שתף קטע נבחר

קונים טבעת? כך תדעו שבחרתם נכון

טבעת האירוסין נענדת אמנם על אצבעות הידיים, אבל את המסלול לחיי הנישואין רצוי להתחיל ברגל ימין. כך תדעו לבחור טבעת או תכשיט יהלום שיהיו מרשימים, מתאימים, איכותיים ויפים - והכי חשוב: במחירים המשתלמים ביותר

כולנו יודעים כי קנייה של טבעת אירוסין או כל תכשיט יהלום יהלום אחר היא בדרך כלל הוצאה כספית לא קטנה ובוודאי לא שגרתית. ענף היהלומים ותכשיטי היהלומים הוא ענף הנוטה למסתוריות וערפול ההופכים את קניית תכשיטי היהלום למשימה לא פשוטה.

 

 

במטרה לסייע לכם לבחור, נפזר הערפל וניתן לכם כל המידע הקריטי שיעזור לכם בבחירה של טבעת אירוסין או כל תכשיט יהלום אחר, שיהיה מרשים, מתאים, איכותי ויפה במחירים המשתלמים ביותר.

 

בחירת הזהב

המתכת מהווה חלק חשוב בתכשיט היהלום, גם ברמה האסתטית אך בעיקר ברמת האיכות והמחיר. אלה כמה דברים שרצוי לדעת לגבי זהב:

 

 • זהב 24 קראט הוא זהב הקרוב לזהב טהור. זהב זה לא יכול לשמש ליצירת תכשיטים מכיוון שהוא רך מדי. אם מוכר אומר לכם שמדובר בזהב 24 קראט יש שתי אפשרויות: או שמדובר בשקר או שמדובר בציפוי בלבד.

 

 • אחת המתכות עמה נהוג לערבב את הזהב היא ניקל. הבעיה היא שקרוב ל-10% מהאוכלוסייה סובלת מאלרגיה למתכת זו. אם אתן סובלות מאלרגיה לניקל (נפוץ יותר בקרב נשים עם עור בהיר) הקפידו לרכוש תכשיט יהלום מזהב לבן שלא הותך עם ניקל, או שתבחרו זהב צהוב שלרוב לא יותך עם ניקל.

 

 • מידות הטוהר המקובלות לזהב בתכשיט יהלום נעות לרוב בין 14-22 קראט. הבדלי המחיר הם משמעותיים: אם יש לכם מגבלה כספית אין שום מניעה לבחור בזהב של 14 קראט שהוא איכותי ועמיד. אמנם במדינת ישראל זהב 14 קראט לא נחשב למתכת יוקרתית, אך בארצות הברית, על תקניה המחמירים, הוא בהחלט נחשב לכזה. בחרו מה שמתאים לכיס שלכם ולא מה שמנסים למכור לכם.

 

 • זהב 9 קראט נחשב רשמית לזהב, אך אורך החיים שלו הוא קצר יחסית. בארצות הברית, למשל, יחידת הטוהר המינימלית לזהב היא 10 קראט.

 

 • בדיקת האותנטיות של הזהב נעשית בצורה די פשוטה ובבדיקה של חותמות. על פי חוק, כל חנות תכשיטים צריכה להחזיק תמונה של החותמות. בנוסף, כל חנות לתכשיטי יהלום או יצרן יהלומים המכבדים את עצמם יחזיקו בזכוכית מגדלת.
 • בזהב במשקל שני גרם ומעלה חייבות, על פי חוק, להיות שלוש חותמות: חותמת היצרן, חותמת טוהר הזהב בקראט או באלפיות והכי חשוב חותמת אימות של מכון התקנים הישראלי. זהב במשקל נמוך מכך לא מחויב בסימון, אך על פי חוק מחויב בבדיקה. אל תתביישו להפתיע את המוכר בשאלה על כך ובחנו את תגובתו.

 

בחירת היהלומים המשובצים

היהלום הוא המרכיב היקר ביותר בתכשיט היהלום ולכן בחירתו היא קריטית למחיר. ערכו של יהלום נקבע בין השאר לפי מאפייניו הפיזיים והטיפים הבאים עשויים לסייע לכם רבות. אולי תופתעו לשמוע, אך יהלום שקוף לחלוטין וללא פגמים לא צריך להיות המטרה העיקרית שלכם. אלה הסיבות:

 • היופי של היהלום נובע בראש ובראשונה מהניצוץ שלו. יהלום שלא מנצנץ הוא למעשה יהלום חסר ערך אסתטי. ניתן להתפשר על הרבה דברים ברכישת תכשיט יהלום אך איכות החיתוך של היהלום היא לא אחד מהם. איכות החיתוך של היהלום קובעת למעשה את רמת הנצנוץ שלו, ויהלום שלא נחתך כראוי לא ינצנץ. קנו תכשיט יהלום ברמת חיתוך גבוהה, ולא פחותה מטובה מאוד.

 

 • חיתוך איכותי מסייע גם בקטגוריית הגודל של היהלום. יהלום שנחתך בצורה איכותית ושייך לדרגת אקסלנט (Excellent) יראה גדול מכפי משקלו האבסולוטי.

 

 • בשונה מאיכות החיתוך, ניתן להתפשר על רמת הניקיון של היהלום. יהלומים מושלמים ללא פגמים הם נדירים ביותר ומחירם הוא בהתאם. ישנם יהלומים רבים עם פגמים שלא ניתן לראות ללא הגדלה של פי 10. יהלומים אלה הם זולים עד כדי מאות אחוזים מיהלומים מושלמים, ואין חשש שמישהו ישים לב להבדל. רמות ניקיון VS2, SI1, SI2 הן מספיקות בהחלט.

 

 • בחירה חכמה נוספת היא בחירתו של צבע היהלום. יהלומים שקופים לחלוטין הם נדירים, נתפסים כיפים יותר וכמובן גם יקרים יותר. יתרון היופי שלהם נעלם כאשר מדובר ביהלומים קטנים יחסית המשובצים בתכשיטים. רק מומחה ישים לב בעין להבדל משמעותי בצבע כאשר היהלום משובץ בתכשיט, בייחוד כאשר מדובר בזהב צהוב הנותן גוון צהבהב ליהלום. רמות הצבע F, G, H הן מספיקות בהחלט.

 

 • משקל היהלום הוא עוד קריטריון לקביעת מחירו. אך, בשונה ממה שרוב האנשים חושבים, מחיר היהלום לא נקבע לפי משקלו האבסולוטי אלא על פי קטגורית המשקל שלו. לדוגמה: כל היהלומים בקטגוריית משקל 0.50-0.59 אשר זהים לחלוטין בשאר התכונות הפיזיות שלהם, יעלו בדיוק אותו דבר. יהלום במשקל 0.60 קראט כבר יעלה הרבה יותר.

 

עיצוב ושיבוץ

מעבר לחשיבות העיצוב והשיבוץ של היהלום מבחינת האיכות והאסתטיקה, יש לעיצוב ולשיבוץ השפעה רבה על הגודל הנתפס של תכשיט היהלום ומכאן גם על הרושם שהוא עושה.

 

 • הנצנוץ של יהלום נובע מהחזרת אור. ניתן למקסם את תכונה זו על ידי שיבוץ יהלום גדול המוקף ביהלומים קטנים. ההחזר של קרני האור בין היהלומים הקטנים ליהלום המרכזי יחזק מאוד את הניצוץ של היהלום וגם ייצור אשליה אופטית בה הוא יראה גדול מכפי שהוא.

 

 • אשליה נוספת מתאפשרת בבחירת תכשיט יהלום מזהב לבן המצופה ברודיום. רודיום היא מתכת מבריקה ולפיכך גם היא מחזקת את הניצוץ של היהלומים ונותנת להם מראה גדול יותר. כמובן שפה עניין הטעם משחק תפקיד מרכזי ושיטה זו לא מתאימה לכולם. בהקשר זה, היזהרו מתכשיט מזהב זהוב המצופה ברודיום. לאחר כמה שנים ציפוי הרודיום יחל להתקלף והטבעת תראה רע.

 

 • אופן שיבוץ היהלום משפיע גם הוא על האופן בו נתפס גודלו. שיטות שיבוץ שמרניות יותר, המכסות יותר משטח היהלום, יגרמו לו להראות יותר קטן. שיטות שיבוץ מודרניות יותר, החושפות יותר מפני השטח של היהלום, יגרמו לו להראות גדול יותר. עם זאת, חשוב לציין כי יש כאן גם עניין של בטיחות. במידה והולכים על שיבוץ בו היהלום חשוף יותר, חשוב מאוד להקפיד על איכות השיבוץ.

 

 • לרוב, איכות שיבוץ גבוהה מבטיחה לכם שהיהלומים לא יפלו מהתכשיט. אל תתביישו ובקשו לראות את תכשיט היהלום תחת זכוכית מגדלת. חפשו פגמים בשיבוץ, שיניים רופפות וכדומה. לא צריך להיות מומחה על מנת לזהות עבודה לא איכותית.

 

 • אופציה אחרונה ל"הגדלת" היהלום היא לבחור בשיבוץ שנקרא "שיבוץ בלתי נראה" (Invisible). בצורת שיבוץ זו משבצים כמה יהלומים קטנים זה ליד זה בצפיפות. במבט לא מעמיק, תיווצר אשליה כי מדובר ביהלום אחד גדול ולא בכמה יהלומים קטנים - מה שיגרום לתכשיט היהלום להיראות מרשים הרבה יותר.

 

איפה לרכוש?

 • בחרו רק במקום הנותן לכם תעודה גמולוגית לצד תכשיט היהלום. התעודה הגמולוגית היא תעודת הזהות של היהלום והיא מבטיחה לכם כי תכונות היהלום שנמכר לכם הן נכונות.

 

 • מתן התעודה הגמולוגית לצד תכשיט היהלום אינו מספיק: בדקו את המעבדה הגמולוגית שהנפיקה אותה. ניתן לעשות זאת די בקלות על ידי חיפוש באינטרנט או פנייה למודיעין של הבורסה ליהלומים.

 

 • היהלום, כאמור, הוא המרכיב היקר ביותר בתכשיט אותו אתם קונים. על פי רוב, יהלומים עוברים ידיים רבות עד אשר הם מגיעים לתכשיט היהלום המוצג בחנות. מסיבה זו, משתלם יותר לקנות אצל יצרנים ואף סיטונאים מתחום היהלומים. הם קונים את היהלומים או יהלומי הגלם במחיר נמוך מאשר חניות התכשיטים הרגילות ולכן יכולים למכור לכם את תכשיטי היהלום במחיר נמוך יותר.

 

המובן מאליו

כל הטיפים שניתנו לכם הם חשובים, ובכל זאת ראוי לסיים את הכתבה בלציין דברים שהם מובנים לכולנו אך לפעמים יש לנו נטייה לשכוח אותם: טבעת האירוסין היא תכשיט חשוב בעל משמעות רבה אך זה לא אומר שכדאי להוציא עליה סכומים שתתקשו לעמוד בהם. טבעת האירוסין נענדת אמנם על אצבעות הידיים, אבל את המסלול לחיי הנישואין רצוי להתחיל ברגל ימין. 

 

גלעד ווילף הוא משכטר יהלומים ותכשיטים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים