שתף קטע נבחר

הצעה: יבוטל המע"מ על מוצרי יסוד כדי להוזילם

ח"כ אופיר אקוניס הגיש הצעת חוק לביטול המע"מ על לחם, מים ומוצרי חלב כמו קוטג', כדי להוריד "באופן מידי" את המחירים ב-16%. אם ההצעה תאומץ על-ידי הממשלה היא תובא לאישור מהיר בוועדת הכספים

בעקבות מחאת הקוטג' : סגן יו"ר הכנסת ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), הגיש היום (ב') הצעת חוק לביטול המע"מ על מוצרי היסוד הבסיסיים – לחם, מים ומוצרי החלב השונים, כדי להוריד מחירים ב-16%.

 

 

בהצעתו הוא מבקש להוסיף תת סעיף לסעיף 30 לחוק מס ערך מוסף לפיו בין העסקאות שהמס עליהן יהיה בשיעור אפס, יהיו גם "מכירת מוצרי יסוד בסיסיים, ביניהם מים, לחם ומוצרי חלב שקבע שר האוצר". את רשימת מוצרי היסוד השלמה יקבע משרד האוצר, שמופקד על רשות המסים שקובעת את המע"מ.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק הוא כותב: "המאבק בעליית המחירים יבחן במעשים ולא בדיבורים. כפי שבישראל אין מע"מ על פירות וירקות, כך יש לבטל את המע"מ על שורה של מוצרי יסוד, כפי שמקובל במדינות המפותחות בעולם: מים, לחם ומוצרי חלב. מע"מ הוא חלק מהותי מהמחיר וזה מהלך שיוריד מחירים במיידית ב-16% ויעודד את שאר השותפים בשרשרת הערך: רשתות השיווק והיצרנים להוריד מחירים".

 

הצעות חוק כמו חול

ההצעה מגיעה אחרי שלל הצעות בעקבות מחאת הקוטג', של ועדת הכלכלה של הכנסת, שרת החקלאות אורית נוקד וח"כים שונים להשיב מוצרים לפיקוח, ולהקים ועדת חקירה לבדיקת התנהלות חברות החלב. שר האוצר יובל שטייניץ הציע לפתוח את שוק החלב לתחרות.

 

אקוניס נענה בכך לבקשתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו שביקש מחברי הכנסת לסייע בפתרונות למשבר הקוטג'. המיידיות ביישום הצעת החוק, תלוייה בהפיכתה להצעת חוק ממשלתית. אקוניס יעלה את ההצעה לדיון בישיבת סיעת הליכוד שנערכת כעת. אם הממשלה תחליט לאמצה, היא תוגש כצו לאישור מהיר לוועדת הכספים. אם לא תאומץ, אקוניס מתכנן להעמיד את הצעת החוק לקריאה ראשונה במסלול מהיר הפטור מחובת הנחה.

 

ראש הממשלה נתניהו הודיע בישיבה כי הנחה את שרי האוצר, התמ"ת והחקלאות להגיש לו עוד השבוע המלצות בנוגע לפתיחת שוק החלב בישראל לייבוא מוצרים מחו"ל. נתניהו הגיש לחברי סיעת הליכוד טבלת מחירים המשווה בין מוצרים שניתן לייבא לארץ וכאלה שאין, ואמר כי "המוצרים שהיו חשופים לייבוא ירדו משמעותית בחמש השנים האחרונות מתחת למדד. במחירים הגבוהים בראש הרשימה נמצאים מוצרי החלב. ייתכן ופתיחת השוק תהיה הדרך להפחתה במחירים ולהקלה על המצוקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
אופיר אקוניס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים