שתף קטע נבחר

צילום: ג'ורג' גינסברג

אסון ידוע מראש? נחקר היכן היו הכבאים

ארבעה נהרגו בפיצוץ הגז בנתניה, והרשויות משליכות אחריות זו על זו. ל-ynet נודע על חקירת הדיווחים. במשך שמונה שעות התפשט כנראה הגז באוויר, אולם הכבאים טוענים כי העירייה ביטלה את הקריאה. העירייה: יש הרבה ספקולציות

מה קרה במהלך שמונה השעות בין 16:32 אתמול לרגע פיצוץ הגז האדיר מעט אחרי חצות? איך לא הצליחו הרשויות למנוע את מותם של ארבעה בני אדם ופציעת עשרות? דיירים בבניין שהתפוצץ בנתניה סיפרו הלילה (יום ו') כי התקשרו פעם אחר פעם לעירייה ולשירותי הכיבוי, והתלוננו על ריח של גז באוויר, אולם אלה השיבו פניהם ריקם. במקביל, הוארך מעצרם של שני חשודים בהריגה - טכנאי גז שטיפל בדליפה ואדם שניסה לגנוב צינורות מהבניין.

 

מעדויות שהגיעו למשטרה עולה, כי דיירי הבניין התקשרו לכיבוי אש לפחות פעמיים אתמול בסביבות 16:30. לטענת אנשי כיבוי האש, בפעם הראשונה שהתקבלה תלונה על ריח של גז, היו אלה פקחי העירייה שביטלו את בואם, בטענה כי התקלה תוקנה. עד רגע הפיצוץ לאחר חצות התקשרו הדיירים כמה פעמים לעירייה, לכיבוי האש ולחברות הגז.

 

נתניה רעדה - כל הדיווחים ב-ynet:


חברות של נערות ששהו במקום הפיצוץ, הבוקר (צילום: עופר עמרם)

 

במשטרה כבר ביקשו מתחנת כיבוי אש בנתניה להעביר אליהם את הקלטות המוקד שאליו התקשרו אזרחים לדווח על ריח הגז. על פי הנתונים שיש בידי המשטרה עד כה עולה, כי כבר בשעה 16:32 התקשרו אזרחים מבניין ברחוב העצמאות 5 והודיעו כי הם מריחים ריח גז חריף.

 

לטענת אנשי התחנה, שתי דקות לאחר מכן, ב-16:34, התקשר פקח של עיריית נתניה וביטל את בואם של הכבאים לאחר שלטענתו הם הצליחו לתקן את בעיית דליפת הגז. מעיריית נתניה נמסר, כי "אנחנו לא מכירים מקרה שכזה. יש הרבה ספקולציות והמשטרה תבדוק הכל".


גיא גולן ותיעוד השיחה לכיבוי אש, לפני הפיצוץ (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

שעות ארוכות חלפו, וסמוך לחצות התקשרו שוב דיירים המתגוררים בבניין למוקד כיבוי אש. במשטרה יבדקו טענות של תושבים, לפיהן עבר זמן רב עד שהכבאים הגיעו לזירה. מנגד, טוענים בכיבוי כי הקריאה השנייה הגיעה ב-00:12 וכי שש דקות לאחר מכן, רכב של כיבוי אש כבר היה כ-200 מטרים מהמקום.

 

גיא גולן, בעל מסעדה בבניין, ישב במרפסת המסעדה עם חבר. לדבריו, הוא חייג ב-00:17 למוקד מכבי האש - בפעם השנייה - וביקש מהם להגיע בשל ריח חריף של גז. הוא סיפר כי במוקד אמרו שהכבאים בדרך.

 

רגע לאחר מכן אירע הפיצוץ, לא לפני שדיירים הספיקו להתקשר

שוב לשירותי כיבוי האש. "אם הכבאים היו מגיעים דקה קודם לכן, הם היו נפגעים בפיצוץ", אמרו גורמים במכבי אש. במערך שירותי הכיבוי עמלים על העברת השיחות המוקלטות, לרבות מכשירי הקשר, לידי החוקרים.

 

דובר נציבות הכבאות, יורם לוי, מסר בתגובה כי "פעילות הכבאים מתועדת ומוקלטת מתחילתה ועד סופה. כל החומר יועבר כנדרש לחוקרי המשטרה שחוקרים את האירוע". בעירייה מסרו מצדם, כי פקח הגיע לבניין בעקבות דיווח על חשוד שחותך צינור גז, והעביר את החשוד לידי המשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבניין ההרוס, הבוקר
צילום: ג'ורג' גינסברג
הכבאים בזירת האירוע
צילום: AFP
נערות המומות
צילום: עופר עמרם
מפנים את ההריסות
צילום: עופר עמרם
אחת הדיירות
צילום: עופר עמרם
מומלצים