שתף קטע נבחר

מזל טוב! לבני ברק נולדה תאומה

ברית ערים תאומות נחתמה בין בני ברק ללייקווד שבניו-ג'רזי, עיר שיותר ממחצית תושביה חרדים. ראש עיריית בני ברק סיפר כי הייתה לו אפשרות לחתום ברית עם ערים אחרות, אך כ"בירת הציבור החרדי" חיפש עיר עם רוח דומה

"חילופי סטודנטים" כנראה לא יהיו כאן, אבל החלפת תלמידים מפוניבז' לישיבת לייקווד וההפך – למה לא: אחרי ירושלים, תל-אביב, חיפה וערים אחרות, גם בני ברק מצאה לה תאומה מעבר לים, ואין מתאימה לכך מהעיר החרדית לייקווד שבניו-ג'רזי, ארה"ב. בטקס שנערך אתמול (יום ב') בעיר החרדית בגוש דן, חתמו ראש העיר ומקבילו האמריקני, מנשה מילר, על "ברית ערים תאומות", במטרה לפתח ולקדם במשותף את מרכזי התורה שבשתיהן.

 

 

לפני כחודשיים ביקר ראש עיריית בני ברק, יעקב אשר, בלייקווד - עיר המונה 100 אלף תושבים, שיותר ממחציתם חרדים (בבני ברק 170 אלף תושבים). אשר היה גם ב"בית מדרש גבוה" - ישיבת לייקווד הליטאית - שהיא אחת מהגדולות בעולם. בשיחה עם מנכ"ל המוסד, הרב אהרן קוטלר - מהיהודים המשפיעים בניו-ג'רזי - החליטו השניים לכרות את הברית.  


מצפים לאנשי עסקים חרדים. טקס חתימת הברית (צילומים: שוקי לרר)

 

באולם מועצת העיר בני ברק התקבצו אתמול רבנים, ראשי שתי הערים, חברי המועצות ונציגי שגרירות ארצות הברית בישראל ומרכז השלטון המקומי. ראש העיר מן הצד הישראלי אמר כי היה באפשרותו לחתום על בריתות עם ערים מוכרות וגדולות יותר, אך כ"בירת הציבור החרדי בעולם" החליטה בני ברק לבחור דווקא בעיר עם רוח דומה של תורה, ולייקווד היא מהיחידות בעולם שעונות על הגדרה זו. בהמשך לטקס אתמול, תיערך בקרוב חתימה על כתב הברית גם בניו-ג'רזי.


בביתו של בכיר הרבנים הליטאים, הרב חיים קנייבסקי (צילומים: שוקי לרר)

 

אז מה יהיו יחסי הגומלין בין שתי הערים? צוותים משותפים שהוקמו על ידי שתי ראשיהן יגבשו בקרוב רעיונות לפעילויות בנושאי חינוך, רוח, תרבות יהודית, בריאות ורווחה. בין ההצעות: פרויקטים למען משפחות ברוכות ילדים וקיום "ועידת חינוך" שנתית משותפת בהשתתפות מחנכים משתי הערים.

 

זה לא ל"שנור"

בציבור החרדי היו שתלו תקוות שהמהלך יכניס קצת כסף לבני ברק, מהערים העניות בישראל, מתרומות "הדוד מאמריקה", אבל אשר מנמיך ציפיות: "לא באנו לעשות 'שנור' ולהעשיר את קופת העירייה. זו לא המטרה".


"למען טיפוח הצד הרוחני". ראשי הערים במפגש עם הרב ישראל הגר, בנו של האדמו"ר מוויז'ניץ ומנהיג החסידות בפועל

 

עם זאת, אשר אמר כי הוא מצפה מאנשי עסקים מלייקווד המשקיעים בישראל, לקבוע את מושבם בארץ במתחם העסקים החדש בבני ברק, משום ש"במסים שלהם הם יעשו תרומה גדולה לעיר".


אטרקציה מקומית. ראש הערים לייקווד ובני ברק בביה"ח "מעייני הישועה"

 

ראש העיר אף דיבר על שילוב בין איכות חיים "גשמית", לטיפוח הצד הרוחני בשתי הערים. לדבריו, במקומות כאלה, ה"מבוססים על אדני התורה והחסידות", כל פעילות פיזית היא גם עשייה רוחנית: "ראשי שתי

העיריות רואים חובה וזכות לעצמם לפתח ולקדם את מרכזי התורה שבעריהן... גדולי ישראל מברכים על הפעילות לפיתוח כלכלי ופיזי, אך זאת תוך שמירה על אופיין הייחודי ועל צביונן הרוחני המשפיע בארץ הקודש והתפוצות".

 

בימים האחרונים ביקרו שני ראשי הערים בבתי רבנים בכירים בבני ברק, ואף סעדו עם חלקם בשבת האחרונה. כמו כן הם ערכו סיורים במוסדות התורה בעיר.

 

בטקס החתימה אמר מילר כי "מטרה אחת היא לשתי העיריות, והיא לפעול נקודתית כדי לרומם את קרן התורה והיהדות, ולהרבות כבוד שמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במפגש בביתו של הרב שטיינמן, מגדולי הדור הליטאים
צילום: שוקי לרר
מציגים את הברית. מנשה מילר (מימין) ויעקב אשר
צילום: שוקי לרר
מומלצים