שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

תנובה לממשלה: התערבו ובדקו את כולם

חברות החלב עולות למתקפה: בתגובה לחרם הקוטג', קרא מנכ"ל תנובה לממשלה לבצע בדיקה מקיפה. "בוא רגולטור, אתה אובייקטיבי", אמר אריק שור. "תבדוק את כולם: רשתות, חקלאים, יצרנים". מנכ"ל שטראוס הוסיף: "לא ניתן שיטילו בנו רפש". יו"ר התעשיינים: "גבינה? אני מציע לייבא שר אוצר"

יצרניות החלב קוראות לממשלה להתערב בפרשת הקוטג': מנכ"ל תנובה, אריק שור, אמר היום (א') בכנס תעשיות המזון המתקיים התל אביב: "עקבנו אחרי פייסבוק והטוקבקים והחלטנו שכל תגובה נמהרת ופופוליסטית היא לא נכונה. זו היתה טעות לענות לטענות. היום אנו קוראים: בוא רגולטור, אתה אוביקטיבי, בוא תבדוק את כולם רשתות, חקלאים, יצרנים בוא כנס פנימה ופתור את בעיית המחירים איך שתרצה, העיקר שהצרכן הסופי יהנה מהקוטג'". 

 

סערת הקוטג' - כל הדיווחים ב-ynet:

 

מנכ"ל תנובה הוסיף ואמר: "ב-2011 שילמנו 200 מיליון שקל יותר לעומת 2010 על חלב גולמי". לדבריו, "זו בעיה עולמית. אי אפשר להניח את הבעיה הזאת רק במשכנותינו. שהרגולטור יבדוק את החלב, יוריד מע"מ, יבדוק את הרשתות הקמעונאיות וייתן פתרון תוך שבועיים. ואז תנובה תציע לצרכן קוטג' במחיר הנכון".

 

בפתח הכנס אמר מנכ"ל שטראוס גרופ ויו"ר איגוד תעשיות המזון גדי לסין כי "אין ספק שאנחנו חיים במדינה יקרה, יוקר המחייה מתבטא בכל, אך לא ניתן שיטילו רפש בתעשייה, שיעשו מניפולציות ודמגוגיות. נשמח שהממשלה, החקלאים והתעשיינים נשב יחד ונבדוק איך מגיעים למצב שהמחירים ייקבעו בצורה מכובדת וראויה ולא בצורת האשמות חסרות שחר".

 

"לייבא גם שר אוצר מחו"ל"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, התייחס אף הוא למחאת הקוטג' ותקף בחריפות את שר האוצר יובל שטייניץ. "אני מבין את הציבור שעומד מול המחירים, אבל אני לא מצדיק אותו, הציבור לא יתן לי לבלבל אותו עם העובדות", אמר ברוש שהתייחס להקריאות לפתוח את שוק החלב לייבוא.

 

"הטענה שלי היא נגד השרים", אמר. "ששר האוצר ילבה את האש? איפה אנחנו בכיכר תחריר? זה לא בסמכותו להתיר ייבוא מוצרי חלב ונראה אותו פותח את החלב לייבוא. כל ההתייקרויות: חשמל, מים, דלק פוגעות גם ביצרנים. שר האוצר והתמ"ת הם שפוגעים בצרכנים.

 

"לייבא גבינה מחו"ל? אני מציע לייבא גם שר אוצר מחו"ל. זה זול יותר, זה כלכלי יותר. אנחנו בשער דולר של 3.4 שקלים, אז מה הפלא שהמחירים עולים? הפופוליזם הזול החליף את האחריות המדינית. השר השני מבקש ועדת חקירה לתיאום מחירים? מדובר באנשים הגונים ישרי דרך שלא עשו מעשה פלילי, בוודאי לא לתאם מחירים - זו בושה וחרפה לממשלת ישראל".

 

הציבור משתף פעולה: המכירות צנחו

בתוך כך מתברר כי חרם הקוטג' נותן את אותותיו: ברשת מגה מדווחים כי מכירות הגבינה הגבשושית צנחו ביום שישי האחרון ב-25%. מרשת מחסני כמעט חינם נמסר כי מכירות הקוטג' ירדו ב-35%, למרות המבצעים. בקבוצת המחאה בפייסבוק נרשמו כבר למעלה מ-87 אלף חברים. בצהריים (א') תקיים ועדת הכלכלה של הכנסת דיון בנושא מחירי החלב בהשתתפות נציגי חברות החלב הגדולות תנובה, שטראוס וטרה.  

 

בשופרסל הודיעו כי נתוני סוף השבוע יגיעו מאוחר יותר היום. ברשת ממשיכים גם היום במבצע 1+1 על קוטג'. היום יופנו זרקורי המאבק אל הכנסת, שם ישתתפו נציגי חברות החלב בדיון בוועדת הכלכלה.

 

מטעם שטראוס יגיע מנכ"ל שטראוס ישראל, ציון בלס. גם מטעם טרה יגיע, ככל הנראה, המנכ"ל ארן אלסנר. לא ברור עדיין מי ישתתף בישיבה מטעם תנובה. נציגי החברות צפויים לספק הסברים להתייקרויות.

 

ח"כ כרמל שאמה הכהן, שיזם את הישיבה, איים כי "חברה שהמנכ"ל שלה לא יופיע בפני הוועדה בדיון הקרוב תזכה להתעלמות הדדית מוועדת הכלכלה - כל עוד אני יו"ר".

 

בפגישה שערכו החברות ביום חמישי האחרון עם שרת החקלאות אורית נוקד אמרו נציגי החברות: "לא נוריד מחירים, אנחנו מוצגים על ידי הצרכנים כעושקים".

 

השרה נועדה בפגישה עם מנכ"לי קבוצת תנובה, אריק שור; מנכ"ל טרה, ארן אלסנר מנכ"ל שטראוס ישראל, ציון בלס; שהתלוננו, לפי גורמים שהיו בפגישה, על מחאת הצרכנים: "אנחנו מוצגים שלא בצדק כעושקים, הרווחיות שלנו מותאמת לעלויות הייצור במדינת ישראל".

 

עוד מוצרים התייקרו

בפגישה, שבה השתתפו גם מנכ"ל מועצת החלב, שייקה דרורי; ויו"ר איגוד מגדלי הבקר, יעקב בכר; השלושה חזרו ואמרו "קיימת תחרות קשה בין שלוש המחלבות". באופן פרדוקסלי, שלושתם אמרו דומים ועם זאת הצהירו: אנחנו לא מתואמים.

 

קוטג' הוא רק אחד המוצרים שהתייקרו לאחרונה בגל התייקרויות שכלל את מוצרי החברות אסם, יוניליוור, שטראוס עלית, חוגלה קימברלי ופרוקטר אנד גמבל. ישראל לא לבד בהתייקרויות: לפי מחקר שפרסם ה-OECD, עד 2020 יתייקרו מוצרי מזון רבים: חמאה תתייקר ב-45%, עוף ובשר ב-30%, שמן ב-20% דגנים ב-20%, סוכר ב-19%, תירס ב-18%, אורז ב-15% ושאר מוצרי החלב יתייקרו ב-14%.


פורסם לראשונה 19/06/2011 09:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הקוטג' נשאר על המדפים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים