שתף קטע נבחר

הורי עמנואל: "הפרשה נפתרה בדרך אליה חתרנו"

משרד החינוך אישר הקמת בית ספר לתלמידות "המגמה החסידית" ובעמנואל שבעי רצון. ואיך יממנו את הלימודים? "יהיו תרומות. הלכנו לכלא למען החינוך, כסף בטח לא יעצור אותנו"

בג"ץ עוד לא פירסם את החלטתו בנוגע לבית הספר בעמנואל, אבל בעקבות הודעת משרד החינוך כי יאפשר הקמת מוסד פרטי עבור תלמידות המגמה החסידית, ביישוב החרדי שבשומרון כבר מתכוננים לשנת הלימודים הקרובה. 

 

"אנחנו מקווים להתחיל את השנה כבר ביום ראשון הקרוב", אמר ל-ynet נציג ההורים, יצחק ויינברג. הוא הזכיר כי בשנה האחרונה בית הספר של "המגמה החסידית" כבר פעל במשך חודשים ארוכים כ"בית ספר פיראטי", ובירך על החלטת משרד החינוך להכיר בו. "אנו שמחים שהפרשה נפתרה בדיוק בדרך שאליה חתרנו כל הזמן".

 

ויינברג איננו מוטרד מתשובת המשרד לבג"ץ, לפיה יוטל פיקוח גם על המוסד החדש כדי למנוע אפליה עדתית. "לא יהיה שום דבר כזה", אמר. "כל בת שתעמוד בתנאי הקבלה ובתקנון של הרב וואזנר (מבכירי הרבנים החסידיים בבני ברק, ק"נ) – אשכנזיה או ספרדיה – תתקבל ללימודים".

 

בהקשר זה הדגיש כי הוא וחבריו ביקשו להקים "מוסד פטור" דווקא - כזה שאינו נתמך כלל על-ידי תקציב המדינה - רק משום שהעריכו שמשרד החינוך לא יאשר הקמת מוסד "מוכר שאינו רשמי", הנתמך על ידה, וזאת בשל מספר התלמידות הנמוך בו ולא כדי למנוע את הפיקוח עליו. "אין לנו בעיה שיבדקו אותנו, כי אין ולא הייתה אצלנו בעיה של אפליה גזענית", הסביר.

 

ומהיכן יממנו הורי התלמידות (האבות ברובם הם אברכי כולל) את שכר הלימוד הגבוה במוסד הפרטי? ויינברג מצפה לתמיכה מפילנתרופים חרדים בארץ ובעולם, "כמו שהיה לכל אורך המאבק". הוא הדגיש כי שיקולים כלכלי בוודאי שלא ישפיע על ההחלטה האם לשלוח את הבנות למוסד זה, והזכיר: "הלכנו לכלא בשביל החינוך הטהור, אז הכסף בוודאי לא יעצור אותנו".

 

"טוב שהמשרד יפקח"

עו"ד ד"ר אביעד הכהן, פרקליט עמותת "נוער כהלכה" שעתרה נגד החלוקה למגמות בבית הספר בעמנואל, בירך גם הוא על הודעת משרד החינוך, ש"עומד על החשיבות שבמניעת אפליה מכל סוג שהיא, לרבות אפליה עדתית, גם

במוסד פטור, ומתחייב לפקח על כך".

 

הכהן הוסיף כי עותרים לא התנגדו להקמת "מוסד פטור" שלא יקבל מימון מהמדינה, אך הם מצרים על כך ש"כל אותם אנשים ש'אהבת ישראל' בקעה מגרונם לא ממשיכים לשלוח את בנותיהן לבית הספר הקיים, ומעדיפים להתבדל ולהקים להם 'גטו' משלהם".

 

"מבחנו של בית הספר החדש יהיה בקבלת כל תלמידה ראויה לשורותיו, ללא אפליה עדתית", סיכם הכהן ורמז על המשך פעילות העמותה שהוא מייצג: "יש לקוות כי תופעת האפליה העדתית תעבור מן העולם, לרבות בסמינרים החרדיים שהחלו את לימודיהם הבוקר, וגם בהם קיימת תופעה חמורה של אפליה עדתית, שבגינה נותרות כל שנה מאות תלמידות חרדיות ללא מקום לימודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרות ללמוד
צילום: דודי ועקנין
מומלצים