שתף קטע נבחר

קינזיו-טייפ: המדבקות שמפחיתות כאבי שרירים

בשיטת קינזיו-טייפ, הפופולרית בקרב ספורטאים ומתאמנים במכון הכושר, מדביקים אגד אלסטי על אזורים כואבים בגוף כמו הברכיים, הכתפיים, הגב והצוואר, ותוך כדי מתיחת המדבקות מפחיתים כאבי שרירים וגידים. איך זה עובד?

המדבקות הצבעוניות החדשות שמונחות לאנשים על הגב, על הברכיים, הכתפיים והצוואר הן לא אופנה חדשה שהתפשטה: מדובר במדבקות רפואיות המגיעות בשלל צבעים וצורות חיתוך, ונועדו להפחית כאבי שרירים וגידים באופן מיידי.

 

 

את שיטת קינזיו-טייפ פיתח ד"ר קאזה מיפן לפני כ-30 שנה. השיטה תופסת באופן חדש את מנגנון פעולת השרירים והעור העוטף את גופנו ומה שנמצא ביניהם - רקמת מעטפת השרירים (פאשייה) - כדי להפחית כאבים הנובעים מהרקמה הרכה, זאת אומרת השרירים, הגידים, הרצועות, הפאשייה והקפסולה המפרקית.

 

את פריצת הדרך הראשונה עשתה השיטה באולימפיאדת סיאול ב-1988, אז הפגינו ספורטאים שנעזרו בשיטה ביצועים מרשימים ואחוז הפציעות בקרבם היה נמוך בהרבה מאשר אצל ספורטאים אחרים.

 

הצוותים הרפואיים של המשלחות השונות הפגינו עניין בשיטה והחלו להתלמד בטיפול קינזיו-טייפ. הטיפולים נפוצים בעולם המערבי בעשור האחרון, ובישראל - מדינה קטנה אך מפותחת בתחום - כשבע שנים.

  

איך זה עובד?

בקינזיו-טייפ משתמשים באגד אלסטי העשוי מבדי 100% כותנה בלבד, שעליהם יש דבק רפואי. בד הכותנה יכול להימתח ב-150%, בדומה לטווח האלסטיות והמתיחה של עור האדם. בנוסף, הבד מיוצר בצורה מיקרו-גלית המדמה את המבנה המולקולרי של עור האדם.

 

מערכת העור בנויה משלוש שכבות, כשהשכבה התחתונה ביותר, הנקראת פאשייה, מחוברת ישירות למעטפות השרירים של מערכת התנועה.

 

על פי רציונל השיטה, בזכות מכנו-רצפטורים תוך עוריים בגופנו אנו יכולים לשנות את מתח העור ועל ידי כך ליצור שינוי גם במתח של השרירים.

 

בנוסף לכך, הטייפ מגדיל את החלל שבו נעים הנוזלים בשכבה החוץ-תאית, ומעודד זרימה לימפטית וניוד של מולקולות נוזלים נוספות.

  

לכל סוג בעיה ואזור יש שיטת אפליקציה משלה, לפי עקרונות של מפתח הקינזיו-טייפ. זו שיטה מדעית ורק מטפל מוסמך בעל דיפלומה מתאימה מוסמך לתת טיפול. חשוב להקפיד על כך ולא להתפתות למוצרים הנמכרים לשימוש עצמי תוך הסברים שטחיים ביותר.


לכל צורת חיתוך של המדבקה יכולת טיפול שונה (צילום: איל כהן)

 

כך מתבצע הטיפול

שיטת קינזיו-טייפ כוללת שש בדיקות מקדימות לאבחון שמבצע המטפל המוסמך, המעלות תמונה ברורה יותר של מצב המטופל כך שאפשר להתאים לו את האפליקציות הקליניות שיסייעו לו.

 

הקינזיו-טייפ מגיע בסליל ארוך, וניתן לחתוך אותו לפי האורך הרצוי ובהתאם לממדיו של המטופל. למדבקות כמה צורות חיתוך, כמו האותיות Y, X ו-I או בצורת מניפת זרועות. לכל חיתוך משמעות והשפעה שונה, כיוון שככל שחותכים את הטייפ מפחיתים מהכוח האלסטי שלו, ובכך אפשר לכוון את עומק הטיפול בשכבות הרקמה.

 

למשל, אם נרצה להפחית בצקת, על הטיפול להיות שטחי ועדין, משום שכלי הלימפה שפגיעתם מובילה לבצקת נמצאים בשכבה הראשונה מתחת לעור. כדי להגיע לשכבה הזאת, יש להשתמש בחיתוך, אך במצב של פציעה או כאבים ברצועות, ברוב המקרים הטייפ לא ייחתך כלל, כדי לגייס את מלוא חוזקו ולהשפיע על השכבות העמוקות ביותר.

 

בדרך כלל מדביקים חלק קטן מאורך הרצועה על העור, בנקודת החיבור של הגיד לעצם, ללא מתיחה של הטייפ. זה נקרא נקודת עוגן, ולשם נרצה להוביל את השחרור.

 

לאחר שהודבק העוגן, המטפל מותח את הרצועות שגזר על מסלול של רקמת המטרה, על פי מידת המתח המתאימה לפי הבדיקות המקדימות.

 

בדרך כלל חשים המטופלים שיפור משמעותי ומיידי ברמת הכאב, בטווח התנועה וביכולתו של הגוף להפיק מקסימום כוח מאותו אזור.

 

הקינזיו-טייפ אינו מכיל חומרי שיכוך כאבים וחומרים מחממים מכל סוג, וההטבה מושגת בזכות הבנה אנטומית וביומנית של גוף האדם, בדיקות פיזיקליות מתאימות, התאמה אישית של האפליקציה למטופל ושינוי המתח העורי המשפיע על מערכת השרירית והעצבית.

 

הכותב הוא ספורט תרפיסט  מוסמך, מומחה בפציעות ספורט.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המדבקה מותחת את העור וכך גם את השרירים
צילום: איל כהן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים