שתף קטע נבחר

אורית נוקד: לחייב דיווח על רווחיות מוצרי החלב

שרת החקלאות: הפעולה שאפשר וצריך לנקוט בטווח הזמן המיידי הינה החזרת הקוטג' לפיקוח, והחלת חובת דיווח על רווחיות על כל מוצרי החלב שיצאו מפיקוח משנת 1999. בתוך כך יצא פסק הלכה של רבנים: יש להחזיר את הקוטג' לפיקוח

 

"החזרת מחיר הקוטג' לפיקוח ודיווח על רווחיות כל מוצרי החלב הם הצעדים המיידים והנכונים על מנת להשיב את אמון הצרכנים ולהוריד את עלויות הצרכן לשוק החלב. אני בוחנת את האפשרות להוסיף לוועדת המחירים נציג של ארגון צרכנים. זהו תרגום נכון ומוצדק של מחאת הצרכנים מהמרחב הוירטואלי של הפייסבוק לדיונים הבין משרדיים", כך אמרה הבוקר (ג') שרת החקלאות, אורית נוקד, בכנס הארצי של התאחדות מגדלי הבקר.

 

 

"עמדתי לפני הסערה אשר ממשיכה לשטוף את הארץ, כמו גם עמדתי הברורה היום, הינה כי המכשיר המהיר, הזמין והמתאים ביותר להתמודד עם כשלי השוק ועם החובה של המדינה להבטיח מחירים הוגנים למוצרי החלב הבסיסיים הינו הפיקוח על המחירים. הוצאת מוצרי החלב מפיקוח לא תרמה לתחרות ופגעה בצרכנים", הוסיפה נוקד.

 

לדבריה, הפעולה שאפשר וצריך לנקוט בטווח הזמן המיידי הינה החזרת הקוטג' לפיקוח והחלת חובת דיווח על רווחיות על כל מוצרי החלב שיצאו מפיקוח משנת 1999. "דיווח על רווחיות הוא דבר ממשי ופשוט שהמדינה יכולה לעשות על מנת לקבל תמונה מלאה יותר. תמונה אשר תאפשר לזהות באופן מקצועי וחד יותר מה ניתן ונכון לעשות על מנת להוריד את המחיר לצרכן. זו עמדתי ובכוונתי לקדם עמדה זו בשיחותי עם שר האוצר.

 

פסק הלכה: להחזיר את הקוטג' לפיקוח

בתוך כך, גם הרבנים לא נשארים אדישים להאמרת המחירים. רב מזכרת בתיה, אפרים זלמנוביץ', פסק לאחרונה כי על הממשלה לפקח על מחיר הקוטג' ולפעול להוזלתו. לדבריו "דין מפקיע שערים כדין מלווה בריבית, שניהם גזלנים הפוגעים בעניים. דוד המלך היה מתפלל שה' ישבור זרועם של מפקיעי שערים ולכן יש להחזיר את הפיקוח על מחיר הקוטג' ושאר מצרכי היסוד שהנפש תלויה בהם".

 

זלמנוביץ' הסביר כי "הקוטג' נחשב למצרך יסוד. בעובדה שאין הוא עולה רק על שולחנם של עשירים אלא גם על שולחנו של הישראלי המשתכר שכר מינימום. וכידוע, שעל מצרכי יסוד פסק השולחן ערוך בהלכות אונאה ומקח טעות "אסור לעשות סחורה בארץ ישראל, בדברים שיש בהם חיי נפש, אלא זה מביא מגורנו ומוכר וזה מביא מגורנו ומוכר, כדי שימכרו בזול".

 

זלמנוביץ' הוסיף כי "מדין תורה אסור להרוויח על מצרכי יסוד יותר מ- 16 אחוזים. גם אסור לאצור מצרכי יסוד כדי ליבש את השוק, בכוונה לעורר ביקושים, ואחרי כן לבוא ולהפקיע שערים". הרב הוסיף וטען כי "גם הרבנות הראשית לישראל חייבת לתרום את חלקה. ראיתי עשר חותמות כשרות של עשרה גופים שונים על שקית חסה. הרי זה מכפיל ומשלש את המחיר לצרכן"

 

בהכנת הידיעה השתתפו טל ליטמן ותומר אביטל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: עידו ארז
אורית נוקד
צילום: עידו ארז
מומלצים