנן שפיר
  השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן
  צילום: רון אוריאל
  שרת החקלאות, אורית נוקד
  צילום: זאב ינאי
  מומלצים