שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  שוד בניצנים: נגנבו מאות ביצים של צבי ים נדירים
  מאות ביצים של צבי ים חומים וירוקים, המצויים בסכנת הכחדה, נבזזו היום בבוקר מחוות קנים של צבי ים בשמורת ניצנים. לאחרונה החלה עונת ההטלה של צבי הים ופקחי רשות הטבע והגנים מעתיקים את הביצים לחוות ממוגנות כדי להגן עליהם מפני טורפים ופגיעות כלי רכב בחופים

  מי שדד את דור העתיד של צבי הים הנדירים? קובי סופר, פקח רשות הטבע והגנים במישור החוף הדרומי, היה בדרכו הבוקר (ה') אל חוות הקנים המוגנת של ביצי צבי ים בשמורת ניצנים. "אתמול בלילה אזרח דיווח לנו שהוא ראה צבה שעלתה להטיל בחוף ניצנים, אך רכב הפריע לה והיא שבה לים. שיערתי שהיא תעלה שוב במהלך הלילה כדי להטיל ובבוקר גיליתי את הקן, לא רחוק מהנקודה בה היא נצפתה לראשונה", הוא מספר ל-ynet.

   

  כשנכנס לחוות קני הצבים הממוגנת בגדר, במטרה להעתיק את הקן למקום, הוא נחרד לגלות כי מספר קנים נפגעו ונבזזו. "מצאתי 19 ביצים שבורות מחוץ לחווה ועוד שאריות של שתי ביצים שנשברו על דופן גדר החווה", הוא אומר ל-ynet. "מתוך שמונה קנים שהעתקנו עד כה לחווה, נגנבו שלושה של צבי ים חומים וקן אחד עם ביצים של צב ים ירוק.

   

  עונת ההטלות של צבי הים החומים והירוקים החל לפני כשבועיים. נקבות הצבים מגיחות מהים אל חופי הארץ ומטילות את ביציהן בקנים שנחפרים במאמץ רב. אנשי רשות הטבע והגנים מסיירים בחופים כדי לאתר ולסמן את אזורי ההטלה, ובמקרים רבים, מעתיקים את הקנים למקומות מוגנים מפני כלי רכב וחיות בר המחפשות אחר טרף קל.

   

  בחוות ההדגרה נשמרים הקנים בתנאים טבעיים בחול עד לרגע בקיעת אלפי הצבים והשבתם לטבע. הזוחלים הימיים שגם כך נתונים בסכנת הכחדה בישראל ובעולם, נאלצים להתמודד כעת עם סכנה נוספת: גנבי ביצים.  

   


  קן עם ביצים של צבי ים (צילום אילוסטרציה: יריב מליחי, רשות הטבע והגנים)   

   

  הערכה: למעלה מ-250 ביצי צבי ים נגנבו

  בכל קן ישנם מספר משתנה של ביצים, אך הממוצע הוא כ-60-90 ביצים לקן וברשות מעריכים כי נגנבו למעלה מ-250 ביצים של צבי ים. "הגנבים ניסו לטשטש את העקבות שלהם, כי באחד הקנים מצאתי שאריות של ביצים שבורות שנקברו, יש קנים שנחמסו בשלמותם ובאחרים מצאתי בתחתית שלהם שאריות של מספר ביצים", הוא מציין.

   

  שמונה מינים של צבי ים מצויים בסכנת הכחדה עולמית; שניים מהם פוקדים את חופי ישראל. צבי ים חומים נחשבים אמנם לנפוצים ביותר מכל הצבים הימיים בעולם, אך באזורנו הם מצויים בסכנת הכחדה חמורה;

   

  המין השני הוא צבי הים הירוקים, החיים במימי הים התיכון ובמפרץ אילת ואף הם מצויים בסכנת הכחדה ונחשבים לנדירים יותר. אחת הפגיעות הנפוצות של צבי הים היא כתוצאה מדיג, פגיעות מכלי שיט, הם נלכדים בקרסים ורשתות. בנוסף לכך, הזיהום בים גורם לכך שהצבים ניזונים מפסולת שמאיימת על חייהם

   

  נוסעים על חוף הים? הצבים בסכנה (מתוך קמפיין רשות הטבע והגנים)

   

  לדברי סופר, למרות שהחווה ממוקמת בתוך שטח אש ומוקפת בגדר עם דלת ומנעול, הדבר לא מנע את הפריצה למקום. "זה כמו מחנה צבאי ממוגן ואני מעריך שאנשים הגיעו במיוחד כדי לגנוב את הביצים. הגניבה מחייבת אותנו להיערך מחדש ולהציב אמצעי אבטחה ומכשול נוספים, לקיימים בשטח".

   

  מדוע נגנבו הביצים? גורמים ברשות מעריכים כי יתכן שהביצים מיועדות למאכל אדם או להאכלת דגים ומציינים כי הסיכויים קלושים כי הגנבים ינסו להדגיר בעצמם את הביצים באופן מלאכותי א. "הם הרגו למעשה מאות צבי ים שיכלו לבקוע בקיץ", מוסיף סופר. "זו פגיעה קשה לפרויקט רביית והדגרת הצבים בו הרשות משקיעה משאבים רבים מדי שנה כדי לנסות ולהציל את הצבים מהכחדה בטבע. זה עוול לפרויקט ברמה ארצית ומפחית את הסיכויים של הצבים לשרוד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צב ים חום. פגיעה קשה בתקופת ההטלה
  צילום: ארז ארליכמן
  קן עם ביצים של צב ים. הקינים מועתקים לחוות הדגרה מאובטחות
  צילום: יריב מליחי, רשות הטבע והגנים
  החוות נועדו לשמור על הביצים מפני טורפים ופגיעות כלי רכב
  צילום: יעל חרמון
  מומלצים