שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האם עליי לקחת מזוזה לשהות במלון בחו"ל?

  שאלה:

   

  האם מותר לקחת מזוזה, ולקבע אותה באופן זמני (מספר ימים) בחדר של מלון בחו"ל? (איציק, תל-אביב)

   

  תשובה:

   

  איציק שלום,

   

  מצוות המזוזה היא אחת המצוות המלוות את האדם באופן קבוע. חיובה נכתב בפרשיות התורה המבטאות קבלת עול מלכות שמים – פרשיית "שמע ישראל" (דברים, פרק ו') ופרשיית "והיה אם שמוע" (דברים, פרק יא). בשתי פרשיות אלו נאמר: "וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ".

   

  וכך מסביר הרמב"ם את חובת הזהירות במצווה: "חייב אדם להִזהר במזוזה, מפני שהיא חובת הכל תמיד, וכל זמן שיכנס ויצא יפגע בייחוד השם שמו של הקדוש ב"ה, ויזכור אהבתו, ויֵעור משנתו ושגִיותָיו בהבלי הזמן, ויֵדע שאין דבר העומד לעולם ולעולמי עולמים, אלא ידיעת צור העולם, ומיד הוא חוזר לדעתו והולך בדרכי מישרים" (הלכות תפילין ומזוזה פרק ו, יג).

   

  בגלל מיקומה של מצווה זו על הצד החיצוני של הפתח, נחשבת קיום מצוות המזוזה כסגולה לשמירה על הבית.

   

  על מי חלה חובת קביעת המזוזה? הגמרא דנה בנושא בהקשר לשוכר ומשכיר וכך נאמר שם: "המשכיר בית לחבירו - על השוכר לעשות לו מזוזה, וכשהוא יוצא - לא יטלנה בידו ויוצא. ומנוכרי - נוטלה בידו ויוצא" (בבא מציעא קב א). כלומר, חובת המזוזה חלה על הגר בבית. ממילא גם בבית שכור חובת המזוזה חלה על השוכר ולא על המשכיר, כיון שהשוכר גר בבית - הוא מתחייב במזוזה.

   

  כך גם נפסק בשולחן ערוך: "השוכר בית מחברו, השוכר חייב לקבוע בה מזוזה ולתקן מקום קביעותה ... וכשיצא, לא יטלנה בידו" (יורה דעה סימן רצא ב).

   

  לפי זה, לכאורה גם הגר בחו"ל במלון, חייב לקבוע מזוזה בכל הזמן שהוא מתגורר שם, אולם, באמת הדבר תלוי במספר גורמים ובעיקר כמה זמן נמצאים במלון.

   

  וכך נאמר בשולחן ערוך: "השוכר בית בחוצה לארץ, והדר בפונדק בארץ ישראל, פטור ממזוזה שלושים יום. והשוכר בית בארץ ישראל, חייב

  במזוזה מיד, משום יישוב ארץ ישראל". (שולחן ערוך יורה דעה הלכות מזוזה סימן רפו, כב). כלומר, אם גרים במלון פחות משלושים יום, פטורים ממצוות המזוזה, בין בארץ ובין בחו"ל. ובחו"ל - אפילו מי ששוכר בית פחות משלושים יום.

   

  לכן, אם תשהה רק מספר ימים במלון - כפי שכתבת בשאלתך - אין צורך לקבוע מזוזה.

   

  כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר) 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים