שתף קטע נבחר

"EMG תתחיל היום בבדיקות להחזרת הגז המצרי"

אמפל, שמחזיקה בספקית הגז המצרית EMG 12.5%, הודיעה לבורסה בתל-אביב על התקדמות לקראת חידוש ההזרמה, שהופסקה באפריל בשל פיצוץ. בדיקות ההזרמה שתבצע EMG צריכות להתבצע מספר ימים לפני חזרה סופית של הגז לישראל

אמפל הודיעה היום (ג') לבורסה בתל-אביב כי ספקית הגז המצרית EMG, בה היא מחזיקה בשיעור של 12.5%, תתחיל היום בניסויים לקראת החזרת הזרמת הגז לישראל שצפויה בתוך מספר ימים, זאת במידה והניסיונות אכן יצליחו.

 

 

נשיא קבוצת מרחב, יוסי מימן, הוריד בסוף החודש האחרון את הכפפות במאבק לחידוש הזרמת הגז המצרי לישראל. בהודעה שהוציאה חברת אמפל לבורסה, שבאמצעותה ובאמצעות מרחב הוא מחזיק ב-20.7% מספקית הגז המצרית EMG, טען אז מימן שבמידה והגז לא יחזור EMG תתבע את במצרים על סכום של 8 מיליארד דולר.

 

חברת הגז המצרית גסקו דיווחה ב-26 במאי כי היא צופה שצינור הגז אשר נפגע בפיצוץ בסיני לפני כחודש נמצא בשלבים הסופיים של התיקון וזרימת הגז לישראל צפויה להתחדש בשבועיים הקרבים.

 

ההבטחה הראשונית של אמפל הייתה כי הגז המצרי יחזור עד חודש מאי, מה שלא קרה בפועל, למגינת ליבם של משקיעי החברה.

 

ב-27 באפריל פוצצו מחבלים את תחנת הגז בכפר סביל מערבית לאלעריש שבסיני. בעקבות הפיצוץ הופסק זרם הגז לישראל ולירדן. זה היה הפיצוץ השני תוך חודשיים אחרי שבפברואר הייתה תקיפת מחבלים נוספת שהובילה להפסקה של מספר שבועות באספקת הגז.

 

מעל ל-40% מייצור החשמל בישראל נשען על גז ישראלי ומצרי, כאשר החלוקה בין זוג הספקים נכון לסוף 2010 הייתה ש-60% מהגז הגיע מקידוח ים תטיס שבבעלות קבוצת דלק (53%) ונובל אנרג'י האמריקאית (47%) והשאר מקורו במצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיצוץ בצינור הגז באפריל
צילום: EPA
מומלצים