שתף קטע נבחר

האוצר תיכנן: סיוע לרשויות מתקציב ניצולי שואה

משרד האוצר ביקש לממן תוספת של 182 מיליון שקל לרשויות מקומיות שנקלעו לקשיים - מכספי הקרן לניצולי השואה. ועדת הכספים החליטה לעכב את הביצוע ודרשה מקור חלופי: "הכסף הזה אמור לשמש לרווחת הניצולים ולא את הרשויות המקומיות". נציג האוצר בתגובה: "מדובר בעודפי תקציב"

ועדת הכספים עיכבה היום (ג') את בקשת האוצר לממן תוספת בסך 182 מיליון שקל למענקי האיזון של הרשויות המקומיות בגלל שהאוצר ביקש לממן את התוספת מכספי הקרן לניצולי השואה.

 

מענקי האיזון הם תוספות שמספקת הממשלה לרשויות מקומיות על מנת לאזן את הגירעון בתקציביהן.

 

 

נציג האוצר בדיון, יונתן בר סימן-טוב, אמר בתגובה כי "מדובר בעודפי תקציב שלא נוצלו והאוצר נוהג כך בין המשרדים האחרים בהעברות תקציביות מעת לעת".

 

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דחה את הנימוק ואמר כי "מדובר בצעד שאינו מתקבל על הדעת. אנחנו מנסים להעביר חוקים נוספים לרווחת ניצולי השואה אך נתקלים בהתנגדות האוצר בטענה שאין לכך כסף והנה מתברר כי בתקציב ניצולי השואה יש מעל 182 מיליון שקל כביכול מיותרים".  

 

גפני אמר כי עצם התוספת למענקי האיזון ראויה ונועדה "להסיר את חרפת מפלגת שינוי ושר הפנים מטעם אברהם פורז אשר קיצצו בשנת 2003 את מענקי האיזון לרמה שריסקה את הרשויות החלשות במדינה".  

 

הוא ציין כי בשנתיים האחרונות הוועדה ברשות ניהלה דיונים מקיפים עם האוצר על הגדלת המענקים "וכעת אנחנו מתקרבים ל-3 מיליארד שקל במקום 1.8 מיליארד שעמדו לרשויות המקומיות לפני 8 שנים". גפני הוסיף ואמר: "זה היה אֵבל שאין כדוגמתו. הרשויות המקומיות לא מקבלות מענקי איזון אלא רק החלשות' אשר נבחנות ביכולת שלהן לתפקד. פגעו בהן בצורה קשה בשנים האחרונות וכעת אנחנו מבקשים לתקן זאת".

 

גפני דרש מהאוצר לממן את התוספת למענקים ממקור תקציבי חלופי. "לא ייתכן שנממן זאת מתקציב הקרן לניצולי השואה, הכסף הזה אמור לשמש לרווחת הניצולים ולא את הרשויות המקומיות", אמר.

 

נציג משרד הפנים בדיון מחה על העיכוב בהעברת המענקים, וטען כי העיכוב פוגע ברשויות הזקוקות להם. גפני הגיב שבכוונתו לקיים בוועדה דיון מקיף לגבי למי מגיע מענק האיזון ולמי לא. "יש ערים שזקוקים ליותר אבל יש ערים שלא מגיע להן תקציבים בכלל", אמר גפני והשתלח בהקשר זה בראש עיריית קריית מלאכי, מוטי מלכה, לאחר שהצהיר בתקשורת לפני מספר חודשים כי לא יסכים לקבל לעירו תושבים חרדים נוספים

 

"לא ייתכן להעביר תקציבים ומענקים לעיר שהעומד בראשה מדבר בגזענות כלפי קבוצת אוכלוסייה", אמר גפני. "האיש הזה איננו ראוי להיות ראש עיר ולקבל תקציבים מהמדינה. אסור שיישאר בתפקידו אני רוצה לראות מה היה קורה אם היה אומר את הדברים על אתיופים, דרוזים או עולים חדשים, האמירות שלו גובלות בגזענות, ולא ייתכן שהמדינה תעביר לו כסף, תקציבים ומענקים שונים". הוא הודיע כי יזמין את מלכה לדיון המתוכנן יחד עם מנכ"ל משרד הפנים כדי לשמוע מה יש לו לומר "להגנתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גפני, יו"ר ועדת הכספים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים