שתף קטע נבחר

לבנון: הוקמה ממשלה חדשה, 2 שרים מחיזבאללה

ראש הממשלה מיקאתי מונה כבר לפני חמישה חודשים, לאחר פרישת שרי חיזבאללה והפלת ממשלת חרירי, על רקע חקירת רצח אביו. היום הכריז מזכירו על מינוי 30 שרים חדשים

חמישה חודשים לאחר המהפך שביצע חיזבאללה, הכריזה היום (יום ב') לבנון על הקמת ממשלה חדשה בראשות נג'יב מיקאתי. בינואר פרשו עשרת שרי חיזבאללה מממשלת לבנון, בעת שראש הממשלה דאז, סעד חרירי, היה בביקור בארה"ב. הפרישה, על רקע חקירת רצח ראש הממשלה רפיק אל- חרירי, הביאה להפלת הממשלה ולשיתוק פוליטי שנמשך עד היום. על חגיגת הקמתה של הממשלה החדשה העיבה התפטרותו של סגן שר בממשלה מטעם הדרוזים, טלאל ארסלאן, שמחה על כך שלא קיבל תפקיד מפתח בקבינט של מיקאתי.

 

 

מזכירו החדש של ראש הממשלה, סוהיל בוג'י, הכריז היום על הרכבו של הקבינט המונה 30 חברים. על הפרלמנט לאשר את המינוי באופן רשמי. מוחמד ספאדי יכהן כשר האוצר, פאיז רוסן יהיה שר ההגנה ומרוואן שרבל מונה לשר הפנים. בתיק התקשורת יחזיק ניקולאס סהנאווי.    


סוף לקיפאון הפוליטי. מיקאתי והנשיא מישל סולימאן בביירות (צילום: AP)

 

למרות שחיזבאללה יקבל "רק" שני תיקים בממשלה החדשה, זהו הישג של ממש שכן הציר הדומיננטי בממשלה זו יהיה מחנה "8 במרס" - המחנה הפוליטי הנשלט על ידי חיזבאללה והמנהיג הנוצרי-מארוני מישל עון, שרשם הישג לאחר שזכה בתיקי התקשורת והאנרגיה.

אליהם חברו מנהיג הדרוזים וליד ג'ונבלאט עם מרבית חברי סיעתו, נציגים עצמאיים וחברי פרלמנט המזוהים עם הנשיא מישל סולימאן.

 

זו הפעם הראשונה בפועל בה משמש חיזבאללה כאחד מגורמי הכוח המכתירים ראש ממשלה, על אף שמיקאתי לא התחייב לבצע כל צעד פוליטי לטובת חיזבאללה במסגרת המשא ומתן להרכבת הממשלה, וחיזבאללה גם לא ביקש ממנו לעשות כן. אולם, בארגון חיזבאללה יוצאים מנקודת הנחה שמיקאתי לעולם לא יעז לגעת בנשק שנמצא בידי הארגון וכן לא יורה לעצור את בכירי חיזבאללה, אם בית הדין הבינלאומי החוקר את רצח ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי ידרוש לעוצרם.

 

לפני חמישה חודשים, זמן קצר לאחר הפרישה הדרמטית של שרי חיזבאללה, הטיל הנשיא מישל סולימאן את הרכבת הממשלה החדשה על מיקאתי, שכבר כיהן בתפקיד בעבר. מיקאתי אמר לאחר מינויו כי אינו מחויב לעמדת חיזבאללה. הוא התעקש כי תמיכת חיזבאללה במועמדותו היא "טבעית",

אך טען שהיא "לא תחייב אותי לנקוט שום עמדה פוליטית שבה ינקוט הארגון, פרט להגנה על ההתנגדות הלאומית".

 

ראשית המשבר שמטלטל את לבנון ברצח של ראש הממשלה לשעבר בפיצוץ מכונית תופת בביירות בפברואר 2005. עמדותיו האנטי-סוריות העלו תחילה חשדות כבדים למעורבות דמשק, אולם מאז נראה כי החקירה פנתה לכיוונים אחרים. עם זאת, בחודש שעבר הודיע התובע בבית הדין המיוחד של האו"ם כי הגיש כתב אישום מתוקן בפרשה. לדבריו, כתב האישום החדש כולל "חומר משמעותי חדש" שהתגלה רק לאחרונה. פרטי כתב האישום לא פורסמו.  

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עושה דברו של ארגון חיזבאללה? מיקאתי
צילום: AFP
הכתיר את ראש הממשלה. נסראללה
צילום: AFP
צילום: איי אף פי
נתן אור ירוק למהפך הפוליטי. מנהיג הדרוזים ג'ונבלאט
צילום: איי אף פי
ממשלתו נפלה בעת שנפגש עם אובמה בוושינגטון. חרירי הבן
צילום: AFP
מומלצים