שתף קטע נבחר

סופרטאנקר הנדל"ן: התוצאות יהיו הרסניות

הפרטת קרקעות מסיבית וזירוז הליכי הבנייה עלולים לסייע להקמת פרויקטים שיהוו בכייה לדורות. מהיום, סיכול מהלך כמו הקמת כפר נופש בפלמחים יהיה קשה הרבה יותר. דעה

היום (ד') התבשרנו כי סופרטאנקר הנדל"ן יוצא לדרך במקביל להפרטת קרקעות מסיבית. שילוב שני תהליכים הרסניים אלה יפגע קשה באינטרס הציבורי. ההליך המזורז לבניית אלפי יחידות דיור שמציע ראש הממשלה בינימין נתניהו למעשה עוקף את הליכי התכנון התקינים ועלול לייצר תוכניות בעייתיות ופגומות, שיפגעו באיכות החיים של התושבים, בסביבה ובאפשרות הציבור להשמיע את קולו והתנגדותו.

 

 

הליך מהיר שכזה עלול היה להכשיר בעבר את התוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים, תוכנית שנעצרה בשל התנגדות הציבור. הליך כזה עלול גם להכשיר בעתיד את התוכנית ל-4,000 יח"ד בקיבוץ גליל ים, תוכנית שטיבה מוטל בספק.

 

כמו כן, במסגרת ההליך המזורז עלולים לקום פרויקטים מבלי שילווה להם שירותים נדרשים, כגון גני ילדים, בתי ספר, מתחמי תעסוקה, מוסדות ציבור ותשתיות מתאימות. הדברים מחריפים בזמנים בהן מתבצעת הפרטת קרקעות מסיבית. ההפרטה אומנם יצאה לדרך, אולם עד היום טרם הותקנו תקנות למניעת ריכוזיות במקרקעין, דבר שלמעשה מאפשר להקצות בבעלות גושי קרקע גדולים.

 

הקרקעות הן משאב שחסר בארצנו ויש לו פוטנציאל כלכלי עצום. במדינת ישראל בה פועלים מספר מצומצם של "שחקנים" בעלי הון, הפרטת קרקעות מעצימה את ריכוזיות ההון ועשויה ליצור מוקדי כוח ושליטה בחלק ניכר ממקרקעי ישראל. לפיכך הליכי התכנון המהירים, יחד עם הליך ההפרטה מואץ, לא יוכלו להיות נתונים לפיקוח ולביקורת ממשית בהתאם לעקרונות המשטר הדמוקרטי וזכויות הציבור עשויות להיפגע.

 

אין ספק כי המטרה להגדיל את היצע יחידות הדיור הינה יותר מראויה וראוי גם לבחון דרכים לקיצור משך הזמן הנדרש לאישור תוכניות בישראל. אולם, דברים אלה אמורים להיעשות תוך הקפדה על שיקולים תכנוניים, רמה מקצועית גבוהה ושיתוף הציבור. אלו קריטריונים שהליכי התכנון המהירים שמציע ראש הממשלה לא יוכלו לעמוד בהם.

 

הכותבת היא רכזת האגודה לצדק חלוקתי ששותפה במטה לתכנון אחראי 


פורסם לראשונה 18/05/2011 16:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים