שתף קטע נבחר

מלחמה במורדים? קדאפי מעדיף לשחק שחמט

בזמן שנאט"ו מפציץ את מגוריו בטריפולי וחייליו מנהלים קרבות עזים נגד מתנגדי המשטר, התפנה שליט לוב לנהל קרב מסוג אחר לגמרי. היריב - ראש התאחדות השחמט העולמית קירסן אילומז'ינוב, שבשנה שעברה טען כי שהה במחיצת חייזרים

מועמר קדאפי ממשיך לנהל את עסקיו ללא הפרעה ונראה שגם תרבות הפנאי שלו לא נפגעת על רקע ההתקוממות העממית נגד משטרו והפצצות נאט"ו:  בזמן שהעולם ממתין לצעדו הבא של קדאפי, ומקווה שיפרוש מתפקידו, התפנה שליט לוב מניהול הקרבות נגד המורדים כדי לשחק שחמט עם ראש התאחדות השחמט העולמית.

 

 

התאחדות השחמט העולמית מנוהלת על ידי קירסן אילומז'ינוב, שעד לשנה שעברה היה נשיא רפובליקת קלמיקיה שברוסיה. אגב, בחודש מאי אשתקד טען אילומז'ינוב בראיון טלוויזיוני כי ב-1997 הוא שהה במשך כמה שעות במחיצת חייזרים בביתו וביקר בחללית של חייזרים. לדבריו, שר בממשלה היה עד למתרחש.  

 

מתמונות ששידרה הטלוויזיה הממלכתית של לוב נראה קדאפי מזיז את הכלים על לוח השחמט כשהוא לבוש בגדים שחורים ומרכיב את משקפי השמש המפורסמים שלו. על פי התמונות גם התקבלה התחושה שהשליט הלובי לא ממש בטוח כיצד משחקים את המשחק.

 

קדאפי: "אין לי כל כוונה לעזוב את לוב"

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" ציטטה את אילומז'ינוב מספר שקדאפי אמר לו שאין לו כל כוונה לעזוב את לוב.

השליט הלובי מסרב כבר כמה חודשים לעזוב את כסאו למרות הלחץ הבינלאומי הכבד שמופעל עליו ובשעה שמטוסי נאט"ו תוקפים אותו מהאוויר ומסייעים למורדים שרוצים לשים סוף לשלטונו בן 40 השנים.

 

לא ברור היכן התנהל המשחק בין קדאפי לראש התאחדות השחמט העולמית. מתחם מגוריו של שליט לוב במרכז טריפולי נמצא תחת הפצצות של נאט"ו ואף ניזוק אתמול מההפצצות.  


מקבלים סיוע מנאט"ו. מורדים לובים (צילום: רויטרס)

 

בטרם יצא לטריפולי יצר אילומז'ינוב קשר עם השליח המיוחד של רוסיה לאפריקה, מיכאיל מרגלוב, שבתקופה האחרונה מנסה לתווך בין לוב לבין המערב. מרגלוב ייעץ לאילומז'ינוב "לשחק E2-E4 עם הלבן (מהלך פתיחה בשח) ולהבהיר לקדאפי שהאסטרטגיה שלו מתקרבת לסיומה". כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "איטר-טאס".

 

מי ניצח במשחק?

רוסיה הצטרפה למערב בקריאה לקדאפי לפרוש מהשלטון. בשבוע שעבר, בעת שביקר במעוז המורדים הלובים בבנגזי, אמר מרגלוב כי השליט הלובי איבד את הלגיטימיות שלו.

 

עם זאת, אילומז'ינוב התעלם מעצתו של מרגלוב והניח לקדאפי לשחק בכלים הלבנים ואף הראה לו כיצד לפתוח במשחק וכיצד להכריז על תוצאת תיקו. "הצעתי לו לסיים את המשחק בתיקו משום שזה לא מנומס לנצח מישהו בזמן שאתה אורח שלו", צוטט אילומז'ינוב בסוכנות הידיעות "אינטרפקס".  


"שיטות הממשל הישנות אינן מקובלות עוד". קלינטון באדיס אבבה (רויטרס)

 

כאשר אילומז'ינוב כיצד היה מדרג את רמת המשחק של קדאפי, הוא השיב: "הוא משחק ברמת חובבן".

 

בינתיים, במהלך ביקורה באפריקה קראה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון למנהיגי היבשת השחורה לנטוש את קדאפי ולפעול לקידום דמוקרטיה ברחבי אפריקה.

 

קלינטון, מזכירת המדינה האמריקנית הראשונה לשאת דברים בפני האיחוד האפריקני, הזהירה את מנהיגי המדינות שלא ביצעו רפורמות פוליטיות כי הם עומדים בפני סכנה לשלטונם - סכנה דומה לזו שחוו וחווים כמה מנהיגים במזרח התיכון. "הסטטוס קוו נשבר ושיטות הממשל הישנות אינן מקובלות עוד", אמרה קלינטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליט לוב לקח פסק זמן מהמורדים (אילוסטרציה)
צילום: index open
קראה למנהיגי אפריקה לנטוש את קדאפי. קלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים