שתף קטע נבחר
צילום: Shutterstock

אבחנו עצמכם: למה יש עיגולים כהים מסביב לעין

מה אומרים העיגולים הכהים שיש לנו מתחת לעיניים? מתי עיניים בולטות הן סימן לתת-פעילות של בלוטת התריס? כתבה ראשונה בסדרה חדשה שמפענחת עבורכם את סימני הגוף שמזהירים: זה הזמן לגשת לרופא. מתחילים בחלונות לנשמה - העיניים

העיניים שלנו - המכילות יותר ממיליון חלקים פעילים - הן האיבר השני במורכבותו בגופנו (המוח עומד במקום הראשון). תפקידן העיקרי, הראייה, נחשב על פי דעת רבים לחוש החשוב ביותר שלנו. אך משמעות העיניים חורגת הרבה מעבר לתפקידן הפיזיולוגי. אם אנו יודעים מה אנחנו מחפשים הן גם יכולות לספר מה מצב בריאותנו ולספק סימני אזהרה מוקדמים למחלות רבות. הנה כמה סימנים נפוצים מתוך הספר "סימני גוף" בהוצאת אריה ניר:

 

  

1. עיגולים סביב העיניים

כשאנו רואים אנשים שיש להם עיגולים כהים מתחת לעיניהם, אנחנו משערים שזו תוצאה של חוסר שינה - או אולי חמרמורת, אך רבים מאיתנו מציגים סימנים אלה גם כשאנו ישנים שמונה שעות רצופות.

 

לכולנו יש עור דקיק מתחת לעיניים, אך חלק מאיתנו ניחן בעור דקיק יותר, חיוור יותר ושקוף יותר מזה של אחרים. ככל שהעור דק, חיוור ושקוף יותר גדֵלה הסבירות שכלי הדם הכחלחלים שסביב עינינו ישתקפו בעדו.

 

נשים רבות מחווירות בתקופת הווסת או ההיריון ובכך מתבלטים עוד יותר כלי הדם שמתחת לעיניים. יש גם תרופות - כמו אספירין, קומדין ותרופות אחרות לדילול הדם - שיכולות להרחיב את כלי הדם מתחת לעיניים ובכך להדגיש את העיגולים.

 

עיגולים מתחת לעיניים יכולים להצביע על בעיות רפואיות כמו אקזמה ואלרגיות. באלרגיה כלי הדם גדושים והדם מצטבר מתחת לעיניים. אנשים הסובלים מאלרגיה סובלים גם מעיניים מגרדות, וכשהם מחככים את עיניהם הם פוצעים את הרקמה העדינה שמתחתן ומכהים עוד יותר את המקום.

 

עיגולים כהים יכולים גם להצביע על כך ששהיתם זמן רב מדי בשמש. 

 

2. שקיות מתחת לעיניים

הכיסים הנפוחים שמתחת לעיניים יכולים להיות סימן לדיכאון, אך קרוב לוודאי שדווקא נדודי השינה והבכי המלווים את הדיכאון הם שגורמים לכך, כיוון שבכי יכול לגרום לאצירת נוזלים המצטברים מתחת לעיניים.

 

וסת, היריון, צריכת יתר של מלח ותרופות מסוימות, כמו נוגדי דיכאון וגלולות למניעת היריון, יכולים אף הם לגרום לצבירת נוזלים.

 

שקיות יכולות להיות סימן להתייבשות הנגרמת מצריכת אלכוהול, וסימן אזהרה שכיח לתת-פעילות של בלוטת התריס.

 

ואחרון, שקיות מתחת לעיניים ועיגולים כהים הם הסימנים העיקריים להזדקנות. ככל שאנו מזדקנים העור שמתחת לעיניים נעשה דקיק יותר ומאבד מגמישותו, צונח ויוצר שקיות. השקיות עצמן מטילות צל כהה ומדגישות בכך עוד יותר את העיגולים.

 

3. עפעפיים שמוטים

עפעפיים שמוטים - צנחת - הם עוד סימן להזדקנות. ככל שאנו מזדקנים רקמת הגידים שמעל העין נוטה להימתח והעפעפיים נשמטים.

 

לעתים עפעפיים שמוטים קשורים לתת-פעילות של בלוטת התריס או לחולשת שרירים חמורה. סימנים מוקדמים נוספים לכך הם כפל ראייה, קשיי בליעה ודיבור עילג. המחלה שכיחה יותר אצל נשים מתחת לגיל ארבעים וגברים מעל גיל שישים.

 

צנחת עלולה גם לציין שיתוק על שם בל, שיתוק פנים שבו העצב המעצבב את הבעות הפנים ניזוק בגלל פציעה או מחלה.

 

עפעף שמוט אחד יכול להיות ביטוי של צְביר סימנים הקשורים לנזק עצבי, אשר נקראים כמכלול תסמונת הוֹרנר, הפוגעת בצד אחד של הפנים. אישון העין בצד הפגוע יהיה מכווץ, גלגל העין ישקע בתוך ארובת העין והקשתית תשנה את גוניה. 

 

4. עיניים בולטות

עיניים בולטות מלידה הן בדרך כלל תכונה משפחתית אופיינית שפירה. אך אם העיניים מתחילות לבלוט בשלב מאוחר יותר - מצב הנקרא בלט עין - זה יכול להיות סימן של פעילות-יתר של בלוטת התריס. למעשה, עיניים בולטות הן רק אחד מהסימנים השכיחים ביותר של מחלת גרייבס - הביטוי השכיח ביותר בפעילות-יתר של בלוטת התריס.

 

מחלת גרייבס היא מחלה אוטואימונית שבה הנוגדנים תוקפים את בלוטת התריס, גורמים לה לייצר עודף של הורמון בלוטת התריס וחילוף החומרים של אותו אדם מקבל תאוצה גבוהה, לפעמים אפילו ברמות מסוכנות.

 

אצל מרבית האנשים, כולל בעלי עיניים גדולות, אי אפשר לראות את הלובן המצוי בין קצה הקשתיות לעפעפיים העליונים. אבל אצל אנשים עם בלט עין לובן העין בולט מאוד מעל ומתחת לקשתיות. לאנשים החולים במחלת עיניים של בלוטת התריס קשה למצמץ, וכל הזמן נראה כאילו הם נועצים מבט.


עיניים יבשות באופן כרוני יכולות להיות סימן לאלרגיה (צילום: shutterstock)

 

5. גידולים על העפעף

אם צבע הגידולים על העפעף צהבהב, הם ככל הנראה כתמת העפעף, מצבורי שומן שאינם מכאיבים, הנמצאים מתחת לעור, בדרך כלל בפינה הפנימית של העפעף העליון. הם נוטים להופיע אצל אנשים מעל גיל שישים, וההסתברות שיופיעו אצל נשים גדולה פי שניים מאשר אצל גברים.

 

אף שכתמות העפעף עצמן אינן מזיקות בדרך כלל, במחצית מהמקרים הן מציינות רמות גבוהות של כולסטרול LDH או רמות נמוכות של HDL, שני גורמי סיכון ללקות במחלת לב.

  

6. עיניים אדומות

כשאתם נתקלים באנשים שעיניהם אדומות כדם, קרוב לוודאי תחשבו שהם בכו או שתו כוסית אחת יותר מדי. כשבוכים מתרחבים כלי הדם הקטנים בעין או נעשים מודלקים, ולשתיית אלכוהול תיתכן השפעה דומה.

 

עיניים אדומות כדם יכולות גם להצביע על כך שאתם סובלים מצינון או מאלרגיה, אבל אם האודם בעיניים נמשך כמה ימים ואתם גם נוטלים תרופות נוגדות קרישה, ייתכן שאתם סובלים מתגובה בלתי רצויה לתרופה.

 

אם העין ורודה ודומעת ואתם עצבניים, ייתכן שאתם סובלים מדלקת של הלחמית - דלקת מידבקת מאוד.

 

עיניים אדומות באופן כרוני הן סימן אזהרה חמור לכך שאתם סובלים מחזזית ורודה עינית, מחלת עור הגורמת לפנים להאדים ולעור להיות שמנוני ובעל חטטים.

 

גשו לרופא אם עיניכם אדומות כדם עם אחד מהסימנים הבאים: כאבי ראש חזקים מאוד, ראייה מטושטשת, בלבול, בחילה והקאה או שאתם רואים עיגולי הילה מסביב לאור.

 

7. עיניים צהובות

עיניים צהובות הן סימן ההיכר של צהבת. עיני צהבת הן לעתים תכופות, סימן אזהרה לבעיה חמורה בכבד, כמו דלקת כבד, שחמת וסרטן של הכבד.

 

עיניים צהובות יכולות לאותת על סרטן של הלבלב, על אנמיה חרמשית ועל קדחת צהובה, מחלה טרופית המועברת בעקיצת יתושים.

 

עיניים צהובות יכולות להצביע גם על תסמונת גילברט, צורה תורשתית של צהבת שבדרך כלל גם אינה גורמת כל בעיה רפואית.

 

8. נקודות על העיניים

נקודות אדומות בהירות שנראות כמו דם על פני לובן העין יכולות להצביע על מצב שפיר שאינו מכאיב הנקרא דמם מתחת ללובן העין. הנקודות הן בעצם כלי דם שנוקבו בגלל שיעול חזק, התעטשות, הקאה או פגיעה בעין. הן גם יכולות לאותת על לחץ דם גבוה, בייחוד אצל מבוגרים.

 

נקודות אדומות יכולות להיות סימן של שקיפות חלקית ממוקדת של זקנה על גבי לובן העין, מצב שבו מצבורי סידן גורמים להופעתם של אזורים כהים על פני לובן העין. אף שהמצב נראה מעורר דאגה הוא תקין לחלוטין ואינו מזיק.

  

9. עיניים דומעות

בדיוק כפי שאף נוזל הוא סימן לאלרגיה, כך גם עיניים דומעות. אם אתם מוצאים עצמכם מוצפי דמעות, ייתכן מאוד שהסביבה שבה אתם נמצאים חשופה מדי עבורכם לרוחות, לאבק או לאבקנים.

 

לעתים מסמנות הדמעות חסר בוויטמין B2. עיניים דומעות יכולות גם להיות סימן לחזזית ורודה, מצב בעור שבו העיניים והעור מקבלים צבע אדום. הן גם יכולות להיות סימן למצב חמור יותר, כמו חסימת דרכי הדמעות, פוליפ באף או מחלת גרייבס.

 

10. עיניים יבשות

אנו סובלים מעיניים יבשות כשהן לא מפיקות די דמעות או כשהדמעות מכילות חומרים כימיים הגורמים להן להתאדות במהירות רבה מדי. אנשים בעלי עיניים יבשות מתלוננים לעתים קרובות על תחושה של חול בעיניים או על עיניים מגרדות. התופעה שכיחה למדי, בייחוד ככל שאנו מזדקנים, ויותר אצל נשים.

 

עד כמה שזה נשמע מגוחך, עיניים דומעות הן סימן לעיניים יבשות. אם הדמעות אינן דביקות מספיק כדי להישאר במקומן וללחלח את העין הן פשוט זולגות החוצה. עיניים יבשות באופן כרוני יכולות להיות סימן לכך שאתם מתגוררים בסביבה שאינה הולמת אתכם.

 

עין יבשה היא תגובה שכיחה לתרופות מסוימות כמו אנטי-היסטמינים, נוגדי דיכאון ותרופות לטיפול ביתר לחץ דם. ייתכן גם כי זו דרכו של גופכם לומר לכם שאתם קוראים יותר מדי או יושבים שעות רבות מדי מול המחשב.

 

עיניים יבשות עלולות להצביע על מחלת גרייבס או על מחלה אחרת של בלוטת התריס, או על הפרעות אוטואימוניות חמורות אחרות כמו דלקת מפרקים שגרונתית וזאבת אדמנתית מערכתית.

 

  • סימני אזהרה נוספים והפרק המלא על מערכת העיניים בספר "סימני גוף" מאת ד"ר ג'ואן ליבמן-סמית וז'קלין נרדי איגן, הוצאת אריה ניר.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיניים דומעות יכולות לסמן חוסר בוויטמין B2
צילום: index open
העיניים חלונות לנשמה. סימני גוף
עטיפת ספר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים