שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: שאול גולן

  הרפתנים לחצו, נוקד ביטלה פגישה על ייבוא הקוטג'

  שרת החקלאות עמדה להיפגש עם שר האוצר שטייניץ כדי לדון עמו בהוראת נתניהו לפתוח את שוק מוצרי החלב, אך ברגע האחרון "הבריזה". במקום זאת, היא הגיעה לפגישה עם שמחון ועם נציגי החקלאים לדון בהגבלת מחירי הגבינות. נוקד: "צריך להחזיר את הפיקוח". גורם פוליטי: "היא נכנעה ללחץ הרפתנים"

  שרת החקלאות, אורית נוקד, ביטלה ברגע האחרון פגישה עם שר האוצר יובל שטייניץ. הפגישה נועדה להיום (ד') אחר הצהריים, בהחלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והיא אמורה היתה לעסוק בוהרדת מכסים והגדלת מכסות לייבוא אבקת חלב ומוצרי חלב במטרה להוריד את מחירי מוצרי החלב - על רקע "מחאת הקוטג'" בפייסבוק וב-ynet. במקום להגיע לפגישה, הגיעה נוקד לפגישה עם שר התמ"ת, שלום שמחון, ועם נציגי החקלאים, רשתות השיווק ומועצת החלב, שדנה בנושא אחר לגמרי: החזרת הפיקוח על מוצרי חלב.

   

  סערת הקוטג'

   

  מקורביה של נוקד אומרים שהיא לא רצתה להגיע לפגישה עם שטייניץ לא מוכנה ושהפגישה נדחתה לשבוע הבא. אלא שבמערכת הפוליטית אומרים שנוקד - חברת קיבוץ שפיים המחזיק רפת משלו - נכנעה ללחץ הרפתנים, המתנגדים מכל וכל לפתיחת שוק החלב לייבוא, ולכן "הבריזה" לשטייניץ ובמקום זאת הלכה לפגישה עם שמחון - חבר מושב בעצמו ונציג הלובי החקלאי בכנסת - במטרה לגבש חזית משותפת נגד הוראת נתניהו.

   

  בלשכתה של נוקד מבהירים בתגובה: "טרם הדייון באוצר, החליטה נוקד ללכת תחילה לשני דיונים שהתקיימו עם נציגי רשתות שיווק והמחלבות בלשכת שר התמ"ת. במקביל הנחתה נוקד את הגורמים המקצועיים במשרדה לבחינת כל האופציות ובכוונתב לתאם ישיבה בנושא עם האוצר במהלך שבוע הבא".


  השר שלום שמחון בפגישה, היום.

   

  נוקד אמרה בפגישה עם שמחון: "על מנת להשיב את אמון הציבור, אני מאמינה שבטווח הזמן המיידי יש להחזיר את מחיר הקוטג' לפיקוח, לקבוע דיווח על ריווחיות של כלל המוצרים שיצאו מפיקוח בעשור האחרון והוספת נציג של ארגון צרכנים לועדת הפיקוח על מחירים".

   

  החקלאים לנוקד: "לא לביבי או שלא תחזרי לקיבוץ"

  במגזר החקלאי ניכרה תכונה רבה לקראת פגישת שטייניץ ונוקד. נציגי הרפתנים מכונסים מאז אתמול ממילא בירושלים, במסגרת הוועידה השנתית שלהם - "כנס מעלי הגירה" - והמפגש הפך לזירת התנגדות להיתר יבוא החלב. נוקד הופיעה אתמול בפני הרפתנים בכנס, אך משיחות הרפתנים היום עולה כי היא לא הצליחה להרגיע את חששותיהם. חלק מהם השמיעו דברים קשים נגד השרה.

   

  "אורית נוקד גמגמה בפגישה אתנו ולא ידעה מה להגיד", אמר הרפתן יצחק וייצמן מרמת הגולן. "אם ככה היא תגמגם בפגישה עם שטייניץ, היא לא נאמנה לאג'נדה שלשמה היא נשלחה לפוליטיקה וצריכה ללכת הביתה. היא צריכה להגיד לשטייניץ 'לא' חד משמעי לייבוא. אם רוצים להוזיל את הקוטג', שיבטלו את המע"מ על מוצרי חלב כמו שעשו כמעט בכל העולם ולא יחסלו את החקלאות".

   

  "היא לא תוכל להראות את הפרצוף שלה"

  דודיק לניאדו, רפתן מקיבוץ קליה הוסיף כי "אם אורית לא תבין שהיא לא יכולה לעשות לנו את זה, היא לא תוכל לחזור הביתה, אפילו לקיבוץ שלה. היא לא תוכל להראות את הפרצוף שלה בתנועה הקיבוצית. זה יהיה סוף הקריירה הפוליטית שלה. עם כל הכבוד למפלגת עצמאות של אוהד ברק, מי שהכניס אותה לפוליטיקה ומי שיחזיק אותה שם זה החקלאים. שלא תשכח מאיפה היא באה ולא תשים את הראש בחול, כי זה לא יעבוד".

   

  מה אתם מצפים ממנה להגיד בפגישה עם שטייניץ?

   

  "שתגיד לו חד משמעית: לא יהיה ייבוא של מוצרי חלב. שיחזירו את פיקוח המחירים. שהמנוולים שיושבים במשרדים ועושים כסף גם עלינו וגם על הצרכנים, שהם ישלמו על התייקרות הקוטג', לא אנחנו, שקמים ב-2 בלילה לחלוב את הפרות ומתלכלכים בחרא".

   

  מה אתם כל כך מפחדים מייבוא מוצרי חלב? הרי תנובה ושטראוס מחוייבות לקנות מכם חלב במחיר המטרה ולא פחות, אז מה תפסידו? אתם באמת חוששים שעם ישראל ירוץ בהמוניו לקנות קוטג' מאירופה ב-8 שקל לגביע?

   

  "אנחנו לא מפחדים מהגבינות אלא מאבקת החלב. מדינות אירופה מסבסדות את החלב שלהן, ומוכרות לנו את העודפים. אם הם יוכלו לקנות אבקת חלב, הם לא יקנו חלב במחיר המטרה, או שהם יעלו לנו אותו. אנחנו מאכילים את הפרות בקש מאיטליה, כי הקש הישראלי נמכר בירדן וברמאללה, והמחיר שלו עלה מ-250 ל-700 שקל לטון. מי מפצה אותי על זה? זה בדיוק מה שאמרנו שיקרה כשהפריטו את תנובה. עכשיו זה מתפוצץ לנו בפרצוף".

   

  ואם אורית נוקד בכל זאת לא תעמוד בצד שלכם, או שלא תשכנע את שטייניץ, מה תעשו?

   

  "הו-הו. אני הייתי מ"פ בגולני, ואני אמרתי לחיילים שלי: כשנגמרת לכם התחמושת, תרביצו עם הרובה. לא ראית מה הרפתנים בצרפת עשו כשרצו לייבא

  שם חלב? בוא נראה מה יעשה הציבור אם יומיים נסגור את הרפתות ונשפוך את החלב. יומיים! בוא נראה את כל אלה שלא קונים קוטג', מה הם יכתבו בפייסבוק, ומה אורית נוקד תגיד ומה ביבי יגיד. נראה".


  פורסם לראשונה 22/06/2011 14:59

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אורית נוקד
  צילום: מאיר פרטוש
  צילום אילוסטרציה
  צילום: אבי רוקח
  מומלצים