שתף קטע נבחר

משרדים ודירות רפאים: תוכנית הנדל"ן של ברקת

לא רק שר האוצר הציג היום את חזון הנדל"ן שלו: ראש עיריית ירושלים הציג בוועדת הכלכלה תוכנית להגדלת היצע הדיור בעיר: השכרת 8,000 דירות שעומדות ריקות ברוב ימי השנה, והעברת 3,000 משרדים מבתי מגורים למגדלי משרדים

זמן קצר לפני ששר האוצר יובל שטייניץ הציג היום (ג') את התוכנית לבלימת מחירי הנדל"ן - ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, הציג תוכנית במסגרתה העירייה תפעל להגדיל את היצע הדיור בעיר. על פי התוכנית, שהוצגה בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה על מצוקת הדיור בעיר, במסגרת יום ירושלים - העירייה תעודד השכרה של 8,000 "דירות רפאים" השייכות לתושבי חו"ל ועומדות ריקות ברוב ימי השנה, וכן תועדד 3,000 בעלי משרדים השוכנים בבתי מגורים, לעבור למגדלי משרדים.

 

לדברי ברקת, במגעים שקיים עם בעלי דירות הרפאים, רובם טענו שאין מניעה מצידם להשכיר אותן, אך הם מתקשים לבצע זאת מרחוק. למטרה זו נבחרו במכרז של העירייה מספר חברות ניהול שכבר החלו בתהליך ההשכרה.

 

ברקת הוסיף שבכניסה לעיר מתוכננים לקום 13 מגדלי משרדים חדשים, וכי הוא מקווה כי העסקים יפנו בהדרגה את המשרדים מדירות המגורים. בנוסף, המשרדים יספקו את ההיצע לעסקים חדשים, נוכח גידול של 30% בבקשות הרישוי למשרדים.

 

לדברי ברקת, בשנים הקרובות יקומו 50 אלף יחידות דיור חדשות, שני שליש מתוכן מיועדות למגזר היהודי ושליש למגזר הרבי. הוא הוסיף כי החוקה לא מבחינה בין דתיים לחילוניים במגזר היהודי. פיתרונות נוספים להגדלת היצע הדיור מתוכננים באמצעות עיבוי שכונות ובניית בנייני מגורים צמודי דופן, וכן בהתחדשות עירונית בשכונות הותיקות בעידוד פרויקטים של פינוי-בינוי.

 

ברקת התייחס גם לתופעת הגירת הצעירים מירושלים, וטען כי היא נובעת בעיקר מסיבות כלכליות ולא רק ממצוקת הדיור, זאת על אף שמחירי הדיור בעיר יקרים לעומת אזורי הפריפריה.

 

במהלך הדיון מחתה קבוצה של מחוסרי דיור בצעקות, כי אין היצע של דיור ציבורי בעיר. ראש העיר אמר בתגובה, שאחת הסיבות לכך כרגע, היא החלטתו לפרק את חברת השיכון העירונית "פרזות", בניגוד לדעתם של חברי מועצת העירייה. נכון לעכשיו, עוד לא ברור מה יעשו ב-120 מיליון שקל שיתקבלו כתוצאה מהפירוק. העירייה ויתרה על חלקה כדי לצאת לחלוטין מפעילות בתחום הדיור ונראה שהממשלה תשים את ידה על רוב הכסף, שספק אם יוקדש לחידוש הדיור הציבורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים