שתף קטע נבחר

ההסתדרות נגד השביתה בחיפה כימיקלים

יו"ר ההסתדרות בחיפה קרא לעובדי המפעל לעזוב את כוח לעובדים: "ה'שביתה' חסרת האחריות של הארגון הקיקיוני מבטיחה חודש ללא שכר שיבלע כל תוספת שתקבלו". יו"ר הוועד: "ההסתדרות היא זאת שלא השיגה תוצאות"

עובדי חיפה כימיקלים שובתים זה השבוע הרביעי - וההסתדרות מגנה אותם. כך עולה ממכתב ששלח היום (ד') ברוך זלץ, יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה, לעובדי המפעל והגיע לידי ynet.

 

 

 השביתה בחיפה כימיקלים החלה לאחר שכ-170 מ-220 עובדי המפעל, שהיו מאוגדים בהסתדרות במשך שנים רבות, עזבו את הארגון והצטרפו לארגון כוח לעובדים החדש והלוחמני. "לצערנו, כדי להצדיק את המעבר שלכם מההסתדרות לכוח לעובד לא בחלתם בשום דרך להכפיש אותנו ועשיתם זאת תחת כל עץ רענן, תוך סילוף נתונים כיד הדמיון הטובה עליכם ועל יועצי אחיתופל שהתקבצו סביבכם", כתב זלץ לעובדים. 

 

"אתם מודעים היטב שה'שביתה' שהונהגה בידי הארגון הקיקיוני 'מבטיחה' לכם חודש ללא שכר", כתב זלץ, "אתם מודעים היטב שכל הישג ותוספת שכר שתקבלו, חודש השביתה יבלע אותו כאילו לא קיבלתם כלום (ולאלה שלקחו הלוואות - הלוואות צריך להחזיר). אתם מודעים היטב לנזק העצום שעשיתם למקום עבודתכם ובמקביל, ולא פחות, לבבני ביתכם". 

 

"מעולם לא הבטחנו לכם גן של שושנים ולא סיפרנו לכם על תוספות שכר דמיוניות, ותמיד הצגנו לפניכם את העובדות לאשורן. כל מו"מ ארוך, מתיש ומייגע עדיף על נקיטת צעדים ארגוניים שגורמים להסלמה ביחסי העבודה - על אחת כמה וכמה שביתה חסרת אחריות, קללות וגידופים מתחת לבתי מנהלים ואיומים".

 

"במדינה דמוקרטית מעבר מארגון לארגון הוא זכות בסיסית ולכן כיבדנו את החלטתכם, עם כל הכאב", מסכם זלץ, "כעת, אני קורא לכם להתעשת ולהגיע לאסיפת עובדים שנערוך היום כדי להציל את מה שניתן להציל".

 

יו"ר הוועד, אלי אלבז, מסר בתגובה: "עברנו לכוח לעובדים כי לא קיבלנו מההסתדרות גיבוי, אפילו הקטן ביותר. כל מה שההסתדרות עשתה היה להיכנע לכוחניות של הנהלת החברה".

 

בהסתדרות טוענים שכוח לעובד קיצוניים מדי ולכן אתם לא מצליחים להגיע לפשרה ולהסכם. גם אם אתם צודקים, עוד לא הבאתם תוצאות.

 

"ההסתדרות לא השיגה תוצאות במשך 20 שנה. כל מה שהיא עשתה היה לחתום על הסכמים עקומים מאחורי גבו של הוועד שאיפשרו להנהלה לבצע פיטורים המוניים למרות שבמפעל מעולם לא היה עודף כוח אדם ולהכניס במקום המפוטרים עובדי קבלן מפוחדים בשכר מינימום".  

 

בהנהלת החברה סירבו להגיב לנושא.

 

דורשים תוספת שכר של 10%

עובדי מפעל חיפה כימיקלים צפון - המפעל הראשי של החברה, במפרץ חיפה -  פתחו בשביתה בתחילת מאי, לאחר שביתת אזהרה בת שמונה ימים שנערכה במרס. הוועד דורש שההנהלה תחתום אתו על הסכם קיבוצי חדש, שיכלול העלאת שכר של 10% לפחות, שיפור בתנאיהם הסוציאליים, קליטת עשרות עובדי קבלן המועסקים במפעל, לטענת הוועד, באופן קבוע, כעובדים מן המניין, והבטחת זכויות העובדים במסגרת השינויים הארגוניים שלטענתם מתבצעים במפעל בימים אלה. בוועד טוענים כי ההנהלה מצדה דורשת לפטר כ-40 עובדים ובוועד דורשים שיהיה משא ומתן על פיטוריו של כל עובד ועובד.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיפה כימיקלים
צילוום: אלי לוטטי
מומלצים