שתף קטע נבחר

מראה מקום: טיולים בעקבות ספרים וסופרים

במהלך החודש הקרוב ייערכו סיורים בכל רחבי הארץ בעקבות גיבורי ספריהם של דויד גרוסמן, מאיר שלו, לאה גולדברג ורבים אחרים. יהודית יהב יצאה לטייל בין השורות, כפי שפורסם ב"מסלול" של "ידיעות אחרונות"

ירושלים של דויד גרוסמן

לאן: ירושלים, רח' יפו ונחלת שבעה.

 

הסיור: מסע בעקבות אסף, גיבור רב המכר "מישהו לרוץ איתו" של דויד גרוסמן, שזכה בפרס ספיר ואף הפך לסרט קולנוע. אסף מנסה לסייע לכלבה דינקה למצוא את בעליה, תמר, ומובל אחריה למקומות מדהימים בירושלים שאותם לא הכיר.

 

המסלול: צועדים בסמטאות ירושלים ובמקומות שבהם התרחש הסיפור (אלה שקיימים במציאות ואלה שכמעט‭.(‬ מבקרים בעיריית ירושלים,

במנזר המכונה בספר "תיאודורה" (שמיקומו נשמר בינתיים בסוד‭,(‬ בכיכר החתולות, במגרש הרוסים, בכיכר ציון, בנחלת שבעה, בגן העצמאות ובמסעדה של לאה.

 

מתי: הסיור הראשון ייערך ביום שישי, ה‭10-‬ ביוני, בתשע בבוקר. הסיור הבא ייצא בשבת, 25 ביוני, ב‭.18:00-‬ חשוב לדעת: הסיור נמשך כ‭3.5-‬ שעות ומתאים לבני נוער ומבוגרים. כדאי לנעול נעליים נוחות ולהביא כובע ושתייה.

 

איפה נפגשים: בכיכר ספרא (עיריית ירושלים‭,(‬ ליד עצי הדקל. אפשר לחנות בחניון עיריית ירושלים או ברחובות הסמוכים.


מסע בעקבות גיבור "מישהו לרוץ איתו". מגרש הרוסים (צילום: רון פלד)

 

חיפה של יהודית קציר

לאן: חיפה, מרכז הכרמל.

 

הסיור: "סוגרים את הים‭,"‬ "סיפורי חיפה" ו‭"-‬הנה אני מתחילה" מתבססים על עולמה רווי הזיכרונות של יהודית קציר, הכותבת על ילדותה והתבגרותה בחיפה בסיפורים חדים, חריפים ונוגעים ללב.

 

המסלול: מחוזות ילדותה של קציר עוברים במשעוליה של חיפה, ברחובות שכונת הדר כרמל, בטיילת פנורמה והעיר התחתית, בטיילת לואי ובמדרגות החמורים. דרך בניין הטכניון הישן עולים חזרה למרכז פנורמה.

 

מתי: ביום רביעי, ה‭8-‬ ביוני או ביום שישי, ה‭17-‬ ביוני. שני הסיורים ייצאו ב‭.10:00-‬ חשוב לדעת: הסיור נמשך כ‭3-‬ שעות. הסיור מתאים גם למשפחות עם ילדים (מגיל 4 ומעלה‭.(‬ כדאי לנעול נעליים נוחות ולהביא כובע ושתייה.

 

איפה נפגשים: רחוב יפה נוף, ברחבת החנייה של טיילת לואי. אפשר לחנות במורד רחוב יפה נוף, בחניית הטיילת.


חיפה של יהודת קציר. מבט מטיילת לואי (צילום: אלון סיגווי)

 

מצדה של גלילה רון פדר

לאן: נחל חווארים, ים המלח.

 

הסיור: "אני זוכר את מצדה" מגולל את סיפורם הטראגי של הלוחמים היהודים שבחרו לפני כ‭2,000-‬ שנה למות כבני חורין מאשר לחיות כשבויים בידי הרומאים. גלילה רון פדר התבססה בספרה על עובדות היסטוריות שהופיעו בכתבי יוסף בן-מתתיהו ונחשפו בחפירות שנערכו במצדה.

 

המסלול: הולכים בתוואי שבו פסע הילד יוחנן, גיבור הספר שנותר בחיים אחרי ההתאבדות במצדה. הולכים בערוץ נחל רדוד, בין מצוקים לבנבנים ושומעים גם את סיפור התייבשות ים המלח.

 

מתי: יום שני, ה‭8-‬ ביוני, ב‭.10:00-‬ חשוב לדעת: הסיור נמשך כשעתיים. הסיור מתאים גם למשפחות עם ילדים אך אינו נגיש לנכים בכיסאות גלגלים. מומלץ להביא: 2 ליטרים מים למשתתף, כובע, קרם הגנה, נעליים נוחות התומכות בקרסול.

 

איפה נפגשים: בחניון התחתון של מצדה.


בעקבות סיפורם הטראגי של הלוחמים היהודים. מצדה (צילום: אילנה פישר)

 

תל-אביב של יגאל מוסינזון

לאן: תל-אביב, הצפון הישן

 

הסיור: מעלליה של חבורת חסמב"ה הנועזת, שנאבקה בחיילי המנדט, באויב הערבי ובעולם התחתון, ריתקו את ילדי ישראל של שנות השישים והשבעים. ספריו של יגאל מוסינזון עושים קאמבק בשנים האחרונות וזו הזדמנות מצוינת להתחקות אחר המקומות בהם בילו ירון זהבי, סגניתו תמר וחבריהם.

 

המסלול: אתרים תל-אביביים הקשורים לעלילות חסמב"ה ולתולדות תל-אביב וישראל הצעירה. החל מפינת הרחובות דיזנגוף וז'בוטינסקי, המקום שזכה בספרים לכינוי "צומת חסמבה‭;"‬ דרך תחנת המשטרה בצפון דיזנגוף, בית המרקחת שבו נוסדה חסמבה וביתו של מוסינזון; ועד אנדרטת השחף ו"המערה החשמלית" שליד מלון הילטון.

 

מתי: בימי שישי, ה‭27-‬ במאי וה‭3-‬ ביוני, ב‭.15:00-‬ חשוב לדעת: הסיור נמשך כשעתיים וחצי, מתאים גם למשפחות (עם ילדים מגיל ‭.(4‬ מומלץ להביא: כובע, שתייה ונעליים נוחות.

 

איפה נפגשים: ז'בוטינסקי 219 פינת דיזנגוף, תל-אביב. אפשר לחנות בחניון מוסך דן הישן שברחוב ארלוזורוב, כ‭200-‬ מ' מנקודת המפגש, או ברחובות האזור (ללא תשלום בשעה זו‭.( ‬


האם כאן היתה "המערה החשמלית"? מלון הילטון (צילום: זיו ריינשטיין)

 

נהלל של מאיר שלו

לאן: מושב נהלל, עמק יזרעאל.

 

הסיור: "רומן רוסי" ו"פונטנלה" נוגעים בהוויה הישראלית; מחוברים לנוף, לטבע ולהיסטוריה של ארץ ישראל בימי התום של החלום הציוני. סיפורו של מושב נהלל בן ה‭90-‬ מתואר בדמויות ובאירועים מחיי העמק שמביא מאיר שלו בספריו - בין השאר דרך דמותו של המורה הראשון בנהלל ובאמצעות פרטים מהביוגרפיה של בני משפחתו.

 

המסלול: הסיור מתאר את סיפור ראשית ההתיישבות בעמק, את היחסים המיוחדים של אנשי מושב העובדים הראשון עם העולים במעברה השכנה, ואת סיפור הגנת היישובים טרם הקמת המדינה. מבקרים בתל שימרון, בבית העלמין של נהלל, בצריף ובסליק, הלא הוא מסתור הנשק שהיה במתבן. את הסיור יוביל עופר אבירן, דור שלישי בנהלל.

 

מתי: בימי שבת, 18 ביוני וה‭25-‬ ביוני, ב‭.10:00-‬ חשוב לדעת: הסיור נמשך כשעתיים, מתאים למבוגרים ולבני נוער. מומלץ להביא: כובע, שתייה, נעליים נוחות.

 

איפה נפגשים: מגרש החנייה של בית העלמין בנהלל.

 


 

בתחנה המרכזית עם חנוך לוין

סיורים על ספרים וסופרים מתקיימים ברחבי הארץ לא רק ב'חודש הקריאה' ולא רק בשבוע הספר. למעשה, אנשי משרד התרבות לא צריכים היו לטרוח הרבה כדי למצוא מדריכים לסיורי חודש הקריאה. מורי דרך פרטיים, חברות טיולים ומוסדות השתלמות מציעים סיורים שבהם יכולים אוהבי הספר לצאת למסע הרפתקאות אל העולם שמאחורי היצירה, להבין את שורשי ההשראה של הסופר, להתהלך במקומות המוזכרים בסיפור ולראות את הביטוי שקיבלו ביצירה.

 

"מעבר לספר, מעניינת אותי דמותו של הסופר‭,"‬ אומרת ד"ר מירי חסקין, מרצה לספרות המוציאה סיורים בעקבות דוד אבידן, דליה רביקוביץ, אלכסנדר פן, תרצה אתר ויונה וולך. "אני מקדישה חודשים ארוכים להכנת סיור, קוראת כל מה שאפשר על הסופר או המשורר ומנסה להבין את אישיותם והשפעת המקומות בהם חיו על הטקסטים‭."‬

 

אז במה שונה הטיול מהרצאה? "דווקא ברחובות הערים הסואנים הקשב הרבה יותר גדול מאשר באולם הרצאות‭,"‬ אומרת חסקין‭".‬והדמיון עובד שעות נוספות כשרואים בעיניים את המקום שבו או עליו כתב הסופר‭."‬

 

צפריר קורציה יוצא לרחובות ההומים עם מעריצי חנוך לוין, לסיור אותו הוא מכנה 'אירוע תיאטרלי יוצא דופן' באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, שם גדל לוין ושם ספג את הקולות, הצבעים והריחות עליהם צמחו מחזותיו. מורה הדרך אילן שחורי יוצא בין השאר לסיור בעקבות סופרות ומשוררות בעיר. עוברים איתו ליד ביתן של לאה גולדברג, רחל המשוררת ותרצה אתר. "כאשר היא נפלה מחלון דירתה הייתי עיתונאי צעיר, שהוזעק לשם על ידי המשטרה‭,"‬ מספר שחורי.

 

נורית בזל הירושלמית מוציאה בין השאר סיורים בעקבות ספרי המתח של בתיה גור בשכונות טלביה ובקעה היפהפיות,

לטיול עם "נוצות" ו"חבלים" של הסופר חיים באר בשכונת גאולה, ולטיול בעקבות "ספר הדקדוק הפנימי" של דויד גרוסמן. גם מוטי בר-טוב מציע סיורים בעקבות סופרים שספריהם נולדו מתוך ירושלים ונכתבו עליה, ביניהם חיים באר ועמוס עוז.

 

ומה מציעים במרכזי הטיולים הממוסדים? עוד ועוד סיורים. יד יצחק בן צבי, בית שמואל (המוציא גם טיולים עם הסופרים עצמם‭,(‬ המרכז להכרת תל אביב ואפילו החברה להגנת הטבע. עידית שכטר-פייל הגדילה לעשות, והוציאה את הספר "טיולים בעקבות סופרים" (הוצ' ידיעות אחרונות) עם מסלולים אותם ניתן לתור עצמאית, בהם בעקבות בעקבות א.ב. יהושע, שפרה הורן, רם אורן ונחום גוטמן.

 

  • ד"ר מימי חסקין ‭;054 4562009‬ צפריר קורציה ‭; 03-5180242 :‬ אילן שחורי ‭; 052-7747748‬ נורית בזל, ‭;052-3968893‬ מוטי בר- טוב - 052-2268331 ; יד יצחק בן צבי - 02-5398855 ; בית שמואל ‭;02-6203461‬ החברה להגנת הטבע: ‭03-6388688 ‬

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משטרת נהלל
צילום: באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת
מומלצים