שתף קטע נבחר

אלונים, חורבות, מים ונוף: טיול לעינות עמינדב

ההרים מכוסים באורנים, הדרכים נוחות להליכה, ועכשיו יש גם סיכוי טוב לתפוס מעיינות הנובעים מההר. קבלו הצעה למסלול

השנה ירדה באזור ירושלים קצת יותר ממחצית כמות הגשמים הממוצעת. כדאי למהר ולבקר כבר עכשיו במעיינות ובהרים שסביב לה, כי בקרוב לא יוותרו בהם מים. מלבד בריכות מעייינות, הטיול בהר עמינדב מציע נוף יפה של הרי ירושלים המכוסים אורנים.

 

 

איך מגיעים?

יורדים מכביש 1 במחלף הראל לכביש 386, לכיוון בית החולים הדסה עין כרם. עוברים את בית החולים

וממשיכים לכיוון שכונותיה הדרומיות של ירושלים. בצומת המרומזר של שכונת קריית מנחם פונים ימינה (מערבה), לכיוון המושבים אורה ועמינדב.

 

ממש לפני הכניסה למושב אורה פונים שמאלה בצומת, בעקבות השלטים ליד קנדי (שם כדאי לעצור לתצפית). בצומת העלייה ליד קנדי פונים ימינה ומתפתלים עם הכביש בירידה לחורבת סעדים. אחרי כ-700 מטר תגיעו לצומת דרכים מסועף ומשולט, שלצידו חניון פיקניק קטן. כאן עוצרים. 


ירוק ומזמין. הר עמינדב (צילום: עומר יגאל)

 

חורבת סעדים

מהחניון (1) נכנסים עם השילוט לתוך חורבת סעדים. בשמורה הקטנה הזו צומחים עצי אלון מצוי אדירי ממדים, המעידים בגודלם הלא שגרתי על קדושתו של האזור. חורבת סעדים ידועה כמקום תפילה (מקאם) למרפא העקרוֹת הנודע שייח' אחמד. "טיפולי הפוריות" שהעניק כאן השייח' הם שנתנו למקום את שמו הערבי, ח'ירבת אל-סעידה (חורבת המאושרת). שרידי המקאם נמצאים בלב חורשה של עצי אלון, חרוב ואלה, בתוך קרחת יער יפה, שבה ניצב גם עמוד אבן כבד. עמוד האבן שייך ככל הנראה לבית הבד ששכן במערה הקרובה.

 

כדי להגיע למערה יש לעבור את מבנה המקאם לכיוון צפון, ולרדת מטרים אחדים במדרון שמתחת למצבת הנצחה לזכרו של חלל מלחמת ששת הימים. בתוך המערה נמצאת עד היום אבן ה"שכב" - אבן בצורת גלגל, המוצבת בשכיבה על הקרקע, שעליה נהגו לכתוש את הזיתים. 


כאן מתחיל שביל המעיינות (צילום: עומר יגאל)

 

מרחבת החנייה הקטנה שבה חניתם (1) מורה על תחילת המסלול סימון שבילים ירוק עם שילוט של קק"ל, השביל פונה לכיוון צפון-מערב. אחרי כ-200 מטר על דרך העפר (2), פונים שמאלה עם הסימון הירוק המפנה לעין חנדק וסימון שביל ישראל. שביל ההליכה יורד ועובר על פני טרסות, שכבר ידעו ימים יפים יותר, וכיום הן משמשות מצע ליער אורנים.

 

פארק מים טבעי

עוד כ-500 מטר ואתם בעינות עמינדב (3) - צמד המעיינות חרב אבל בשנים ברוכות נובע מימין לשביל, במרחק של כ-150 מטר זה מזה. המעיינות מתכנסים למנהרה אחת ויורדים לבריכה גדולה, משמאל לשביל. מעט הלאה משם מפכות שתי נקודות נביעה נוספות, שגם מימיהן, כשהם מפכים, נאספים אל בריכות אגירה פתוחות. השביל ממשיך לכיוון צפון-מזרח, בתוך יער אורנים שניטע על הטרסות החקלאיות הנטושות. במקומות שבהם לא צומחים אורנים, מצליחים עצים מקומיים אחרים, כמו השקד והאלה הארץ ישראלית, לפרוץ להם נתיב לאור השמש. לאורך השביל נפערות מערות קטנות, חצובות בסלע החוואר, שככל הנראה שימשו את כפריי ההרים למנוחה מעבודתם ולאחסון כלי עבודה ומזון.

 

אחרי כ-500 מטר נוספים מגיעים לעינות עוזי (4). השם העברי משמר את שמם הערבי של המעיינות - עין אבו-ע'זי. שני המעיינות הללו נובעים זה לצד זה, אבל רק אחד מהם נובע בכל ימות השנה. המעיין האיתן מזרים את מימיו לבריכה יפה, שאפשר ממש לטבול בה. מיד אחרי הבריכה של עינות עוזי יורד בתלילות שביל המעיינות הישן, שהיה בעבר המשכו של השביל, צפונה לעין חנדק. המסלול הירוק, איתו ממשיכים, עולה לכיוון דרום-מזרח לקראת עין תמר.


עין אבו-ע'זי - עינות עוזי (צילום: יאיר זיידנר)

 

עולים במתינות לאורך גדתו הדרומית של גיא גדול. כאן הטרסות החקלאיות השתמרו בצורה נפלאה. הליכה של כ-300 מטר במעלה הגיא, במרכז הערוץ, תוביל אתכם לעין תמר (5) – מעיין קטן ומטופח לזכרה של תמר נתן, שנספתה בעת שטיילה בחו"ל.

 

בשנים שהמעיין נובע, מימיו נאספים מתוך גומה קטנה לבריכה מהתקופה הביזנטית, שבדפנותיה עוד נותרו חלקים מהטיח המקורי. חדי העין יבחינו בחללים עגולים, קטנים וחצובים באחת מדפנות הבריכה. הבריכה הזו שימשה כנראה את הביזנטים לגידול דגים, והחללים שימשו להם אתרי השרצה. אפשר לשכשך כאן מעט את הרגליים ולהסב אל אחד משני שולחנות הפיקניק האינטימיים, בצל עצי האלון.

 

מעין תמר פורשים מהשביל המסומן ירוק ומטפסים עם שביל לא מסומן דרומה, תחילה בתוך ערוץ הגיא, ואחר כך בסדרה של מדרגות,

על גדתו המזרחית של הגיא ועל הטרסות. כ-200 מטר במעלה יובילו אתכם לדרך המתאימה לרכבי שטח (6). פונים בה ימינה (דרומה), ומתפתלים איתה מעט יותר מקילומטר, עד לחורבת סעדים (1).

 

את המסלול אפשר לקנח בדרך רכב יפה: מהחנייה ממשיכים בכביש מערבה, ועוקפים את חורבת סעדים. לאחר כ-200 מטר פונים ימינה בדרך עפר טובה ומסומנת אדום. הדרך מתפתלת בתוך יער האורנים הצפוף, על שלוחת הר עמינדב. מעת לעת נפתחים ביער "חלונות" אל ערוץ נחל שורק ואל המדרונות המיוערים שסביב. הדרך מסתיימת בכביש המוביל מבית החולים הדסה למושב אבן ספיר.

 

מסלול לא-מעגלי לעין חנדק

המעוניינים להמשיך עד עין חנדק יעקבו מעין תמר (5) אחר סימון שביל ישראל והסימון הירוק, יעברו סמוך לעין שריג - מעיין עם בריכת מים רדודים ונקיים, וירדו בתוך היער עם הסימון והשביל המתפתל עד שתי הניקבות הנפלאות של עין חנדק.   


אחת הבריכות בעין חנדק (באדיבות ארכיון קק"ל)

 

הפרטים בקצרה

סוג הטיול: הליכה רגלית.

האזור: ליד עמינדב בהרי ירושלים.

אורך המסלול: כ-3 ק"מ.

משך הטיול: עד שעתיים.

 

המסלול מבוסס על טיול שכתב עומר יגאל ומופיע בספר "טיולים קצרים" בהוצאת מפה.

  

לעוד טיולים מומלצים היכנסו לאתר מפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה לצד זה. עינות עוזי
צילום: יאיר זיידנר
מומלצים