שתף קטע נבחר

בשבת הבאה: החרדים שבים להפגין בחניון קרתא

5,000 מפגינים מהעדה החרדית צפויים להגיע בשבת הבאה לחניון קרתא בירושלים, להפריע לתנועה ולמנוע כניסה לחניון - במחאה על חילול היום הקדוש. קמב"ץ העדה החרדית: "ברקת מקדם פסטיבלים בעיר, וצריך להזכיר לו שיש פה גם חרדים"

כשנתיים אחרי תקופת ההפגנות הסוערות מול חניון קרתא בירושלים, בעדה החרדית הוחלט לחזור להפגנות ההמוניות. בשבת הבאה צפויים להשתתף בהפגנה גדולה במיוחד כ-5,000 מאנשי העדה.

 

 

קמב"ץ העדה החרדית, יואליש קרויס, אמר ל-ynet כי ההחלטה לחזור ולהפגין התקבלה מאחר שמשמרת המחאה הקבועה החלה להצטמצם בשנה האחרונה, ואפקט

ההפגנה כמעט שנעלם לגמרי.

 

ככל הנראה, במטרה להפוך את הפגנת ה"סיפתח" למשמעותית במיוחד, בשבת הבאה יצטרף לצועדים גם אדמו"ר חסידות "תולדות אהרון", הרב דוד קאהן. לקראת ההפגנה תצא קריאה פומבית מהאדמו"ר וממנהיג העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס, להגיע לחניון ולמחות על חילול השבת בעיר הקודש.


כך זה היה בפעם הקודמת (צילום: גיל יוחנן)

 

על-פי התוכנית, אלפי המפגינים ייצאו בשעה 17:15 מכיכר זופניק בשכונת מאה שערים, דרך רחוב הנביאים לכיוון החניון. בעדה החרדית מבהירים כי לא יהיו גילויי אלימות, אך המשתתפים במחאה ישבשו את התנועה, יחסמו את הכניסה לחניון וינסו להתיש את השוטרים ב"משחקי חתול ועכבר".

 

קרויס: "ראש העיר, ניר ברקת, מקיים כל מיני פסטיבלים בעיר - בהם פסטיבל טעמים עם אוכל לא-כשר, ופסטיבל כנסיות. כנראה שצריך להזכיר לו שירושלים היא גם עיר של חרדים, שלהם הוא לא דואג, ואינו משקיע בהם כלל".  


האם התמונות יחזרו על עצמן? (צילום: גיל יוחנן) 

 

בקיץ 2009 יצאו החרדים להפגנות אלימות נגד פתיחת חניון קרתא ביום הקדוש בשבוע. מאות חרדים הגיעו מידי שבת אל החניון והתעמתו עם השוטרים - ולא פעם הדבר הסתיים בפציעות ובמעצרים.

 

ההפגנות הלכו והחריפו בחלוף השבועות, והמחאה הידרדרה לכדי יידויי אבנים לעבר מכוניות, הצתות פחי אשפה עם צאת השבת וזריקת חיתולים. ביקורת קשה נמתחה על המפגינים החרדים נוכח ביטויים קשים שהטיחו בשוטרים, כגון "נאצים, תישרפו בגיהנום". לאחר חודשים מספר הוחלט בעדה החרדית להפסיק את ההפגנות ההמוניות, ולשמור את המחאה על "אש קטנה".

 

"מגבירים את השנאה"

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב: "צריך היה להיות תמים במיוחד לחשוב שפסקו מלחמות השבת בירושלים. הייתה זו

רק שאלה של זמן מתי תוצת האש מחדש. חסידות תולדות אהרון היא אמנם הסמן הימני של היהדות החרדית, אבל כל עוד לא יצאו ראשי הציבור הזה, חברי הכנסת ורבניהם, נגד בריונות המפגינים - תהיה אחריותם לא קטנה מזו של המפגינים, המקללים וזורקי החיתולים.

 

"חבל שיוזמי מלחמות השבת אינם מבינים שהם האויב הגדול ביותר של היהדות, ושאחרי כל הפגנה כזו - גוברת דווקא השנאה ליהדות".

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חניון קרתא. ייחסם?
צילום: גיל יוחנן
מה שלא הולך בכוח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים