שתף קטע נבחר

מנכ"ל תנובה: "אפשר להגיע לפתרון תוך שבוע"

בפתח דיון של חברות החלב ורשתות המזון עם שר האוצר, אמר מנכ"ל תנובה ל-ynet כי החברה לא תוריד מחירים לבדה: "צריך פיתרון של עסקת חבילה". שטייניץ: "לא תהיה עסקה כזאת, האחריות - של הממשלה בלבד". מנכ"ל רבוע כחול: "לא הגיוני שתנובה מגלגלת את האחריות לרגולטור"

היום העשירי של מחאת הקוטג' נפתח בפגישה היום (ה') של שר האוצר, יובל שטייניץ, עם נציגי חברות החלב ורשתות המזון. בפגישה נכחו גם הממונה על ההגבלים העסקיים, וסגן שר במשרד האוצר יצחק כהן. הרפתנים - החרימו את הפגישה. שטייניץ הבהיר לחברות החלב כי הוא הגיע לפגישה כדי להקשיב, אך רק הממשלה תקבע אלו צעדים ינקטו לסיום משבר הקוטג'.

 

 

"שמענו דיבורים מהיצרניות על עסקת חבילה עם חברות החלב, החקלאים והקמעונאים - לא תהיה עסקה כזאת", אמר שטייניץ. "האחריות היא של הממשלה בלבד לקבל החלטה לטובת המשק ולטובת הצרכנים. אם יש משהו במשק שטעון תיקון - נתקן אותו. קודם לכן, נקשיב לכל הגורמים באוזן קשובה ובנפש חפצה. מטרתנו אינה לטפל בגבינה זו או אחרת שעוררה סערה ציבורית, אלא לבדוק אם יש כשל בשוק. אין כאן סיפור של טובים ורעים".


מימין: מנכ"ל תנובה, אריק שור, רמי לוי מנכ"ל שטראוס גרופ גדי לסין ומנכ"ל רבוע כחול זאב וורמברנד (צילום: דנה קופל)

 

זמן קצר לפני פתיחת הדיון, אמר מנכ"ל תנובה אריק שור ל-ynet כי החברה לא תוריד מחירים על דעת עצמה. "אנו בתנובה חושבים שהפתרון לטווח ארוך הוא פתרון כולל, של עסקת חבילה עם כל ארבעת הגורמים: יצרנים, חברות החלב, קמעונאים והממשלה", אמר שור. "אנחנו לא יכולים לשאת לבד את הצונאמי של עליית מחירי חומרי הגלם בעולם.

 

"אנחנו סופגים חלק גדול מהמחאה, אבל אנחנו בדרך לפיתרון. אתמול דיברנו עם שר התמ"ת, היום עם שר האוצר, אפשר להגיע לפיתרון תוך שבוע, אבל זה חייב להיות פיתרון כולל ומשולב".

 

מנכ"ל שטראוס, גדי לסין, אמר בכובע של יו"ר איגוד תעשיות המזון: "לא ניתן שיכנו את הענף מושחתים וגנבים. לא מקובל עלינו להאשים בעושק חברות שמרוויחות 4%-5%".

 

"מנכ"ל מגה: הפיתרון יגיע לפני שנצטרך לממש את האיום"

מנכ"ל רבוע כחול (מגה) זאב וורמברנד אמר ל-ynet: "זו טעות של היצרנים לא לשתף איתנו פעולה בהורדת מחירי גבינת הקוטג' והגבינה הלבנה. לא הגיוני שאחת החברות הגדולות במשק, מגלגלת את האחריות לרגולטור. אלה חברות חזקות מאוד, אז כשלא נוח מגלגלים את האחריות לממשלה? ואני מאמין שהזרם רק יגבר. החברות צריכות להתעשת. אנחנו החלטנו לתמחר קוטג' וגבינה לבנה ב-5.49 שקלים ולדעתנו זה המחיר הנכון".

  

אתמול הגיעה המחלוקת בין רשתות המזון לחברות החלב לשיא, כאשר רשת מגה הציגה אולטימטום לחברות החלב תנובה, שטראוס וטרה: אם עד 1 ביולי לא יורידו את מחירי גבינות הקוטג' וכל סוגי הגבינה הלבנה, היא תשקול שלא לרכוש את הגבינות, או לרכוש אותן מגורמים אחרים. וומברלנד לא חושב שיהיה צורך במימוש האיום. "אני מאמין שהפיתרון יגיע לפני 1 ביולי".

 

ריצ'י האנטר, שופרסל אמר כי הוא חושב שהפיתרון הוא להוריד את המע"מ מסל המוצרים הבסיסי. "אנחנו אחת המדינות היחידות בעולם שיש בה מע"מ על מוצרי חלב", אמר ל-ynet. "באנגליה ובארה"ב יש אפס מע"מ על המוצרים האלה. בגרמניה יש שליש מע"מ: 21% על מוצרים שאינם מזון, ו-7% על מזון. אני חושב שצריך להפחית את המע"מ על מזון לממוצע האירופי".

 

שר האוצר נפגש עם השחקנים בשוק החלב לאחר שאתמול שרת החקלאות, אורית נוקד, ביטלה את הפגישה עמו ברגע האחרון. הפגישה היתה אמורה לעסוק בהורדת מכסים והגדלת מכסות לייבוא אבקת חלב ומוצרי חלב, במטרה להוריד את מחירי מוצרי החלב. במקום להגיע לפגישה, הגיעה נוקד לפגישה עם שר התמ"ת, שלום שמחון, ועם נציגי החקלאים, רשתות השיווק ומועצת החלב, שדנה בנושא אחר לגמרי: החזרת הפיקוח על מוצרי חלב.

 

במקביל, ייבואנים שונים בוחנים כניסה לשוק. נני סיימן, מנכ"ל סיימן סחר, יבואנית הגבינות הגדולה בארץ, הצהירה כי "אם יפתחו את השוק ויורידו מסים - יש אפשרות שאייבא קוטג'. אבל כל זה בתנאי שיהיה שחרור מהיר מהנמל של הסחורה, עם שרשרת קירור נכונה ושיתוף פעולה של רשתות השיווק. זה כמו הימור בקזינו, אבל ננסה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
שטייניץ לחברות החלב: רק הממשלה תקבע
צילום: דנה קופל
מנכ"ל תנובה, אריק שור
צילום: דנה קופל
מנכ"ל רבוע כחול, זאב וורמברנד
צילום רונן אקרמן
מומלצים