שתף קטע נבחר

מצפה רמון: בוטלה הבנייה על קטע מהמצוק

נדחתה תוכנית להקצאת 9 דונם משטח שמורת הר הנגב להקמת בתים פרטיים. מדובר בחלק מתוכנית רחבה יותר לבניית שכונה חדשה על שפת המצוק, שזוכה להתנגדות סביבתית חריפה מחשש לפגיעה קשה בטבע ובחי באזור

שכונה שנויה במחלוקת, שמשרד השיכון מבקש להקים על שפת המצוק במצפה רמון, לא תוכל להיבנות בשטח שמורת הטבע הר הנגב: מועצת גנים ושמורות טבע החליטה היום (ה') לדחות את התוכנית להקצאת 9 דונם משטח השמורה, לצורך הקמת שכונה של בתים פרטיים, זאת בעקבות התנגדות התושבים המקומיים והחברה להגנת הטבע.

 

המסר של פלמחים צריך להדהד גם במכתש רמון / דעה

 

תוכנית זו היא חלק מתוכנית רחבה יותר לבניית שכונת בתים פרטיים על פני שטח של 220 דונם בשפת המצוק - תוכנית שקידומה החל עוד בשנות ה-90. התוכנית הרחבה יותר אושרה כבר להפקדה בוועדה המחוזית דרום, אולם כעת, משלא אושר לגרוע שטח משמורת הטבע לצורך בנייתה - היא תיאלץ לעבור שינויים.  

 

השכונה מתעתדת להיבנות באזור מצפור הר גמל, נקודת תצפית ייחודית המשקיפה אל נופי מכתש רמון.  אלא שעל פי תוכניות משרד השיכון, במקום הנוף הייחודי, ייבנו 185 יחידות דיור צמודות קרקע, חלקן כ-40 מטר משפת המצוק.  


הדמייה של השכונה המתוכננת על שפת המצוק

 

התוכנית זוכה להתנגדות סביבתית חריפה ומומחי שמירת טבע הזהירו בעבר מפני פגיעה קשה בטבע ובחי באזור. מכתש רמון עצמו נחש לתופעה גיאולוגית ייחודית מסוגה בעולם, ובמסגרת החלטת ממשלה על שימור "ארץ המכתשים", הוא אף הוכרז כאתר ערך לאומי.

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה להחלטה כי "מכתש רמון והמצוק הם מאוצרות הטבע והנוף הייחודיים של ישראל, את הבנייה יש להעביר לשטחים חלופיים ולמנוע פגיעה בערכי טבע אלה".

 

עוד נמסר, כי "אנחנו סבורים שהיום, עם המודעות הגוברת לשמירה על שטחים פתוחים, שלצערנו הולכים ומצטמצמים, ובייחוד באזור כמו מכתש רמון, בעל ערכי נוף לאומיים ועולמיים, אין מקום לאשר תוכניות כאלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמורת הר הנגב
צילום: יוסי נחמיאס
מומלצים