שתף קטע נבחר

שטח צבאי סגור בגולן: צה"ל חושש מפעילי שמאל

ביום שישי הראשון לאחר הפריצה למג'דל שמס במהומות יום הנכבה, הכריז צה"ל על יישובי צפון הרמה כשטח צבאי סגור. עד כה לא התקבל דיווח על הפגנות, אבל בצבא חוששים מפעילי שמאל שיגיעו לגדר. היערכות מוגברת גם מסביב להר הבית

לא לוקחים סיכונים. ביום שישי הראשון לאחר מהומות יום הנכבה ופריצת הגדר מסוריה למג'דל שמס, הכריז צה"ל על יישובי צפון רמת הגולן כשטח צבאי סגור, למרות שעד כה לא התקבלו הבוקר (יום ו') דיווחים על הפגנות או ריכוזי אזרחים באזור הקרוב לגבול. היערכות חריגה יש גם בגבול עם לבנון ובירושלים.

 

בירושלים ובסביבתה נפרסו כוחות משטרה ומג"ב, לקראת אפשרות להפרות סדר עם תום תפילות יום השישי בהר הבית. הכוחות נמצאים סביב ההר ובפתח שכונות ערביות ומוקדי חיכוך.

 

בצפון, הכריז אלוף הפיקוד גדי אייזנקוט על מג'דל שמס ועל יישובי צפון הגולן הנמצאים בסמוך לגבול עם סוריה, כעל שטח צבאי סגור. ההחלטה, שתקפה מהבוקר ועד הלילה בחצות, נלקחה במסגרת היערכות לאפשרות של הפגנות באזור הגדר. על פי הצו, רק תושבי המקום מורשים להיכנס ולצאת מהאזור - אך בהתאם להערכת מצב, ייתכן שתוקפו יקוצר.

 

ההחלטה לסגור את האזור התקבלה לאחר מחדל יום הנכבה, והניסיונות לארגן צעדות נוספות בעזרת פייסבוק. קבוצה חדשה ברשת החברתית, המכנה עצמה "האינתיפאדה הפלסטינית השלישית", קראה לתושבי המדינות השכנות לצבוא על הגדר "כתגובה לחללים של יום הנכבה". בפיקוד הצפון החליטו לכן להיערך לכל אפשרות, על אף שאין מידע ממוקד על כוונות להפגנות אלימות.


מג'דל שמס, השבוע. רק תושבי המקום יכולים לצאת (צילום: אביהו שפירא)

 

גורמים צבאיים אמרו כי הכוחות ערוכים לכל תרחיש, אבל לא מדובר בפריסת חיילים על הגדרות, אלא רק בהכנתם לכל התפתחות אפשרית - לרבות התרחיש שאירע ביום ראשון. החיילים תודרכו גם בדבר הוראות פתיחה באש והנחיות כיצד לפעול במקרה של הגעה של אזרחים סוריים לגדר.

 

בהתאם לצו עליו חתם האלוף אייזנקוט, רק תושבי צפון הגולן יכולים להיכנס ליישובים. בצה"ל מעדיפים שלא יגיעו גורמים נוספים, דבר שעשוי להקשות את הטיפול באירוע חריג, אם וכאשר יתרחש. החשש בצבא הוא בעיקר מפעילי שמאל, שעשויים להגיע לגדר ולחולל מהומות, בדומה להתרחשויות בגדר ההפרדה ביהודה ושומרון. צה"ל עדיין עסוק בשיפוץ קטע הגדר שנפרץ באזור מג'דל שמס, וצפוי להחליט האם בתקופה הקרובה היא תשודרג, והאזור ימוקש.

 

במקביל, משטרת מרחב גליל פרשה מחסומים על כביש הצפון (899), מאזור צומת חירם ועד לאזור מושב אביבים, בהם נבדקות תעודות זהות. במשטרה ובצבא נערכים לאפשרות להגעת מפגינים גם מצדו הישראלי של הגבול, ומעוניינים למנוע התגודדויות. 

 

בפייסבוק קמו מספר קבוצות שקראו לאינתיפאדה שלישית והאחרונה בהן השיקה עמוד חדש תחת הכותרת "יום שישי של תגובה", שנושא את התאריך 20 במאי - היום. בעמוד, שכבר קיבל כ-100 אלף לייקים, אין פירוט ביחס לכוונות המארגנים או מקומות איסוף אפשריים.

 

ביום ראשון השבוע, אז צוין "אסון הקמת מדינתה ישראל", נרשמו מהומות בכל אזור גבול הצפון, במהלכן נהרגו ארבעה אזרחים סורים ושלושה לבנונים. אלפי סורים צעדו לכיוון הגבול ברמת הגולן, וחלקם הצליחו לפרוץ את הגדר. עשרות מהם חדרו לכפר הדרוזי מג'דל שמס, ובודדים אף המשיכו לעבר לבה של ישראל. אחד מהם אף הגיע לתל-אביב.  זירת עימות נוספת היתה באזור מרון א-ראס בלבנון, שם נהרגו לפחות שלושה בני אדם - בהפגנות מול מושב אביבים.

 

בהכנת הכתבה השתתפו חגי עינב, חסן שעלאן ויאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגבול הסורי ביום הנכבה
צילום: רויטרס
מומלצים