שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פטמה על כף הרגל: עוד מקרים רפואיים מוזרים

  החיים לא היטיבו עימם. האחד סובל מגידולים מכאיבים שעיוותו את פניו. אחרת מנכות אומללה. עולם הרפואה הצליח להקל רק במעט על הסבל שלהם. כך נראים המקרים הרפואיים המוזרים של השנים האחרונות. זהירות: תמונות קשות לצפייה. כתבה שנייה

  עשרות אלפי אנשים חיים בעולם כשהם סובלים ממומים מולדים ותופעות חריגות. אצל חלק מהם איתרע מזלם והם נדונו לחיי בדידות עצובים ומרים. אחרים הצליחו לשקם את חייהם בעוז וקור רוח ולהתעלם מהמבטים, הבהיות, הצחקוקים והשאלות הבלתי פוסקות. הנה חלק מתופעות הטבע המוזרות ביותר שנודעו בשנים האחרונות לעולם הרפואה - והאנשים שמאחוריהן.

   

   

  איש הפיל

  הואנג צ'ונקאי מסין התפרסם בעולם תחת הכינוי "איש הפיל". צ'ונקאי לוקה במחלה בשם נוירופיברומטוזיס בצורתה הקשה ביותר. מחלה זו מתבטאת בין היתר בהיווצרות גידולים בכל הגוף. אצל צ'ונקאי נמצאים רוב הגידולים באיזור הפנים, מה שגרם לכך שהן התעוותו לחלוטין.

   

   

  צ'ונקאי נולד במחוז הונאן שבסין. הוא הבכור מבין שלושה ילדים. הוריו הבחינו לראשונה בסימני המחלה כשהיה בן ארבע שנים. הוא נלקח לבית החולים - שם אובחנה מחלת הנוירופיברומטוזיס. עם זאת, הרופאים המליצו שלא להסיר את הגידולים מחשש שהניתוח יסכן את חייו. בתוך כך, העוני הקשה ששרר במשפחתו לא איפשר להם לממן את הניתוח.

   

  הגידול של צ'ונקאי המשיך לצמוח. הוא החל את לימודיו בבית הספר

  והפך לצחוק וללעג כשהילדים החלו לכנות אותו "איש הפיל". כשמלאו לו 31 שנים כבר שקל הגידול 15 קילוגרמים, ובשנת 2007 החליטו הרופאים להסירו. ביולי של אותה השנה הסירו הרופאים 15 קילוגרמים מצידו הימני של פניו. ניתוח נוסף התבצע בינואר 2008, כשהרופאים הסירו ארבעה וחצי קילוגרמים נוספים של רקמות מאותו צד. בניתוח שלישי הסירו רופאים כ-10 קילוגרמים של גידול מצידו השמאלי של פניו.

   

  צ'ונקאי עדיין סובל מפנים מעוותות והוא מסתגר בביתו ומקווה שמדע הרפואה יצליח להושיע אותו מסבלו הרב.

   

  אדם עץ

  בשנת 2007 התפרסם לראשונה סיפורו העצוב של דדה קוסווארה, תושב אינדונזיה בן 34 הסובל ממחלה קשה שגורמת לצמיחת גידולים מזוויעים בקצות גפיו, הנגרמים מוירוס הפפילומה האנושי. גידולים אלו משווים לו מראה של "חצי עץ-חצי אדם" משום שהם נראים כגזעים יבשים. בנוסף צומחים גם באיזורים אחרים בגופו ובפניו גידולים הנגרמים מאותו וירוס.

   

   

  קוסווארה סובל ממחלה נדירה ביותר המכונה אפידרמודיספלזיה ורוקיפורמיס, העוברת בתורשה. מדובר ב"התקפה" של נגיף הפפילומה האנושי HPV על העור וצמיחת גידולים מרובים, במיוחד על גבי הידיים והרגליים. מרבית זני הנגיף הם מסוג HPV5 או HPV8, זנים שלרוב אינם גורמים לזיהום בבני אדם בריאים. אצל אלה החולים במחלה הנדירה מופיעים גידולים עיקשים.

   

  לפני מספר שנים עבר קוסווארה ניתוח בו הוסרו חלק מהגידולים, יחד עם טיפול תרופתי שהביא להפחתה קלה במספרם בשאר גופו, אולם הוא עדיין סובל מעיוות קשה בגפיו ומבידוד חברתי.

   

  בת הים הקטנה

  מילאגרוס סרון היא פעוטה שנולדה בעיר ההרים הואנצאבו, כ-200 קילומטרים מזרחית מבירת פרו לימה. היא נולדה כשהיא סובלת מתסמונת הקרויה בשפה הרפואית "סירנומליה" או בשפה העממית "בת הים". שוקיה וירכיה מחוברות יחדיו אך כפות רגליה מופרדות. היא אחת מבני האדם הבודדים בעולם הלוקים בתסמונת. לדברי רופאיה, ידועים עוד שני מקרים בלבד של אנשים שנולדו כך.

   

  צילום: איי פי

   

  מרבית הילדים שנולדו עם תסמונת בת הים לא הצליחו לשרוד יותר מימים ספורים, בשל פגמים באיברים פנימיים. אצל סרון רוב האיברים הפנימיים דווקא תקינים, אך היא נולדה עם כליה אחת בלבד ופתח אחד, משותף, לפי הטבעת ולנרתיק.

   

  הניתוח לתיקון המום, שבוצע לפני כשלוש שנים, ארך כחמש שעות ובוצע בידי צוות הכולל מנתחי טראומה, כירוגים פלסטיים, מנתחי לב, נוירולוגים, גינקולוגים ורופאי ילדים. לאחר הניתוח הסבירו הרופאים כי נמצאה זרימת דם תקינה לרגליה, סימן לבריאות תקינה של הגוף כולו. התפרים הרבים הוסרו מהתינוקת 10 ימים לאחר מכן. 

   

  הניתוח השני, בו נטלו חלק שמונה מומחים, נמשך קצת פחות משלוש שעות, במהלכו הופרדו רגליה לחלוטין עד למותניים. אבל כאן לא תמו הטיפולים של הפעוטה: מילאגרוס עוד תזדקק לסדרת ניתוחים נוספת שתסתיים רק כשתגיע לגיל ההתבגרות, בין היתר כדי לסובב את רגליה קדימה ולשם בנייה מחדש של איברי המין. את עלויות הטיפולים היקרים מממנת עיריית לימה, שראש העיר שלה משמש כסנדק של הפעוטה.

    

  חולצת שד

  כתב העת לדרמטולוגיה פרסם לפני שנים אחדות מקרה נדיר של בת 22 שפנתה לייעוץ רפואי בעקבות נגע לא ברור בכף הרגל. הרופאים קבעו כי מדובר בפטמה. בדיקה מיקרוסקופית הראתה גם כי לצד הפטמה בכף הרגל נמצאים מספר זקיקי שיער, בלוטות הורמונליות ואפילו בלוטות חלב. בבסיס הפטמה נמצאה גם רקמת שומן, ממש בדומה לשד. הבדיקה המיקרוסקופית אכן אישרה כי מדובר בשד, במיקום חריג, המכונה בשפה הרפואית פסאודומאמה. לדעת המומחים זהו המקרה הראשון בעולם בו מופיעה רקמת שד בכף הרגל.


   

  רגליים הפוכות

  וואנג פאנג בת ה-27 מהעיר צ'ונגקינג שבסין, נולדה כשכפות רגליה פונות לכיוון הלא נכון. היא למדה לחיות עם מצבה ללא כל בעיה ולאחרונה אף סירבה לקבל קצבת נכות. "אני יכולה לרוץ מהר יותר מרוב חבריי", אמרה לעיתונות המקומית. "אני עובדת במלצרות במסעדה המשפחתית ואין כל סיבה לסווג אותי כנכה".

   

  זנב בין הרגליים

   צ'נאדה אורם הוא עובד במפעל תה המתגורר במחוז אליפונדואר במערב בנגל. מה שההביא לו את פרסומו זהו הזנב הארוך המבצבץ מאחוריו. אורכו של הזנב הוא 325 מילימטרים ועוביו 25 מילימטרים והוא מכוסה כולו שיער רב.

   

  הזנב הזה הפך אותו מקור משיכה למאמינים רבים, המשוכנעים כי הוא גלגול של אל הקופים במיתולוגיה ההינדית. חסידים רבים מאמינים כי נגיעה בזנבו של אורם תביא לריפוי מחלות קשות. נראה כי אורם נהנה לא מעט מהזנב שלו

  והוא מרבה לקפץ, לטפס ולאכול בננות, בדומה להתנהגות הגופים.

   

  אורם סירב עד כה לניתוחים להסרת הזנב, המקשה עליו לא מעט בהתנהלות היומיומית. כך, למשל, סיפר כי הוא מתקשה להתיישב ואף נדחה על ידי נשים רבות שסירבו להינשא לו בגלל זנבו. עם זאת אורם נשאר נאמן לזנב הייחודי שלו ואמר שלטובתו הוא אף מוכן להישאר ברווקותו.

    

  הרופאים מסבירים כי לאורם אין זנב אמיתי אלא מום מולד, המכונה ספינה ביפידה, מעין פיצול של עמוד השדרה. מדובר במום נדיר אשר התבטא אצל אורם בצורה נדירה אף יותר.

   

  גדילת זנב אינה כה יוצאת דופן. בשבועות הראשונים לחיי העובר ניתן לראות זנב מבצבץ מגבו התחתון. את השיירים שלו אנו נושאים עד היום – עצם הזנב, שלה כמובן אין כל תפקיד בבני אדם.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפטמה על כף הרגל. מקרה ראשון בעולם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים