שתף קטע נבחר

צילום: AP

הדרמה מאחורי הקלעים: אובמה התעלם מנתניהו

ה"ניו יורק טיימס" חושף מה קרה שעות לפני נאום הנשיא האמריקני - שיחה נזעמת בין רה"מ להילרי קלינטון, עקב דרישת אובמה לקבל את עקרון קווי 67'. לקראת הפגישה היום, אובמה פסימי: לא מאמין שנתניהו מוכן לוויתורים רציניים למען השלום

כמה שעות לפני שראש הממשלה נוחת בוושינגטון לפגישה החשובה, המתח בין נתניהו לנשיא ברק אובמה שוב ממריא אל על. לאחר הנאום שבו דרש מו"מ שיתבסס על חזרה לקווי 67', אובמה אמר לעוזריו שהוא אינו מאמין שנתניהו יוכל אי פעם להכריע על ויתורים גדולים שיובילו להסכם שלום. כך מדווח הבוקר (ו') ה"ניו יורק טיימס", שגם חושף שיחה שהוגדרה נזעמת בין ראש הממשלה למזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון.

 

נאום החלוקה, כותרות אחרונות

  • עדכונים שוטפים - בעמוד הפייסבוק

 

נתניהו, שהצהיר אמש בתגובה חריפה שישראל לא תיסוג לגבולות שאינם "בני הגנה", שוחח עם קלינטון כמה שעות לפני נאום אובמה, והגיב בכעס לתוכנית הנשיא לאימוץ גבולות על בסיס קווי 67'. למרות זאת, אובמה לא שינה את כוונותיו - והדברים נכללו בנאום, שלפי ה"וושינגטון פוסט" עבר שינויים ממש ברגעים האחרונים, בעוד הטקסט כבר מופיע על הטלפרומפטר.

 

מקורבי נתניהו אמרו אמש לפני המראתו לוושינגטון ל-ynet כי הוא מוכן לעימות

עם אובמה בנושאים החיוניים. "אובמה לא סיפק את הסחורה. הוא שכח את תנאי הקוורטט שעליהם הוא חתום. כנראה שאובמה לא מבין את המציאות במזרח התיכון. הוא לא ענה על אף אחת מהדרישות של נתניהו", אמרו בהתייחסם לנאומו של נתניהו בכנסת, שבו הודיע ראש הממשלה כי ישראל לא תיפרד מגושי ההתנחלויות ותשמור על נוכחות צבאית לאורך נהר הירדן.

 

לפי ה"ניו יורק טיימס" שמתבס על דברי מקורבי נתניהו, הוא זקוק נואשות לעזרתו של אובמה בהגנה מול הדרישה הפלסטינית החד-צדדית למדינה שאמורה לעלות להצבעה באו"ם, לא רק באמצעות וטו במועצת הביטחון, אלא גם בשכנוע מדינות אירופה להתנגד ליוזמה.

 

לפחות במובן הזה אובמה סיפק את הסחורה, אבל לא ברור עד כמה רחוק הוא ילך מול בריטניה, צרפת ובנות ברית נוספות של ארצות-הברית, אם לא יצטרפו לדחייה האמריקנית של ההכרה בפלסטין - במיוחד כל עוד נתניהו דוחה את עקרון קווי 67'.

 

נתניהו ניסה לסנדל את אובמה

"לא היתה ברירה אלא להגיב כך", אמרו מקורבי ראש הממשלה לפני ההמראה לוושינגטון. "הימין הישראלי לא יכול לבלוע את נאום אובמה. יש פה משחק שחמט מדיני ופוליטי, כדי להוציא יותר מאובמה, וכדי להשאיר את הקואליציה רגועה בארץ". גורמים בלשכתו של נתניהו הודו בשיחה עם ynet כי בסופו של דבר - גם אחרי התגובה החפוזה של ראש הממשלה - הדברים מתואמים. "יש כאן הישגים לא מבוטלים ויהיו עוד כמה נושאים שילובנו", אמרו.

 

נושאים אלו ילובנו, או שלא ילובנו, בפגישה היום בין נתניהו לאובמה. ב"ניו יורק טיימס" הזכירו את היחסים הגרועים בעבר בין השניים, ואת הרגיעה היחסית בתקופה האחרונה. אבל מקורות אמריקנים וישראלים מבהירים כי אותה רגיעה הסתיימה באביב הנוכחי. לאחר שלנתניהו נודע על תוכניותיו של אובמה לשאת נאום מרכזי על המזרח התיכון, הוא הודיע למנהיגי הרפובליקנים כי הוא מעוניין לדבר בפני הקונגרס.

 

מהלך זה נתפש כניסיון להקדים את אובמה ולהגיש יוזמת שלום ישראלית, שתסנדל את הנשיא. יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, הזמין את נתניהו לסוף מאי – ואז תזמנו את בבית הלבן את נאומו של אובמה ליום האתמול, כדי להבטיח שהוא זה שינאם ראשון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. פסימי
צילום: AP
הילרי קלינטון. שיחה קשה
צילום: EPA
נתניהו לפני ההמראה. זכה להתעלמות
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים