שתף קטע נבחר

אימון ראשון במגלן אחרי מות הקצין: 'זה מה שרצה'

ערב התרגיל הגדול של יחידת מגלן, התמוטט אחד מקציניה ומת במפתיע. חבריו נכחו בהלוויה, ואחריה עלו על מדי ב' ויצאו להתאמן. "אמרתי ללוחמים שנכבד את זכרו", סיפר מפקד היחידה, "ודווקא השבוע נעשה את התרגיל הכי טוב בעולם, כי זה מה שהיה רוצה"

יחידת מגלן ערכה אימון מסכם – עם לוחם אחד פחות: השבוע קיימה היחידה המובחרת תרגיל מפרך במיוחד בצפון הארץ, כשעל רוחם של חייליה מעיב מותו של סרן טל עומרי (טלקר), סגן מפקד פלוגה ביחידה שהתמוטט ביום ראשון, ממש ערב התרגיל. "אם היו שואלים אותו, הוא היה אומר 'רוצו לעשות את התרגיל'", אמר ל-ynet מפקד מגלן, סגן-אלוף אבי.

 

לא כך ציפו לוחמי מגלן לפתוח את אחד השבועות החשובים בלוח השנה היחידתי. "לא היה מה לעשות, קפצו עליו חמישה רופאים שהיו במקום, אבל לא ניתן היה להציל אותו", שיחזר סא"ל אבי. ביחידה המובחרת הוכו בתדהמה בעקבות מותו הפתאומי של הקצין בן ה-22, ולא האמינו כי הצעיר המוכשר, שהיה בכושר גופני מעולה, מעולם לא סבל מבעיה רפואית וצלח במהלך שירותו שורה של אתגרים - יתמוטט ברגע ולא יקום עוד.


הלוחמים באימון. "חייבים למשפחות להמשיך להתאמן" (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

"כינסתי את הלוחמים, דיברנו, מאות מחבריו היו בהלוויה. אני הספדתי אותו ואחר כך כולנו עלינו על מדי ב' וחזרנו להתאמן", סיפר מפקד מגלן, והבהיר כי בכך לא תמה מחויבות היחידה למשפחה. "אנחנו נלווה אותם כל העת, נהיה לצדם לא רק אחרי התרגיל, אלא גם שנים רבות קדימה". יחד עם זאת, הדגיש הקצין הבכיר כי "כמו שאנו חבים להם, כך אנו חייבים לכל יתר הלוחמים ובני המשפחות שלהם להמשיך ולהיות הכי מוכנים למלחמה הבאה. אמרתי ללוחמים שנמשיך לכבד את זכרו של טלקר, ודווקא השבוע נעשה את התרגיל הכי טוב בעולם, כי זה מה שהוא היה רוצה".

 

הייחודיות של מגלן, שקטפה צל"ש על פעילותה במלחמת לבנון השנייה, היא ששמה אותה בשורה הראשונה של היחידות המובחרות של צה"ל. לוחמיה נבחרים בקפידה ועוברים הכשרה ארוכה ומפרכת. "העובדה שצה"ל נתן לנו לבחור את טובי הלוחמים, ויש מאיתנו צפייה גבוהה בכל תחום, המעמד הזה מחייב לתת קצת מעבר לכל יעד שיציבו בפנינו", הסביר סא"ל אבי. "אנחנו צריכים להתאמן ולהיות הכי מוכנים למלחמה הבאה, כדי שהסבתא מנהריה - ולאור האיומים המתקדמים, גם הסבתא מתל אביב - יהיו כמה שפחות זמן במקלט".

 

"במלחמה הבאה אסור יהיה לנצח בנקודות"

גם בתרגיל השבוע, כמו במלחמה עתידית, היה גורם ההפתעה כלי מרכזי. "אלה היו ארבעה ימים מאוד מורכבים", הודה רס"ן אליאב, סגן מפקד היחידה. ביחידה מקפידים גם לעקוב אחר המודיעין של הצד השני, ולבנות את אימוניהם בהתאם. "יש כאן קושי מנטלי עצום שמתחבר עם משימות מאוד קשות. מאז מלחמת לבנון השנייה התקדמה היחידה, העצימה את יכולותיה במגוון היבטים, גם מתחת לאדמה, ובתרגיל אנחנו מחברים הכל ביחד".


"צריך לא להיות אופטימיים, אלא לצפות לגרוע מכל" (צילום: ג'ורג' גינסברג) 

 

המסר של מפקד מגלן לחייליו מאוד ברור. "התפקיד של הצבא לא להיות אופטימי, אלא לצפות לגרוע מכל ולהיות הכי מוכנים לזה. בגלל זה החיילים כאן נדרשים ליכולת גבוהה בכל מתאר", קבע סא"ל אבי, שנפצע קל במבצע "עופרת יצוקה". "אלה חבר'ה צנועים שעובדים בשקט, סוחבים משקלים כבדים, יודעים לפעול ביום ובלילה, במצב של עמימות או שינוי משימה פתאומי".

 

בשבוע הבא תציין היחידה חצי יובל להיווסדה, ובוגריה מכל השנים יתכנסו לאירוע חגיגי בגן הלאומי באשקלון. בין האורחים, קצינים בכירים שפיקדו על היחידה והמשיכו להתקדם במסלול הצבאי, בהם האלוף טל רוסו, כיום מפקד פיקוד דרום, תא"ל יוסי בכר, המשמש מפקד אוגדת עזה, תא"ל מוטי ברוך, מפקד עוצבת עידן, ועוד רבים אחרים.

 

את האירוע מארגנת עמותה בוגרי מגלן, ששמה לעצמה כמטרה לחזק את המורשת היחידתית, להנציח את הנופלים וללוות את החיילים מיום גיוסם וגם אחרי השחרור, לרבות בחיפושים אחר עבודה. ביחידה מצפים כי הכינוס החגיגי יספק אתנחתא מההיערכות המתמדת לאיום האמיתי. "ברור לנו במלחמה הבאה אסור יהיה לנצח בנקודות או באופן שלא יהיה ברור איך הסתיימה, אלא באופן ברור וחד", סיכם סא"ל אבי, "זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות, ונמשיך לעשות זאת גם בחצי היובל הבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באימון השבוע. "קושי מנטלי"
צילום: דובר צה"ל
"חבר'ה צנועים שעובדים בשקט"
צילום: ג'ורג' גינסברג
סרן עומרי ז"ל. "קפצו עליו 5 רופאים"
רפרודוקציה: עידו ארז
מומלצים