שתף קטע נבחר

עמנואל: האשכנזיות חוזרות לבית הספר, בהפרדה

בעקבות החלטת בג"ץ, הוקם בית ספר פרטי ונפרד לבנות "המגמה החסידית". השנה הן שבות ללמוד בבית הספר שעזבו, עם כניסה וחצר נפרדות. הורים: "יריקה בפרצוף לספרדיות"

התלמידות האשכנזיות בעמנואל שבות ללמוד לצד הספרדיות – בהפרדה מלאה: המועצה המקומית ביישוב החרדי שבשומרון החליט להחזיר את בנות "המגמה החסידית" - שבשנה האחרונה למדו בבית ספר נפרד - לאותו מבנה שבו לומדות תלמידות "המגמה הכללית".

 

 

ואולם, ל-ynet נודע כי על אף שמדובר במבנה משותף, הכניסות אליו תהיינה נפרדות לשתי

הקבוצות - וכך גם החצרות שבהן ישחקו בהפסקה.

 

בתשובה שהגישה המועצה המקומית עמנואל לעתירה בבג"ץ שנגעה לעניין אחר, הקשור להקצאות מבנים למוסדות החינוך שביישוב, הצהירה על כוונתה לשכן שלושה מוסדות חינוכיים במבנה אחד גדול. בין אלו נמנים בית הספר "בית יעקב" - שבו לומדות כיום בנות המגמה הכללית, וכן בית הספר הפרטי שהקימו בנות "המגמה החסידית", שביקשו ללמוד בנפרד.

 

ראש המועצה, עזרא גרשי, אישר ל-ynet כי בשנת הלימודים תשע"ב תלמדנה שתי הקבוצות באותו מבנה, אלא שהדבר ייעשה בהפרדה מלאה.

 

גרשי דחה את הטענות כי בעצם ההפרדה חוזרת הגזענות לבית הספר. לדבריו, מאחר שמדובר בשני מוסדות נפרדים, לגיטימי שיהיו להם כניסות וחצרות נפרדות. הוא הוסיף כי שלא כבעבר, לא תהיה יריעת בד שמטרתה למנוע מקבוצה אחת לראות את חברתה, וכי אם הורי המגמה החסידית ידרשו זאת, כמו בעבר – "שיחפשו להם מקום אחר".

 

"חטא על פשע"

הורה לתלמידה מזרחית ב"בית יעקב" תקף בשיחה עם ynet את גרשי, וטען כי הוא נותן גושפנקא לגזענות הקיימת בעמנואל. לדבריו, החזרת האשכנזיות לאותו מבנה שבו נהגו בגזענות – הפעם כמנצחות – מהווה השפלה ויריקה בפרצוף של הספרדיות.

 

"למעשה, ראש המועצה היה זה שחשף את הפרשה כולה, אבל אז לא באמת עשה משהו כדי לטפל באפליה. עכשיו הוא מוסיף חטא על פשע כשהוא נותן לגזענים מקום ללמוד בו, למרות שהם מוסד פטור והוא לא מחויב לכך, והכל על חשבון הבנות שלנו, ששוב נדחות ומושפלות".

 

ככה זה נגמר?

פרשת עמנואל הגיעה לשיאה לפני כשנה, אז נשלחו אל הכלא אבותיהן של תלמידות

המגמה החסידית, לאחר שלא הסכימו שבנותיהן ילמדו עם בנות המגמה הכללית.

 

הפרשה הסתיימה ימים ספורים לפני החופש הגדול, כשבנות שתי המגמות השתתפו בימי עיון בבית הספר. עבור בנות "המגמה החסידית", שנת הלימודים שלאחר מכן נפתחה בבית ספר פרטי - ללא תקציבים - ובהכשר הבג"ץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לבית יעקב
צילום: דודי ועקנין
מומלצים