שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ברכת הכהנים: הצדעה לקומדיות של האחים כהן

  ג'ואל ואית'ן כהן הצליחו בכוחות עצמם לגבש סגנון ייחודי שמשלב אלימות בוטה עם הומור וציניות. לרגל ביקורם בישראל, מצדיע מועדון הסרט המופרע לאחים, שהביאו לנו את "ביג ליבובסקי" וקומדיות אפלות נוספות בליווי מנות גדושות של ניבולי פה

  מדי חודש אנחנו מנסים להבין מה עבר בראשם של יוצרי קומדיות שהטביעו את חותמם על עולם הקולנוע, ובדרך פגשנו בכמה אחים מצחיקים: היה לנו פה את האחים צוקר, יוצרי "טיסה נעימה" וגם את האחים מרקס, שהפכו עם השנים למכונה תלת-ראשית ליצירת קומדיות, שלא דמו לשום דבר לפניהן או אחריהן. גם האחים כהן זכו לתואר "במאי עם שני ראשים" ולהם מוקדש מועדון הסרט המופרע של חודש זה.

   

   

  ג'ואל ואית'ן היו ילדים מאד אינטלגנטיים אבל איכשהו תמיד הביאו הביתה תעודה עם ציונים בינוניים, בין השאר כי העדיפו להשקיע את רוב זמנם בצפייה בטלוויזיה. הם צפו בעיקר בקומדיות ישנות של דוריס דיי או של בוב הופ, ואלה גרמו להם לחלום על יצירת קולנוע. כדי להגשים את הפנטזיה החליט ג'ואל הבכור, לכסח את הדשא של השכנים בכל השכונה תמורת כמה דולרים, עד שיצליח לחסוך מספיק כסף לרכישת מצלמת 8 מילימטר.


  האחים אית'ן וג'ואל באוניברסיטת תל אביב (צילום: ירון ברנר)

   

  עם המצלמה שרכש ג'ואל החלו האחים לצלם קלאסיקות כמו "לאסי שובי הביתה", אבל בגרסה ביתית ובכיכוב חברים מהשכונה. הם מספרים על קומדיה בשם "סרט הבננה" ועל הפקת היוקרה "הנרי קיסינג'ר במנוסה", שבשבילה הצליח אית'ן בן ה-12 להשיג חליפה ותיק ג'יימס בונד והשניים יצאו לצלם בשדה התעופה של מיניאפוליס.

   

  אף אחד לא רוצה את הבננה

  כשג'ואל סיים את לימודי הקולנוע שלו הוא הלך, כמו כל בוגר קולנוע מחוסר עבודה, לעבוד כקופאי בחנות כלבו, אך בינתיים ניסה לעשות הכול כדי להכנס לעולם הסרטים. הוא קיבל עבודות הפקה קטנות בסרטי אימה דלי תקציב, ושם פגש את סם ריימי, שיצר בדיוק את "The Evil Dead".

   

  כשאית'ן סיים את לימודי הפילוסופיה שלו, פנה אליו ג'ואל ואמר: "בוא נגשים את החלום וניצור סרט משלנו". אולם מי ייתן להם ליצור סרט משלהם, כשברזומה יש להם יש רק את "סרט הבננה"? בתסכולם פנו לריימי, שדחף אותם להדפק על כל הדלתות האפשריות בניסיון לגייס תקציב.

   

  האחים כהן החליטו לצלם טריילר לסרט שלא היה קיים עדיין, בשם "רציחות פשוטות", ופנו למשקיעים פוטנציאליים. כך הצליחו לגייס 750 אלף דולר - די והותר כדי להתחיל לצלם את סיפורו של בעל בר, ששוכר בלש פרטי כדי שיהרוג את אשתו ואת המאהב שלה. 

   

  "רציחות קטנות" שהתחילו קריירה גדולה

   

  הם פנו להולי האנטר, שלא ממש התעניינה בסרט, והפנתה אותם לשותפתה לדירה, פרנסיס מקדורמנד. האחים כהן זכו בכוכבת לסרטם הראשון וגם בהרחבת המשפחה, כי מאוחר יותר תתחתן פרנסיס עם ג'ואל. אחלה עסקה.

   

  מנגד הסרט המושלם נראה עסקה פחות טובה לאולפנים הגדולים והם ויתרו עליו, אבל כשהסרט התקבל לפסטיבלי ניו יורק וטורונטו, הוא גרף פרסים וביקורות נהדרות, ומכאן הכל הפך קל הרבה יותר. הסרט הצליח ואף זכה לרימייק סיני מפתיע, שמעביר את העלילה מטקסס לתקופה הפאודלית של סין.  

   

  האחים כהן בסינית. הרימייק ל"רציחות קטנות"

   

  מאז הם עובדים יחד. אחד מהם יושב מול המחשב ומקליד והשני מסתובב בחדר עם ספר פתוח ביד. האחים התבדחו לא פעם שלמעשה, אפשר היה להסתפק במישהו שיודע להקליד ביד אחת.

   

  סם מרץ

  ב-1985 פנה אליהם ריימי בבקשה שיכתבו קומדית אימה חדשה. הם קפצו על ההזדמנות והשלושה כתבו שתי קומדיות באותו הקיץ. האחת בשם "הקפיצה הגדולה", קומדיה שנראתה להם בלתי מתאימה להפקה ונגנזה. האחרת בשם "Crimewave", קומדיה מופרעת במיוחד שריימי ביים בעצמו.  

   

  האחים כהן בשרות ריימי. "Crimewave"

   

  הפרויקט הבא של האחים היה "בייבי אריזונה", סיפור של זוג נשוי בלתי שגרתי, אסיר לשעבר (ניקולס קייג') ושוטרת (האנטר) שלא מצליחים להביא ילד לעולם. כשאיל הון מופיע בטלוויזיה עם חמישיית תאומים ומתבדח על כך שנולדו לו חמישה תינוקות וזה יותר מדי בשבילו, הם מחליטים לחטוף תינוק אחד ולברוח.  

   

  "בייבי אריזונה". תינוקות לבית כהן

   

  איך משיגים חמישיית תינוקות שיצטלמו זמן כה רב? כדי לצלם אותם גויסו 15 תינוקות שיגלמו את החמישייה. למעשה, אחד מהתינוקות פוטר במהלך ההפקה כיוון שלמד ללכת.

   

  בזמן שעבדו על סרטם השלישי "צומת מילר", הם סבלו ממחסום כתיבה ליצירתיות. כך עלה רעיון ליצירת סרט שמתעסק באנשים שקשה להם לכתוב סרט, ונולד הסרט "ברטון פינק", קומדיה על מחזאי שמנסה לכתוב תסריט להוליווד.

   

  "ברטון פינק". לשבור את הראש

   

  התפקידים הראשיים בסרט זה נכתבו במיוחד למידותיהם של ג'ון טורטורו, ג'ון גודמן וסטיב בושמי. הסרט היה מועמד לאוסקר וגרף את פרסי הבמאי, השחקן והסרט הטובים ביותר בפסטיבל קאן.

   

  קפיצה גדולה לאחור

  עכשיו, כשסרטיהם היו מזוהים עם איכות, סגנון ושנינות, חיכו כולם לראות מה יכתבו עכשיו. אולם האחים נזכרו בתסריט "הקפיצה הגדולה", שנגנז עשור קודם לכן.

   

  הסרט מתחיל במנכ"ל חברה גדולה שמתאבד בקפיצה מהקומה ה-44. ועד המנהלים מחליט למנות טמבל (טים רובינס) כמנהל גרוע במיוחד, כדי להוריד את מניות החברה לשפל חסר תקדים ואז להשתלט עליה, אולם הטמבל מצליח מאד בעסקיו ומשבש את מזימותיהם. הסרט הזה פתח את פסטיבל קאן ב-1994.  

   

  זינוק ענק למעלה. "הקפיצה הגדולה"

   

  ב-1996 חזרו האחים עם מותחן פשע נוסף, בשם "פארגו". סרט זה זיכה אותם בשני פרסי אוסקר - לתסריט ולשחקנית מקדורמנד, אשתו של ג'ואל.

   

  הסרט שהפך לקומדיית פולחן יותר מכל סרטיהם הוא "ביג ליבובסקי" (1998). הדמות הראשית בסרט מבוססת על דמות אמיתית; כשהאחים יצרו את "רציחות פשוטות" היה אדם בשם ג'ף דוֹד שעזר להם להפיץ את הסרט, ובכך נטל על עצמו סיכון כלכלי גדול. החברים היו קוראים לו בקיצור דאוד. כך נולד הכינוי "The Dude", בטלן מסטול בכיכובו של ג'ף ברידג'ס, שגם היה משתתף פעיל בכתיבת התסריט.

   

  עשו את זה ביג טיים ב"ביג לבובסקי"

   

  הסרט מספר על ליבובסקי, חובב באולינג בגיל העמידה, שחי בטריפ של שנות השבעים. בריונים מתבלבלים בינו לבין מיליונר והוא מוצא עצמו מנסה לשלם כופר לשחרור אישה שהוא אפילו לא מכיר.

   

  על סט הצילומים, לפני כל טייק, שאל ברידג'ס את האחים כהן אם ה-dude עישן לפני הסצנה. אם התשובה היתה כן - הוא היה משפשף חזק את האגרופים בעיניים. מי שיגיע לצפות בסרט על מסך הקולנוע - נא לעקוב היטב אחר העיניים של ה-dude. שימו לב גם לתלבושות המשונות, שנלקחו מתוך ארון הבגדים הפרטי של ברידג'ס, לרבות ה"שקפקפים" שהוא כל כך אוהב.

   

  ולסיום, קצת סטטיסטיקות: בסרט המחתרתי הזה, המילה dude מוזכרת 161 פעמים והמילה fuck נאמרת 292 פעם, על הטיותיה היצירתיות. ה-dude אומר "man" לא פחות מ-147 פעמים, וגם חלק ניכר משאר הטקסטים שלו הם חזרות על דבריהם של דמויות אחרות בסרט.

   

  הסטטיסטיקה לא משקרת. fuckin' dude ב"ביג ליבובסקי"

   

  הסרט הוכרז על ידי קוראי המגזין היוקרתי "פרימייר" כאחת מחמישים הקומדיות הגדולות של כל הזמנים, וגודמן הזכיר לא פעם שזה הסרט האהוב עליו מבין כל אלה שהשתתף בהם. כשהסרט הגיע לנורבגיה, נכתב על הפוסטרים שאגודת הבאולינג המקומית ממילצה עליו (וזו לא היתה בדיחה).

   

  "ביג ליבובסקי" הוא הסרט שנבחר להיות מוקרן במסגרת מפגש מועדון הסרט המופרע בסינמטקים, אולם חשוב לזכור שמבחינת האחים כהן זו רק אמצע הדרך. לפני הקרנת הסרט יסופרו גם הסיפורים שמאחורי הקלעים של "אחי איפה אתה" (ג'ורג' קלוני הסכים להשתתף בו מבלי לדעת על מה התסריט) "אכזריות בלתי נסבלת" (קומדיה רומנטית עם קתרין זיטה ג'ונס), "להרוג את הליידי" (טום הנקס בעיבוד לקומדיה של פיטר סלרס) "לקרוא ולשרוף" ועוד.  

   

  הנקס רוצה "להרוג את הליידי"?

   

  אז אם תתקלו בסרט שבו מתרחש פשע חמור, בשנה מסוימת בעבר, שיש בו דמות אחת שמדברת מהר, ביטוי או משפט שחוזרים עליהם שוב ושוב, ומככבים בו קלוני, טורטורו, גודמן או בושמי (שגם מת מדי פעם), יש סיכוי לא רע שנפלתם על סרט של האחים כהן. מספרים ששמה שהם עושים היום לא שונה בהרבה ממה שעשו כילדים עם מצלמת 8 מילימטר.

   

  אלון גור אריה הוא במאי, תסריטאי ומנחה אירועי "מועדון הסרט המופרע " ברחבי הארץ. ביום ראשון, 23 במאי, יוקדש האירוע בסינמטק שדרות לתולדות "האחים כהן" עם הקרנת פילם של הסרט "ביג לבובסקי". האירוע יגיע לסינמטק ירושלים ביום חמישי, 26 במאי ולסינמטק תל אביב ביום שבת, 28 במאי. בסינמטק ראש פינה יערך ביום רביעי, 1 ביוני, ערב שיוקדש לקומדיות שנלחמו בנאצים עם הקרנת הקומדיה "להיות או לא להיות". מופע "היפופוטם " ובסיומו הקרנת הקומדיה הישראלית "המוסד הסגור" יערכו בסינמטק ת"א ביום שישי , 27 במאי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ואל ואית'ן כהן. כמו האחים גרים, רק מצחיקים
  צילום: Gettyimages Imagebank
  לאתר ההטבות
  מומלצים