שתף קטע נבחר

תקלה במכון טיהור שפכים פגעה בעשרות ציפורים

עשרות ציפורי שיר מתו בעקבות תקלה במכון טיהור השפכים סמוך לקרית מלאכי. מאבטח המתקן חילץ בכוחות עצמו את בעלי הכנף מהבוצה והזעיק את רשות הטבע והגנים. בביה"ח לחיות בר נלחמים כעת על חייהן של כ-30 ציפורים שהצליחו לשרוד

עשרות ציפורים, מרביתן ציפורי שיר, נפגעו כתוצאה מתקלה שאירעה במכון טיהור שפכים במושב תימורים. מתקן זה מטפל בשפכי תושבי אזור קרית מלאכי ואזור התעשייה, וכן שפכי באר טוביה והסביבה.

 

בשיחה עם ynet סיפר אורי קייזר, פקח רשות הטבע והגנים כי "המט"ש גלש באופן מקומי על משטחי אספלט, שמשמשים כמשטחי האכלה של ציפורים. הבאנו כ-50 ציפורים שנפגעו ומתוכן מתו קרוב ל-30 . זה נראה לא טוב, זה לא אמור היה לקרות", אמר.

 

קייזר ציין כי התקלה במכון טיהור השפכים אירעה ככל הנראה בשעות הלילה, "אבל לצערי זה דווח רק ב-11:30 בבוקר. אלו דברים שלא צריכים לקרות, מדובר בעשרות ציפורים, ציפורי שיר שנמצאות במקום והנזק הוא חמור".

 

צילום: תום קוריס

 

  

"המאבטח הוציא לבדו את הציפורים מהבוצה"

מאבטח במתקן שהבחין בציפורים הרבות שנלכדו בבוצה ולא הצליחו להתעופף, נחלץ לעזרתן. "בלעדיו, כולן היו מתות. הוא הוציא אחת אחת מהזרם של השפכים ושטף אותן לבדו, תוך כדי כך שהוא מצא זמן להזעיק אותנו למקום כדי לסייע בפעולות ההצלה של הציפורים", מציין קייזר.

 

עיקר הנפגעות הן ציפורי שיר, ביניהן פשושים, קניות, שחרורים, דרורי הביתירקונים, פרושים, חמריות וכן תורי צווארון, צוצלות. בנוסף נפגעו גם סיקסקים. ההערכה היא כי הציפורים שהגיעו לחפש חרקים ולשתות מים, נפגעו מהבוצה הסמיכה.

 

ראש מדור נחלים במשרד להגנת הסביבה, אלון זס"ק, מסר ל-ynet כי מדובר באירוע פנימי שאירע בתחומי מכון הטיהור אך לא גלש מעבר לתחומיו. "התקלה כבר הסתיימה, ואנחנו וידאנו כי לא נגרם זיהום לשטחים שמחוץ למתקן. מחר בבוקר נבצע בדיקה מקיפה בנסיון להבין מה קרה שם".

 

למעלה מ-30 ציפורים שנפגעו ושרדו, הובאו על ידי בסיועם של קייזר ויורם שפירר, צלם טבע ופקח מתנדב, לטיפול בהול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן.

 

"כל הציפורים הגיעו כשהן ספוגות בשפכים ולאחר תהליך קליטה ראשוני, אנחנו מתחילים לשטוף את כולן ולהעניק להן נוזלים", אומרת ל-ynet ד"ר רונה נדלר, וטרינרית בית החולים לחיות בר. נדלר יחד עם שמוליק לנדאו, מטפל בחיות בר ומתנדבים, מתמודדים כעת עם כמות הציפורים הגדולה הזקוקה לטיפול רפואי דחוף. "אני מקווה שניתן יהיה להציל את מרביתן, אך אנחנו רק בתחילת הטיפולים והבדיקות. בשעות הקרובות תהיה לנו תמונת מצב ברורה יותר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשימוש הירוק בלבד! זיהום ציפורי שיר
צילום: תום קוריס
סיקסק
צילום: דובי קלעי
מומלצים