שתף קטע נבחר

סוף הדרך לצביקה - הצבה הנכה עם הגלגלים

הווטרינרים בביה"ח לחיות בר נלחמו במשך חודשים ארוכים על חייה של צביקה, נקבת צב יבשה מצויה שנפגעה ממכסחת דשא אשתקד, לאחר שהוחזקה בניגוד לחוק בבית. הצבה שקיבלה גלגלי עזר וזכתה לחשיפה בינלאומית, מתה לאחרונה מפצעיה

הווטרינרים בביה"ח לחיות בר נלחמו במשך חודשים ארוכים על חייה של צביקה, נקבת צב יבשה מצויה שנפגעה ממכסחת דשא אשתקד, לאחר שהוחזקה בניגוד לחוק בבית. הצבה שקיבלה גלגלי עזר וזכתה לחשיפה בינלאומית, מתה לאחרונה מפצעיה

 


 

בקיץ בשנה שעברה הגיעה אל בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן, נקבת צב יבשה מצויה, שנפגעה קשה בשריון, לאחר מפגש כואב עם להבי מכסחת דשא באזור המרכז.

 

הפגיעה העמוקה בשריון הגיעה גם לרקמה הרכה מתחתיו וצוות המטפלים בבית החולים העניק לה סדרה ממושכת של שטיפות לחיטוי המקום וחבישות. בינואר השנה זכתה צביקה גם לתמיכה מיוחדת על גלגלים כדי לאפשר לה לנוע בקלות.

 

השילוב בין הזוחל הפצוע לצמד הגלגלים האחוריים, גרם לסיפורה המרגש של החיה לככב לא רק באמצעי התקשורת בארץ, אלא גם לזכות בסיקור עולמי, מאתרי חדשות בבריטניה, ארה"ב ועד לניו-זילנד

 

ד"ר יגאל הורוביץ, מנהל בית החולים, סיפר אז ל-ynet כי הצבה הוחזקה בניגוד לחוק בחצר בית והדיירים שרצו לקצור את הדשא, פגעו בה בלי כוונה וגרמו לה לפציעה קשה. לאחר מספר שבועות אישפוז, הבחינו הרופאים במגבלת תנועה של הזוחל במהלך ההליכה.

 

"כתוצאה מהפגיעה בעמוד השידרה, נגרמה לה פגיעה ברגליים האחוריות שלה והיא מתקשה ללכת איתן", קבע הורוביץ והעלה חשש כי בעקבות גרירת הרגליים האחוריות, היא עלולה לגרום לעצמה פציעות. 

 

 

קיבלה גלגלים, אך הפגיעה בגב הביאה למותה

מטרת התקן התמיכה בדמות הגלגלים נועד ליצור הגבהה לרגליה האחוריות שאינן פעילות כל כך, ולאפשר לה לגרור את עצמה בעזרת הרגליים הקדמיות. אך האופטימיות שגילו אנשי צוות בית החולים בתחילת תקופת האישפוז של החיה, התחלפה בפסימיות זהירה בשבועות האחרונים.  

 

למרות שהגלגלים שהותקנו לצביקה שיפרו לה את יכולת התנועה, מצבה לא השתפר באופן שיאפשר לשוב בחזרה לטבע או אפילו למצוא בית בטוח בפינת חי, בה תבלה את עשרות השנים הבאות.

 

"בעקבות הפציעה בחוט השידרה, נוצר לחץ שגרם לצביקה לסבול מבעייה של הוצאת צרכים, היא לא הצליחה להוציא שתן והבטן שלה התמלאה כל הזמן בנוזלים", אומרת ל-ynet ד"ר נילי אנגליסטר, וטרינרית בבית החולים.

 

לאחרונה, גילו המטפלים את הזוחלת ללא רוח חיים בתא המחייה שלה אותו חלקה עם צבים נוספים. "היא מתה בפתאומיות וזה לא נפוץ בצבים", היא מציינת. "בסופו של דבר, למרות נסיונות הטיפול שלנו היא מתה מכשל כליות".

 

אל בית החולים מגיעים צבים רבים הסובלים מתאונות; חלקם נדרסים על ידי רכבים בטבע ואחרים נפגעים על ידי חיות. כיום מצבם של צבי היבשה בישראל אינו מזהיר והוא מצוי בסכנת הכחדה. רבים מהם נאספים על ידי תושבים כדי לגדלם בביתם כחיות מחמד, האיסוף של הצבים בעשורים האחרונים, פוגע בהם ומוציא אותם משטחי המחייה הטבעיים שלהם, שגם כך מצטמצמים בעקבות הפיכתם לאזורי מגורים וחקלאות. 

 

צילום: רועי תורג'מן

 

 

 


 

רוצים עוד סיפורי חיות? בואו לבקר בבלוג "בית החולים לחיות בר "

 

מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* רוצים להתנדב למען החיות? צרו קשר בדוא"ל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא שרדה את המפגש עם מכסחת הדשא
צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג
השריון שנפגע
צילום: באדיבות ביה"ח לחיות בר
מומלצים